Snapchat Hız Limiti Filtresini Kaldırıyor!

Snapchat hız limiti filtresini yaşanan birçok dava ve kaza dolayısıyla kaldırıyor. Birkaç dava sonucunda bu filtrenin bazı kazaların gelişiminde rol aldığı ifade ediliyor.NPR raporlarına göre hız limiti filtresi, Snapchat tarafından bu hafta kaldırılıyor. Uygulama içinde yer alan efekt ile mevcut hızınızı kilometre veya mil birimi ile görmek mümkündü. Ancak birçok kullanıcı ve eleştirmen bu filtrenin kullanıcıları hıza teşvik ettiğini belirtti.

Günümüze kadar gelen süreçte filtre, birçok araba kazası davasına konu oldu. İlk dava 2015 yılında şirketin filtreyi içeren güncellemesini yayınladıktan bir süre sonra gerçekleşti. 2015’te Gürcistan’da meydana gelen bu olay sonrasında şirket filtreyi çıkartma menüsüne yerleştirerek bulunmasını zorlaştırdı.

ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi geçtiğimiz günlerde Snapchat’in hız filtresi nedeniyle dava edilebileceğine karar verdi. Ayrıca mahkeme 2017 yılında üç kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazaya ilişkin de bir karar verdi. Karara göre kazaya karışan kişilerin aileleri Snapchat’e dava açabilecek.

Konuyla ilgili The Verge’e açıklama yapan Snapchat, filtrenin kaldırılacağını resmi olarak doğruladı. Snapchat yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kullanıcıların güvenliği bizler için her zaman ön planda. Filtre kullanımını daha önce zorlaştırmıştık. Ayrıca filtre şu an kullanıcılar tarafından neredeyse hiç kullanılmıyor. Bu nedenle Snapchat hız limiti filtresini tamamen kaldırıyoruz.

Snapchat Hız Limiti Filtresini

Snapchat Filtreleri Oldukça Fazla Kullanılıyor!

Snapchat özellikle çıktığı ilk dönemde oldukça popüler oldu. Kullanıcılar arasında mesaj atmak ve fotoğrafların kaydedilmiyor oluşu oldukça beğenildi.

Ancak aradan geçen zamanda Snapchat ülkemizde popülaritesini oldukça kaybetti. Instagram gibi rakipleri de benzer özellikleri kullanıcılara sundu.

Snapchat bu gerilemenin sonrasında filtreler ile birlikte tekrar oldukça beğenilmeye başlandı. Çeşitli makyaj, karakter, ışıltı filtreleri ile kullanıcılar tarafından ilgi görüyor.

Ancak geçen zamanda diğer rakip uygulamalar da filtre seçeneğini aktif hale getirdi. Her ne kadar popülarite kaybetse dahi Snapchat hala oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip.

Şirketin filtre konusunda aldığı karar ise oldukça önemli. Snapchat bu sayede filtre dolayısıyla gelecekte oluşacak problemleri de ortadan kaldırdı. Kullanıcıların güvenliği konusunda işini riske atmak istemeyen Snapchat, filtrenin kaldırılması konusunda kesin kararı verdi.Sizler Snapchat hakkında neler düşünüyorsunuz? Kaldırılan yeni Snapchat hız limiti filtresini daha önce kullanıyor muydunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle alt tarafta yer alan yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.