Sinyal İşleme Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sinyal İşleme Teknolojisi, modern dünyanın gelişen teknolojilerinin arasında yer almaktadır. Bu teknoloji, günümüzün eğlencesini ve yarının teknolojisini güçlendirmeyi hedefler. Biyoteknoloji ve sosyal etkileşimlerin kesişme noktasında yer alan sinyal işleme teknolojisi, günümüzün en çok kullanılan teknolojilerinden biri haline gelmiştir. İletişim kurma ve bilgi paylaşma yeteneğimizi geliştiren Sinyal İşleme Teknolojisi, dijital hayatımızın arkasındaki bilimdir.

sinyal-işleme-teknolojisi

Günlük hayatımızda kullandığımız ve hatta güvendiğimiz teknoloji – bilgisayarlar, radyolar, videolar, cep telefonları – fiziksel olayların veri temsillerini modelleyen ve analiz eden bir elektrik mühendisliği gerektirir. Bu mühendislik dalının yaptığı modelleme ve analizler, sinyal işleme ile sağlanmaktadır. Makine öğrenimi, tahmin gücünden yararlanmak için bilgisayar bilimi ile istatistikleri bir araya getirerek teknolojiye yön vermektedir.

Son zamanlarda, makine öğrenimi teknikleri, sinyal işleme teknolojisini kullanmak adına bu doğrultuda uygulanmaya başlandı. Bilimler arasındaki çizgileri bulanıklaştırdı ve ikisi arasında birçok ortak uygulamaya neden oldu.

Sinyal İşleme Nasıl Gerçekleşir?

Sinyal işleme, ölçülen bir sinyal üzerinde gerçekleştirilen çeşitli manipülasyonlardan veya dönüşümlerden oluşur. Orijin, sinyal işleme görevleriniz için çok çeşitli araçlar sağlar.

Çoğu araç, yakınlaştırma kontrolü içeren bir önizleme penceresi ve kesme frekanslarını ayarlamak için dikey imleç gibi ek etkileşimli özellikler sağlar. Her araç için özel analiz ayarları, tekrar kullanım için bir tema olarak kaydedilebilir.

sinyal-işleme-nedir

Sinyal İşleme Araçları

 • Yumuşatma: Orijin, verileri düzeltmek için birden fazla yöntem sunar.
 • Filtreleme: Filtreleme, istenmeyen özellikleri filtrelemek ve ilgi alanlarının bileşenlerini ortaya çıkarmak için sinyal işlemede yaygın olarak kullanılır.
 • Wavelet Analysis: OriginPro’daki Sürekli Dalgacık Dönüşümü (CWT) aracı, 1D gerçek veya karmaşık sinyaller için dalgacık katsayılarını hesaplayabilir.
 • Transform: Origin, dahil olmak üzere geniş bir pencere seçenekleri yelpazesi ile frekansları ve karmaşık dönüştürülmüş sonuçları hesaplayabilir.
 • Evrişim: İki veri kümesinin evrişimi, çeşitli veri yumuşatma, sinyal işleme veya kenar algılama türleri için kullanılabilen genel bir işlemdir. Temel amacı, sistem yanıtının bir sinyal üzerindeki etkisini dahil etmektir.
 • Korelasyon:Origin, bir çift sinyal arasındaki korelasyonu tespit etmek için 1D ve 2D korelasyonu destekler.
 • Yükselme Zamanı Gadget PRO: Yükselme Süresi aygıtı, adım benzeri bir sinyalin yükselen ve düşen aşamalarını analiz etmek için kullanılabilir.
 • Tutarlılık: Tutarlılık – iki sinyalin doğrusal bağımlılık derecesi – sinyallerin benzer frekans bileşenleri içerip içermediğini test ederek değerlendirilir.
 • Ondalık: Ondalık, bir giriş dizisindeki elemanların sayısını azaltmak için kullanılır. Her N örnek bir olacak şekilde birleştirilir.
 • Zarf Eğrileri: Bir zarf eğrisi, periyodik bir sinyalin tepe ve çukurlarını izler.

Sinyal İşleme Teknolojisinin İçinde Neler Var?

 • Program Belleği: Sinyal işlemenin verileri işlemek için kullanacağı programları saklar.
 • Hesaplama Motoru: Programa Program Belleğinden ve verilere Veri Belleğinden erişerek matematik işlemeyi gerçekleştirir.
 • Veri Belleği: İşlenecek bilgileri depolar.
 • Giriş / Çıkış: Dış dünyaya bağlanmak için bir dizi işleve hizmet eder.
sinyal-işleme-teknolojisi-nedir

Ne İşe Yarar?

Bir sinyal işleme bilgisi, bir bilgisayar tarafından güvenlik, telefon, ev sinema sistemleri ve video sıkıştırma gibi şeyleri kontrol etmek için kullanılabilir. Sinyaller, bir yerden diğerine hızlı ve daha verimli bir şekilde iletilebilecekleri şekilde sıkıştırılabilir.

Ayrıca Sinyaller, kalitelerini artırmak veya insanlar tarafından algılanmayan bilgileri sağlamak için geliştirilebilir veya manipüle edilebilir. Gerçek dünya sinyalleri analog formlarında işlenebilmesine rağmen, sinyallerin dijital olarak işlenmesi yüksek hız ve doğruluk avantajlarını sağlar.

Sinyal işleme teknolojisi, programlanabilir olduğu için, sinyal işleme çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Bir uygulama için bir Dijital sinyal işleme çözümü tasarlamak mümkündür. Dijital sinyal işleme çözümü tasarlamak adına kendi yazılımınızı oluşturabilirsiniz veya başkaları tarafından oluşturulmuş yazılımları kullanabilirsiniz.

Sinyal İşleme teknolojisi ile ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz…

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İşletme Mezunu, Gelişen teknolojiyi adım adım takip etmeyi seven, yaratıcı, içerikler üretmeye bayılan biri...