Shaadi.com Cilt Tonu Filtresi Özelliğini Kaldırdı

Asya’da kullanılan tanışma sitesi Shaadi.com, gelen eleştiri ve baskılardan sonra cilt tonu filtresi özelliğini kaldırdı.

Gün geçtikçe ırkçılık ya da ten rengine göre oluşan ön yargılara karşı oluşan direniş artmakta. Kullanıcılarından da bu yönde tepki alan Asya tabanlı Shaadi.com geri adım atmak zorunda kaldı. Bu olaya ses getiren Hetal Lakhani adlı kullanıcı çevrim içi bir imza kampanyası oluşturup sitenin cilt tonu filtresinin kaldırılmasını sağladı. Shaadi.com bu konu üzerine cilt tonu filtresi özelliğinin bir işe yaramadığını ve kaldırmayı atladıkları bir seçenek olduğunu söyledi.

Siteye ilk kez katılan kullanıcılardan “cilt tonu” seçeneğinin altında ciltlerinin ne kadar açık ya da koyu olduğuna yönelik bir renk skalasını cevaplamaları isteniyordu. Kullanıcılar seçtikleri cilt tonuna göre tanışmak istediği insanları seçebilirler fakat Shaadi.com yöneticileri bunun mümkün olamayacağını, filtrenin çalışmadığını ve aramalarda tüm cilt tonlarının gösterileceğini söylüyor.

koyu tenli Asyalı insanlar.

Çevrim İçi İmza Kampanyası Başlatıldı

Web sitesinin diğer bir kullanıcısı olan Meghan Nagpal da bu olay karşında tepkisini göstererek Shaadi.com’a bir e-posta attı. Site çalışanı bu postaya cevaben, sitenin Güney Asya’da da görülen görücü usülü evlenme geleneğinin yerini aldığı için cilt tonu filtresinin çoğu ebeveyn için gerekli bir filtre olduğunu söyledi. Bu durumu Meghan, Hetal Lakhani’nin de üyesi olduğu bir Facebook grubunda paylaştı. Hetal gerçekten şok olduğunu ve fark yaratacak bir şey yapmak istediğini belirterek bu şekilde bir imza kampanyası başlattı. Birçok kişi bu konuya karşı duyarlı olup onlara destek çıkmak için kampanyaya katıldı. 14 saat içinde 1.500’den fazla imza toplandı.

George Floyd’un ölümünden kaynaklı dünya çapında yapılan protestolardan sonra Güney Asya’da da renk ayrımı gibi konular gün yüzüne çıktı. Sadece halktan insanlar değil, Bollywood yıldızlarından da destek geldi fakat Megan, Bollywood yıldızlarının duyarını çok samimi bulmadı. “Bollywood yıldızları bir yandan yüz beyazlatıcı krem kullanırken diğer yandan Amerika’daki Black Lives Matter protestolarını destekliyor” dedi. “Güney Asya kültüründe açık ten renginin daha iyi olduğunu düşünen bir zihniyetin olduğunu ve bu zihniyete sahip insanların da bu tarz web sitelerini kullandığını biliyoruz.” diyerek sözlerine ekledi.

Hetal Lakhani ise uluslararasında erişime açık olup ve bu kadar kullanıcıya sahip bir uygulamanın daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

Buradan anlayacağımız üzere sadece teknoloji devleri değil, birçok kullanıcıya sahip web siteleri de renk ayrımına karşı geri adım atmaya başladı ve bu durum büyük bir hızla ilerlemeye devam edecek gibi görünüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Shaadi.com Cilt Tonu Filtresi Özelliğini Kaldırdı” üzerine 2 yorum

  1. Kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Bu tarz ayrımları yapan sistemler bu şekilde 1kaldırılmalı

Yorumlar kapalı.