Seymour Cray Kimdir? Süper Bilgisayarların Babası

Seymour Cray, Amerikalı bir elektrik mühendisidir. “Süper bilgisayarların babası” olarak da bilinen Cray, süper bilgisayar endüstrisini yaratma konusunda önemli bir isimdir. Peki süper bilgisayarların babası Seymour Cray kimdir?

Seymour Cray, 28 Eylül 1925 yılında Amerika’da doğmuştur. Babasının inşaat mühendisi olması Cray’ın bilim ve mühendisliğe olan ilgisini artırmıştır. Küçük yaşlarından itibaren çalışmalar yapmaya başlamıştır. O yüzden evlerinin bodrum katı Cray için bir “laboratuvara” çevrilmiştir.

1943 yılında Chippewa Falls Lisesi’nden mezun olan Cray, 1950 yılında Minnesota Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Elektrik mühendisliği alanından mezun olduktan sonra ise iş hayatına başlamıştır.

Seymour Cray Kimdir?

Seymour Cray, yüksek performanslı bilgi işlem endüstrisini tek başına yaratmış ve yıllarca tek başına yönetmiştir. Cray için kendini işine adamış bir bilgisayar mühendisi dense de kendisini; “fazla maaşlı bir tesisatçı” olarak tanımlıyordu.

Birçok şirket kurmuş olan Cray, ilk olarak iş hayatına ERA’da (Engineering Research Associate) başladı. ERA bir dijital bilgisayar şirketiydi. Cray burada ticari açıdan başarılı olan ilk bilimsel bilgisayar ERA 1103’de çalıştı.

Daha sonra Cray, ERA 1103’de yaptığı çalışmalardan ötürü dijital bilgisayar teknolojisi uzmanı olarak kabul edildi.

1957 yılında ERA başka şirketler tarafından devralındı. Daha sonra ise Cray ayrıldı. 1957’de Cray ve William Norris, Control Data Corporation ‘ı kurdu.

Control Data Corporation (CDC)

control-data-corporation
Control Data Corporation

Cray ve Norris tarafından kurulan CDC, ilerleyen zamanda büyük bir bilgisayar üreticisi haline gelecekti.

1960’da düşük maliyetli bir ERA 1103’de olan vakum tüplerini daha küçük transistörlerle değiştiren CDC 1604 üretildi. CDC 1604 bu alandaki ilk bilgisayarlardan bir tanesi oldu. Ayrıca CDC 1604, daha sonra çıkacak olan CDC 6600’ün oluşturulmasına yardım etti.

CDC 1604 daha kullanıcılara gönderilirken Cray, diğer bilgisayarı tasarlamaya başlamıştı. Geliştirilmiş bir sürümü üzerinde çalışıyorken Cray sıradan makinelerle çalışmaktan hoşlanmadığının farkındaydı. İstediği şey dünyanın en hızlı bilgisayarını üretmekti.

Bu nedenle CDC 1604’ün geliştirilmiş sürümünün çalışmalarını başkalarına devrederek kendisi CDC 6600 için çalışmalara başladı.

CDC 6600
CDC 6600

1964 yılında CDC 6600 piyasaya sürüldü ve süper bilgisayar teriminin doğmasına sebep oldu. CDC 6600, saniyede üç milyon kayan nokta işlemi (FLOPS) gerçekleştirebiliyordu. Daha sonra ise CDC 7600 piyasaya sürüldü.

1972 yılında Cray, Control Data Corp. ‘tan ayrıldı. Kendi firması olan ve dünyanın en hızlı bilgisayarlarını üretmeyi amaçlayan Cray Research Inc.’i kurdu.

Cray Research

Seymour Cray ve Cray-1
Seymour Cray ve Cray-1

1976 yılında Cray Research’ün ilk ürünü olan Cray-1 piyasaya sürüldü. Cray-1 yalnızca işlemcinin değil tüm bilgisayarın hızlı olmasını sağlıyordu. Saniyede 240 milyon hesap yapabilen Cray-1 karmaşık fizik işlemleri ve bilimsel uygulamalar için kullanıldı. Hükumetin ve üniversitelerin laboratuvarlarına Cray-1 alındı. Toplamda 80 taneden daha fazla Cray-1 satıldı.

Cray-1 büyük bir başarı elde etti. Seymour Cray da “Chippewa Falls Sihirbazı” lakabını edindi. Cray-1’den sonra da yine hızlı olan süper bilgisayarlar üretildi. Bazıları satış konusunda sıkıntılar yaşadı.

1981’de Cray, Cray Research yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etti. Chippewa Falls’da bulunan laboratuvarında çalışmalarına devam etti.

Cray Research , Cray-1’den sonra Cray X-MP, Cray-2 ve Cray-3 üzerinde çalıştı. Fakat Cray-3 piyasaya sürülmedi. Onun yerine Cray Y-MP piyasaya sürüldü.

Cray X-MP çoklu işlemciyi kullanan ilk makinelerdendi. Cray-2 saniyede 1,2 milyar hesaplama, Cray Y-MP ise saniyede 2,67 milyar hesaplama yapabiliyordu.

Cray Computer Corporation

Seymour Cray
Seymour Cray

Cray daha sonra Cray Computer Corporation’u kurdu. Cray yanına Cray-3’ü de almıştı. Cray-3 piyasaya sürüldükten sonra pek satışı olmamıştı. Cray ise Cray-4’ün tasarımını başlatmaya çalışıyordu. Soğuk Savaştan sonraki dönemde süper bilgisayarlara olan talep düşmüştü ve mikroişlemci teknolojisi de ilerlemişti.

Şirket Cray-3’ten de pek gelir elde edememişti ve parası bitmişti. Böylece 1995 yılında Cray Computer Corporation iflas başvurusunda bulundu.

SRC Computers

Cray, Cray Computer Corporation şirketinin iflasından sonra pek beklemeyerek SRC Computers’ı kurdu. Cray burada iletişim ve bellek performansına odaklanmıştı. Başladığı tasarımın henüz başlarında iken bir trafik kazası sonucunda Cray vefat edince, tasarım tamamlanamadı.

Seymour Cray’ın Ölümü

Seymour Cray 1966 yılında ölmüştür.
Seymour Cray 1966 yılında ölmüştür.

Seymour Cray, iki hafta önce geçirdiği araba kazasındaki yaralanmalar sonucu 5 Ekim 1966 yılında 71 yaşında iken Colorado’da vefat etti.

Seymour Cray kimdir? Süper bilgisayarların babası olan Cray, 45 yıllık kariyer hayatı boyunca önemli işlere imza attı. Patentli birçok teknolojinin mucididir. Cray-1 ile vektör kayıt teknolojisi, Cray-2 ile bilgisayar soğutma teknolojileri gibi.

Seymour Cray’ın yaptıklarından ötürü IEEE Computer Society tarafından 1997 yılından itibaren yüksek performanslı bilgi işlem alanında yenilikçi gelişmeler yapanlara Seymour Cray Bilgisayar Mühendisliği Ödülü verilmektedir. Ödül ilk olarak 1999 yılında John Cocke’a verilmiştir.

Seymour Cray ise 1989 yılında bilgisayar mimarisi topluluğunun en prestijli ödülü sayılan Eckert-Mauchly Ödülü’nü almıştır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.