Sanat ile Teknoloji Hakkında Yapılmış Tahminler

Geleceği tahmin etmek aslında çok olağan bir durum. Günümüz dünyasında da gelecek hakkında birçok öngörü ve tahmin yürütüyoruz. Bu tahminlerin bazıları gerçekleşecek bazıları gerçekleşmeyecek olsa da, fikir üretme eylemini sürekli gerçekleştiriyoruz. Yüzlerce yıl öncesinden sanat ile teknoloji hakkında yapılmış tahminler ise bu içeriğimizin konusu.

Eski zamanlarda yaşayan insanlar geleceği tahmin etmek konusunda başarılı olmuşlardır. Gelecekte; yaşam tarzlarını, kullanılan teknolojik aletleri veya hayatın kolaylaşacağını farklı şekillerde öngörmüşlerdir. Yazdıkları kitaplarda, çektikleri filmlerde ve hatta çizdikleri resimlerde, gelecek hakkında yorumlar ve o zamana göre imkansız olarak görülebilecek tahminlerde bulunmuşlardır.

Bilim Kurgu Filmleri ve Çizgi Filmlerde Yer Alan Teknolojiler

Sanat ile Teknoloji Hakkında Yapılmış Tahminler - filmler
Star Trek ve Jetgiller

Eski tarihlerde yayınlanmış bilim kurgu ve çizgi filmler, yayınlandığı tarihlerde yapılması mümkün olmayan birçok teknoloji içermektedir. Uzay araçları ve görüntülü görüşme yapabildiğimiz cihazlar gibi gerçekleşmiş teknolojiler, yıllar öncesinden filmlerde işlenmiştir. Star Wars filmindeki hologramlar, 1927 yılında çıkmış olan “Metropolis” filmindeki görüntülü görüşmeler, Star Trek filmindeki 3 boyutlu yazıcılara benzeyen teknoloji ve hepimizin bildiği Jetgiller çizgi filmindeki uçan araçlar bize eski tarihlerde yayınlanan filmlerdeki teknoloji hakkında tahminlerin ne kadar tutarlı olduğunu gösteriyor. Bu teknolojilerin hepsi aslında günümüzde kullandığımız teknolojilerdir. Tabi Jetgillerdeki herkesin uçan araçlarla ulaşımını sağlamasına hala uzak durumdayız. Belki bir gün o da olacak.

Leonardo Da Vinci Çizimleri ve Öngörüleri

leonardo da vinci tahmin edilmiş teknolojiler
Da vinci çizimlerinden biri

Zamanının ötesinde bir dehaya ve hayal gücüne sahip olan Leonardo Da Vinci, hayatı boyunca birçok alanda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Sanat eserleri ve insan/hayvan anatomisinin yanı sıra teknolojik araçların ileride nasıl olabileceği hakkında çizimler de yapmıştır. Hatta çoğu öngörüsü ve düşüncesi, günümüzde doğruluğu kabul edilen ve kullanılan araçlardan oluşmaktadır.

Leonardo Da Vinci, gelişmiş hayal gücü ve dehası sonucu oluşturduğu teknoloji alanındaki çalışmaları, modern teknolojiye erişimi olmaması sebebiyle sadece birer çizim olarak kalmıştır. Ancak günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, 1400’lü yıllarda ortaya çıkan çizimler uygulamaya geçmiş ve hali hazırda kullanılmaya başlanmıştır. Robotlar, teleskop, güneş enerjisi, paraşütler, helikopterler, denizaltılar, makineli tüfekler ve savaş tankları doğru tahmin ettiği teknolojilerden sadece bazılarıdır.

Kitaplarda Geçen Kurgusal Tahminler

Eski zamanlarda yazılmış bilim kurgu romanlarında gelecek ile alakalı ütopik yaşantılar ve o zamanda mümkün gözükmeyen teknolojiler öngörülmüştür. Bu yazılanlar şu anda kullandığımız veya biraz daha geliştikten sonra sahip olma ihtimalimiz olan teknolojilerden oluşur. Yapılan tahminlerde genellikle uzay yolculukları, teknolojik araçlar ve uzaktan kontrol edilebilir sistemlerden bahsedilmiştir.

Jules Verne ve Kitaplarındaki Teknolojiler

Sanat ile Teknoloji Hakkında Yapılmış Tahminler: Jules Verne
Nautilus Denizaltısı

Jules Verne bilindiği üzere bilim kurgu romanlarıyla ünlü bir yazardır. En çok bilinen eserleri “Ay’a Seyahat” ve “Denizler Altında 20.000 Fersah”, yaşadığı günlerde mümkün olmayan teknolojileri konu edinmiştir. Uzay araçları ve elektrikle çalışan denizaltı aracı kitaplarında kullanılmıştır. Örneğin, kitabında bahsettiği elektrikli denizaltı aracı, kitabın yazıldığı tarihten tam 90 yıl sonra (1960) üretilmiş ve kullanıma sunulmuştur. “Ay’a Seyahat” kitabında bahsettiği teknolojiler ise 104 yıl sonra hepimizin bildiği Apolo 11 uzay aracında kullanılmıştır. Daha birçok örneğe ve kitaba sahip olan Jules Verne’nin bütün kitaplarını okumanızı tavsiye ediyoruz. Bilim kurgu kitapları ile kendinizi teknolojinin hakim olduğu bir dünyada bulacağınıza eminiz.

Fransız sanatçıların 100 Yıl Sonrası için Teknoloji Tahminleri

Sanat ile Teknoloji Hakkında Yapılmış Tahminler: Isaac Asimov Fransız Dünya Sergisi Future Days
Dünya Sergisinde yapılmış çizim örnekleri

1900’lü yılların başında Fransız sanatçılar tarafından düzenlenen “Dünya Sergisi”, o tarihten 100 yıl sonrası için tahminlerde bulunulan bir sergiydi. Yapılan çizimler ile 2000 yılında yaşanacak hayat ve bulunacağı tahmin edilen teknolojik araçlar resmedildi. Resimlerde görülen icatlar oldukça sıra dışı gelse de, aslında çoğunu daha gelişmiş bir halde kullanmaktayız.

Yapılan sergide 2000 yılı hakkında yapılan tahminler, genellikle gökyüzü ve deniz altı ile alakalı. Bu çizimlerde daha çok insanların ve hayvanların kullanılacağı tahmin edilmiş. Örnek vermek gerekirse sergide; denizin altında kullanılan balina otobüsü, uçabilen insanların posta dağıtması, deniz atlarıyla yapılan yolculuklar gibi çizimler mevcut. Aslında balina otobüsünü bir denizaltı, uçan postacıları ise e-posta hizmetleri gibi düşünebiliriz. Bu sergide bulunan resimleri kitaba çeviren Isaac Asimov, Future Days’i kendi düşünceleriyle birlikte 1986 yılında yayına aldığını da ekleyelim.

Sanat ve Teknoloji

Hayatlarımız artık o kadar çok dijital bir çerçeve içerisinde ki, sanat ve teknolojiyi birbirinden ayırmak çok büyük bir hata olur. Geçmişte olduğu gibi günümüz ve gelecekte de sanat ile teknoloji hakkında yapılmış tahminler ile karşılacağımız kesin. Sizin konuya eklemek istediğiniz önceden sanat ile gerçekleştirilmiş tahminler varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.