Kamerayla Görüşmeye Alternatif: Hologram

Pandemi nedeniyle uzunca bir süredir yüz yüze görüşmek yerini görüntülü çağrılara bıraktı. Zoom, Skype, Microsoft Teams gibi uygulamalar aracılığıyla işlerimizi internet üzerinden gerçekleştirmeye alıştık. Ancak Los Angeles’lı bir şirket bu durumdan sıkılmış olacak ki, sıra dışı bir ürün ortaya çıkardı. PORTL şirketinin çıkardığı ürün, telefon kulübesi büyüklüğündeki bir cihazla, kullanıcıların gerçek boyutundaki bir hologramı canlı olarak yansıtabiliyor. Bu sayede kamerayla görüşmeye bir alternatif olarak hologram seçeneği karşımıza çıkıyor.

Makine aynı zamanda geçmişte yaşamış kişilerin kaydedilmiş görüntülerini de yansıtabiliyor. Örneğin, tarihi figürler veya kaybedilmiş bir akrabanın tam boyutlu haliyle etkileşimlere girmeye olanak sağlıyor.

Nussbaum’ın hologramı cihazı açıklıyor. Video: PORTL Hologram Company

Her cihaz 2.1 metre boya, 1.5 metre genişliğine ve 0.6 metre derinliğe sahip. Üstelik cihazlar standart duvar prizlerine bağlanabiliyor ve makineye hologram gönderebilmek için beyaz bir arka plan ve bir kameradan başka hiçbir şey gerekmiyor. Daha önce eski ABD Başkan Ronald Reagan’ın ve ünlü rap sanatçısı Tupac Shakur’un hologramının üretildiği bir şirkette çalışmış yönetici David Nussbaum, bu işlemden “holoportasyon” olarak bahsediyor. Şirketin sloganı ise Star Trek serisine hoş bir gönderme yapıyor; “Eğer orada olamıyorsan, oraya ışınlan”(İng. If you can’t be there, beam there).

Nussbaum, bu cihaz ile aylardır birbirini görmemiş farklı kıtalardaki ailelerin ya da koronavirüs nedeniyle sosyal mesafe uygulayan kişilerin görüşebildiğini söyledi.

Fiyatı Cep Yakıyor

Bu ilginç ve güzel cihazın kalp kıran bir yanı da var. Fiyatları 60.000 dolardan başlayan cihazın önümüzdeki beş sene içerisinde ücretinde bir düşüş bekleniyor. Bu nedenle hologram, kamerayla görüşmeye, halkın tüm kesimi için henüz tam olarak bir alternatif değil. Şirket bunun yanı sıra, daha uygun fiyatlı ve daha küçük bir masa üstü modeli gelecek senenin başlarında çıkarmayı planladıklarını duyurdu.

Arşivlenebilir hologram kayıtları üretmeyi sağlayan bir yapay zeka teknolojisi üretmiş olan StoryFile şirketiyle ortak üretilen bir başka cihaz ise 85.000 dolardan satılıyor. Şirketler bu ürünü; tarihi açıdan önemli kişilerle iletişime geçilebilmesi adına müzelere ve gelecek nesillerdeki üyelere bilgi aktarmak amacıyla ailelere satmayı hedeflediğini belirtti.

StoryFile şirketinin yöneticisi, insanların kaydedilmiş hologramlar ile bir konuşma içerisindeymiş gibi hissettiklerini ifade etti. Varlıklarının hissedilip, vücut dilinin görülebildiğini, bu nedenle orada olmayan biriyle bile daha önce konuşmuş gibi hissedildiğini ekledi.

Reuters’ın yaptığı haberde tanıtılan cihaz ile geleceğin günümüze bir adım daha yaklaştığı açıkça hissediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.