Samsung’un Yeni Banka Kartı: Samsung Money

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Mayıs ayı başında Samsung Money ismi verilen yeni banka kartını tanıtmıştı. Şirket, geçtiğimiz gün kart ile ilgili yeni detaylar paylaştı. SoFi ve MasterCard ile ortaklaşa çalışan Samsung’un yeni programı olan Samsung Money by SoFi ile ilgili paylaşılan detaylara gelin beraber bakalım.

Koreli şirket, Samsung Money sahiplerinin şimdilik herhangi bir kart kullanım ücreti ödemeyeceğini duyurdu. İlk olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak olan kartın ülkedeki diğer kartlarda uygulanan faiz oranlarından daha düşük faiz oranları uygulanacak. Buna ek olarak, kullanıcılara gereksinimlerine göre bireysel veya nakit yönetim hesabı açma olanağı sunulacak. Kartların ABD’deki 55.000 ATM’den herhangi birinde kullanıldığında ücret alınmayacağı belirtildi. Ayrıca, kart hesaplarının 1,5 milyon dolara kadar FDIC sigortalı olacağı açıklandı.

Samsung Money
Samsung Money by SoFi

Samsung Money, Samsung Pay ile Entegre Çalışacak

Önümüzdeki aylarda satışa başlanması planlanan Samsung Money kart, Samsung Pay ile entegre bir şekilde çalışacak. Bu sayede, kullanıcılar Galaxy akıllı telefonlarından kayıt yapabilme imkanına sahip olacaklar. Sanal kart, kayıt yapıldıktan hemen sonra Samsung Pay üzerinde görülebilecek. Fiziksel kart ise sonrasında müşterilere posta yoluyla iletilecek. Talep edilen fiziksel kart ellerine ulaşmadan önce de dijital kart başvuruları ile kartlarını anında kullanılabilecekler. Kullanıcılar, uygulama üzerinden kartlarının bakiyesini kontrol edebilir, yapılan işlemleri takip edebilir, şüpheli alım satımları işaretleyebilir ve engelleyebilirler. Bunların hepsini evlerinden çıkmayarak veya müşteri temsilcisini aramayarak yapabilecek olan kullanıcılar ayrıca hesaplarını istedikleri zaman dondurup aktif hale getirebilirler.

Mobil ödeme yöntemlerini bir üst adıma taşıyacak olan Samsung Money, geleneksel banka kartlarından farklı tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Kartın üzerinde herhangi bir kart numarası, CVV ve son kullanma tarihi bulunmuyor. Bu bilgiler, entegre olarak çalıştığı Samsung Pay uygulamasından görülebilecek.

Samsung, kart kullanıcılarına yeni bir puan sistemi özelliğinin de müjdesini verdi. Samsung Rewards adlı bu sistem, kart ile yapılan harcamalarda kullanıcılara ekstra puan kazandırıyor. Samsung Pay programı için kullanılan Samsung Rewards uygulamasına kayıt olunduğunda, kullanıcıların puanları doğrudan kart hesaplarına yatırılacak.

Samsung Pay Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı ve CEO’su Sang Ahn “Samsung Money by SoFi, kullanıcılara sunduğumuz en büyük hizmetimiz. Artık kullanıcılar mobil cihazlardan finansal hizmetlere erişebilir ve özel Samsung avantajları elde edebilir. Kullanıcılarımızın paralarını harcamalarına, biriktirmelerine ve büyütmelerine ve bunlara kolay ve güvenli bir şekilde erişmelerini sağlayarak finansal hayallerine ulaşmalarına yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Samsung Money kart, 2020 Yazında Satışa Çıkacak

Samsung Money kartı, bu yaz ABD’de satışa çıkarılacak. Müşteriler şimdiden Samsung’un web sitesi üzerinden bekleme listesine kayıt yapabilirler.

Samsung, fiziksel kart çıkaran ilk teknoloji şirketi değil elbette. Apple, geçtiğimiz sene Apple Card adını verdiği bir kredi kartı çıkarmıştı. Huawei ise Apple’ı takip edip Huawei Card adında bir kartı piyasaya sunmuştu. Bu tarz bir ödeme planını hayata geçirmek için çalışmalar yaptığı iddia edilen bir diğer şirket ise Google. İlerleyen zamanlarda bu iddiaların doğru olup olmadığını hep beraber göreceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

ODTÜ İngilizce Öğretmenliği öğrencisi.