AMD RDNA 2 Mimarisine Sahip RX 6000M Serisini Tanıttı!

AMD, uzun zamandır beklenen RX 6000M serisini sonunda tanıttı. RDNA 2 mimarisi ile geliştirilen yeni AMD RX 6000M serisi, özellikleri ile dikkat çekiyor.

Tanıtılan ürünlerin arasında 3 yeni ekran kartı bulunuyor. 145W ve daha üstü güce ihtiyaç duyan RX 6800M; 135W güç tüketimine sahip RX 6700M; 100W’a kadar güç tüketimine sahip RX 6600M ADM’nin yeni ekran kartları oluyor.

AMD’nin belirttiğine göre yeni RX 6800M, dizüstü bilgisayarlar için bugüne kadar üretilmiş en hızlı ekran kartı. Hatta, günümüzdeki AAA oyunların tamamını sorunsuz bir şekilde çalıştıracak seviyede olduğunu da ekliyor.

Buna ek olarak AMD, RX 6800M modelinin bu oyunları çalıştırmakla kalmayıp Nvidia RTX 3080’in mobil sürümüne eşit ya da daha iyi performans sunduğunu da belirtiyor.

Serinin diğer üyelerinden RX 6700M modelinin ise popüler oyunlarda 1440p çözünürlükte saniyede 100 kareye kadar grafik desteği sunabileceğini ifade ediyor. RX 6600M için ise FHD çözünürlükte oyun oynatma hedefi mevcut.

Yeni tanıtılan üç ekran kartı sırasıyla 12GB, 10GB ve 8GB GDDR6 VRAM’e sahip olacak. Bu GPU modellerinin satışı ile 1 Haziran, yani bugün itibariyle başlıyor.

AMD Advantage

AMD etkinlikte yeni ekran kartları haricinde AMD Advantage isimli yeni bir tasarım çerçevesi de duyuruyor. Şirket, kullanıcıların dizüstü oyun bilgisayarı seçmesini kolaylaştıracak bazı kriterler getiriyor. O kriterlerden bazıları şunlar:

  • AMD Ryzen 5000 serisi işlemci ve Radeon 6000 serisi GPU bulundurmak
  • Video izlerken en az 10 saat pil ömrü
  • En az bir tane NVME PCIE Express Gen 3 SSD
  • 300 nit parlaklık, 144Hz yenileme hızı ve düşük gecikme süresine sahip ekran
  • W,A,S ve D tuşları üzerindeki sıcaklığı 40 derece altında tutmak

Bunlar ve benzeri birçok kriterden oluşan listeye uygun dizüstü bilgisayarlar “AMD Advantage laptop” kategorisinde yer almaya hak kazanıyor.

Bu standartlara uyan ilk AMD Advantage etiketli dizüstü bilgisayar ise Asus ROG Strix G15 oluyor. Ryzen 9 5900Hz işlemci ve yeni RX 6800M ekran kartı ile donanım anlamında bekleneni karşılıyor.

Ekran tarafında ise 15 inç 165Hz ekran yenileme hızına ve 3ms tepki süresine sahip. Cihaz haziran ayı içinde ABD’de satışa çıkıyor.

Tesla RDNA 2 GPU ile Buluşuyor

Etkinlikteki en heyecan verici gelişmelerden birisi ise dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar dışında bir ürün için oluyor. AMD CEO’su Lisa Su tarafından doğrulanan bilgiler dahilinde Tesla, RDNA 2 mimarili grafik birimlerine sahip olacak!

RDNA 2 halihazırda PS5, Xbox Series X ve S modellerinde yer alan grafik teknolojisi. Ayrıca AMD tarafından bugün tanıtılan RX 6000M serisi de RDNA 2 mimarisine sahip.

Yeni Tesla Model S ve Model X araçlarında yer alan 17 inçlik ekranlar ve güçlü grafik işlemci sayesinde oyunların kalitesi zirveye çıkacak.

Buna ek olarak bugün grafik işlemcileri için özel bir gün oluyor. AMD etkinliğinin yanı sıra Nvidia da yeni ekran kartlarını tanıttı.

Siz de AMD etkinliği ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.