Perl Programlama Dili Nedir? Nasıl Kullanılır?

Perl nedir sorusu farklı cevaplar alabilen bir sorudur. Kendisi yorumlanmış bir programlama dili olan Perl, sistem yönetimi, web geliştirme, veri yönetimi ve daha fazlası için kullanılıyor. Aynı zamanda Perl, diğer programlama dilleri ile de birleştirilebilir.

Perl, Larry Wall tarafından geliştirilmiştir ve bir açılımı yoktur. Fakat mizahi olarak ortaya atılmış ve popüler olmuş bir açılımı da bulunmaktadır. “Pathologically Eclectic Rubbish Lister” yani “Hastalıklı Derecede Eklektik ve Saçma Listeleyici”. Perl’in ilgi çekici yanları vardır, bunlardan biri aynı amaç için sayısız farklı kodun kullanılabiliyor olmasıdır. Hatta Perl’in sıkı takipçileri bu konuda yarışmalar bile düzenliyor.

Larry Wall, Perl’i yazarken bazı programlama dillerinden etkilenmiştir. Aynı zamanda Perl de başka dilleri etkilemiştir. Perl’in etkilendiği diller:

Perl’in etkilediği diller:

 • Python
 • JavaScript
 • PHP
 • ECMAScript
 • Ruby

Perl Nerelerde Kullanılıyor?

Perl nedir cevabından sonra yine birçok cevabı olan bir soruya geçiyoruz. Perl nerelerde kullanılıyor? Perl’in birçok kullanım alanı bulunmaktadır. En popüler kullanım alanı ise Web geliştirmedir. Perl’in amacı veri çıkarmak ve rapor hazırlamaktır. Sistemleri temizleyebilir, kaynakların kullanımı hakkında rapor oluşturabilir ve ağdaki güvenlik sorunlarını kontrol edebilir.

Perl aynı zamanda görüntü oluşturmakta ve düzenlemekte de kullanılabiliyor. Bunların haricinde Perl, nesne yönelimli programlamanın uygulamalarının uygulanması ile de biliniyor ve tüm kalıtım biçimlerini destekliyor.

Perl Dilinin Avantajları

perl-avantajlari

1- Perl, metin işleme ve ayrıştırma konusunda en güçlü programlama dilidir.

Perl, metin düzenleme için özel olarak tasarlanmış bir dildir. Yoğun biçimde metin işleme ve görüntü tanıma gerektiğinde kullanılabilecek en güçlü ve pratik olan programlama dilidir.

2- Perl’i anlaması kolaydır ve öğrenmesi basittir.

Perl dili birçok dilden esinlenilerek yazılmıştır. Bu da anlaşılmasını kolaylaştırıyor. C diline sözdizimsel olarak benzemesi de öğrenilmesini kolaylaştırıyor.

3- CPAN Kütüphanesi

CPAN (Comprehensive Perl Achive Network) kütüphanesi içerisinde birçok modül hazır olarak bulunmaktadır. İhtiyaca göre hazır olarak kullanılabilen oldukça geniş bir kod yelpazesi vardır.

4- Nesneye yöneliktir.

Perl programlama dili ile Java, Python, C++ dilleri gibi OOP (Object-Oriented Programming) yani Nesne Yönelimli Programlama yapabilirsiniz.

5- Açık kaynak kodludur.

Perl açık kaynak kodludur. Ücretsiz bir şekilde erişilebilir ve geliştirilebilir.

6- Esnektir, sürekli gelişir.

Bunun için özel olarak çalışan gönüllüler vardır.

Perl – Python Programlama Dillerinin İlişkisi

perl-vs-python
Perl vs Python

Perl ve Python Benzerlikleri

 • İkisi de nesne yönelimli programlama dilidir.
 • İkisi de açık kaynak kodludur.
 • Her ikisi de UNIX’i hedeflemek için geliştirilmiştr.

Perl ve Python Arasındaki Farklar

 • Perl dilinde boşlukların bir önemi olmazken, Python dilinde boşluklardan ötürü syntax hatası alabilirsiniz.
 • Perl dilinde tüm ifadeler “;” ile bitmelidir ancak Python dilinde böyle bir durum yoktur.
 • Perl ile bir işi yapmak için çok fazla seçenek kullanabiliyorken Python biraz daha az seçenek sunar. Perl’e göre sizi kısıtlar. Fakat Python, Perl’den daha kolay yollar kullanır. Bu yüzden Python Perl’e göre çok daha popüler hale gelmiştir.

Perl Programlama Dili Syntax’ı (Sözdizimi)

Perl nedir cevaplarından sonra Perl dilini merak edenler için Perl’in syntax’ı hakkında birkaç küçük bilgiye değineceğiz.

 • Perl dili için not defteri, notepad++ veya herhangi bir metin düzenleyici kullanılabilir.
 • Perl’de ilk satır ” #! ” karakterleriyle başlar. Bu durum her zaman için geçerlidir.
#! / Usr / bin / perl
 • Perl’de tüm değişkenler ” $ ” ile başlar. Aynı zamanda skaler değişkenlerde sayısal, string veya mantıksal diye ayrım yoktur.
$ad = "Merve ÇAYLI";
$yas = "20";
$boy = 160,3;
 • Yazılan kodların çıktısını alırken tek tırnak (‘ … ‘) ve çift tırnak ( “….”) kullanımı arasında fark vardır. Aynı şey değillerdir. Çift tırnak kullanımı bize istediğimiz çıktıyı yani yorumlanmış kodu verirken tek tırnak kullanımı çıktıyı yorumlanmamış biçimde verir. Bir örnekle bunu anlayalım.
$meyve = "elma";
$fiyat = 7,5;
$birinciOrnek = " $meyve , kilo fiyatı: $fiyat " ;
$ikinciOrnek = ' $meyve , kilo fiyatı: $fiyat ' ;

birinciOrnek mesajının çıktısı şu şekilde olacaktır:

elma , kilo fiyatı: 7,5

ikinciOrnek mesajının çıktısı ise şu şekilde olacaktır:

$meyve , kilo fiyatı: $fiyat
 • Perl dilinde yorum satırları için; eğer tek satır ise yoruma almak istediğimiz kısım ” # ” işareti kullanılır , eğer satır sayısı daha fazla ise satırlar iki ” = ” işareti arasına yazılır.
#Tek satırlık yorum
=iki eşittir
işareti ile birçok satırı
yoruma alabiliriz.=

Perl Programlama Dilinin Günümüzdeki Popülaritesi

Perl dilinin bittiğini söylemek kesinlikle doğru olmaz. Perl hala TIOBE popülerlik sıralamasında ilk 20‘ye girmeyi başarıyor. Aynı zamanda Perl hala metin işleme konusundaki karmaşık senaryolarda kullanılıyor. Perl dili her ne kadar Python dili kadar popülerlik yakalayamamış olsa da birçok seveni ve kullanıcısı var ve Perl’den kolay kolay vazgeçecek gibi durmuyorlar.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.