WinRAR Nedir?

WinRAR nedir? Günümüzün en sık kullanılan yazılımlarından biri olan WinRAR’ın ne işe yaradığı pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Biz de bu nedenle WinRAR nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi soruların cevaplandığı bir içerik hazırladık.

Dosya sıkıştırma programları özellikle internet üzerinden aktarım yapan kişiler için vazgeçilmezdir. Bu programlar sayesinde çok yüksek boyutlu dosyaları sıkıştırabilir ve daha kolay aktarılabilir hale getirmeniz mümkündür. Ayrıca bu formattaki dosyalar bilgisayarınızda da daha az yer kaplayacaktır.

Peki bu programlardan birisi olan WinRAR nedir? WinRAR ne işe yarar ve alternatifleri nelerdir? Tüm bu soruların yanıtını veren bir içerik hazırladık. Şimdi lafı uzatmadan WinRAR nedir sorusunun yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

WinRAR Nedir?

WinRAR, Eugene Roshal tarafından geliştirilmiş olan bir dosya arşivleme aracı olarak ifade edilmektedir. WinRAR’ın pek çok özelliğinin yanı sıra ana görevi ZIP ve RAR dosya formatına sahip arşivler oluşturmasıdır. İlk olarak 1995 yılında piyasaya çıkan WinRAR, günümüzde en çok tercih edilen dosya arşivleme programlarından birisidir.

2022 yılında bile güncelleme almayı sürdüren WinRAR, hala aktif olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Dünya çapında yarım milyarı aşkın kullanıcıya sahip olduğu da belirtilmektedir. Tüm bu unsurlar ile en çok kullanılan olmasa da en popüler dosya sıkıştırma aracı olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır.

WinRAR’ın ünlü olmasını sağlayan unsurlardan birisi de ücretli ama bir yandan da ücretsiz olmasıdır. Eğer daha önce WinRAR’ın deneme süresiyle ilgili bir şaka gördüyseniz bu durum size şaşırtıcı gelmeyecektir. 40 günlük bir deneme süresi sunan WinRAR sürecin sonunda ödeme yapılmasa dahi çalışmayı sürdürür. Hatta herhangi bir özelliği de kısıtlamaz.

Böyle bir durumda WinRAR’ın nasıl para kazandığı merak edilebilir. WinRAR, 40 günlük deneme süresi hatırlatıcısını kullanıcılarına sürekli sunmaktadır. Bu sürenin bitişinin ardından da programın ücretinin ödenmesi gerektiğini her açılışta hatırlatır. Ancak hiçbir zaman kullanıcılarını buna zorlamaz.

Ancak bu durum büyük işletmeler için farklıdır. Milyon hatta milyar dolarlık bütçelere sahip şirketler de WinRAR kullanarak dosya sıkıştırmaktadır. Dosya göndermek, depolamak vb. işlemler için büyük şirketlerde kullanılan WinRAR’a ödeme yapmak zorunludur. Aksi takdirde şirketin bu durumdan zarar görmesi mümkündür. Fakat bireysel kullanıcı bazında bu durumun bir zorunluluk olmadığı gözükmektedir.

winrar ne işe yarar

WinRAR Ne İşe Yarar?

Daha önce de belirttiğimiz gibi WinRAR’ın pek çok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki RAR ve ZIP formatında dosyalar oluşturmaktır. Bir başka deyişle WinRAR, arşivlemek istediğiniz dosyaları sıkıştırmaya yarayan bir yazılımdır. Tabii ki yalnızca arşivlemek değil aynı zamanda arşivden çıkartmak ve bu dosyaları açmak için de WinRAR kullanmak mümkündür.

WinRAR programının açabildiği dosya türleri arasında RAR, ZIP, 7z, ZIPX ve ISO gibi formatlar bulunmaktadır. Buna ek olarak bu formatları barındıran EXE dosyalarını da açmak için WinRAR kullanmak bir seçenektir. Bu yönüyle WinZip gibi yazılımlardan daha geniş kapsamlı olduğunu belirtelim. Ayrıca WinRAR, dosya sıkıştırma sırasında da birçok özellik sunmaktadır.

Örneğin, dosyalarınızı AES kullanarak şifrelemeniz mümkündür. Böylece dosyanızın güvenliğini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Buna ek olarak 18 milyon TB’a kadar dosyalar için destek sağladığını da belirtmek gerek. Bir başka deyişle günlük hayatta karşılaşacağınız tüm arşiv dosyaları için WinRAR tercih edebilirsiniz. Ayrıca Türkçe dahil pek çok dilde WinRAR kullanmak mümkündür.

WinRAR’ın bu özelliklerine ek olarak dezavantajlarından da bahsetmek gerek. Maalesef WinRAR işletim sistemi konusunda geniş kapsamlı bir destek sunmamaktadır. Bu nedenle yalnızca Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda WinRAR kullanabilirsiniz. Mac cihazlarınızda kullanmak için WinRAR tercihi mümkün değildir.

Ayrıca WinRAR, arşiv dosyası oluştururken de format konusunda biraz sınırlayıcı olabilir. WinRAR ile yalnızca ZIP ve RAR arşivleri oluşturmak mümkündür. Öte yandan farklı yazılımlar ile daha geniş seçeneklere sahip olmak mümkün. Bu nedenle WinRAR alternatiflerine de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

WinRAR Nasıl Kullanılır?

Temelde iki farklı WinRAR kullanma amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilki WinRAR kullanarak bir arşivi açmak ya da dışa aktarmaktır. İkincisi ise bir dosyayı arşivlemek olarak belirtilebilir. Her iki işlem de oldukça basittir. Ancak öncelikle bilgisayarınızda WinRAR bulunduğuna emin olmalısınız.

Bilgisayarınıza WinRAR yüklemek için öncelikle resmi WinRAR sitesine ulaşın. Bu sitede karşınıza çıkacak butondan WinRAR indirin. Dilerseniz 32-bit ya da 64-bit sürümünü tercih edebilirsiniz. WinRAR’ı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurarak işlemi tamamlayın. Bir dosyayı WinRAR kullanarak açmak ve dışa aktarmak için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle açmak istediğiniz arşive ulaşın ve sağ tıklayın.
 • Daha sonra karşınıza çıkacak seçenekler arasından WinRAR sekmesini bulun.
 • Tüm dosyaları çıkart seçeneği ile işlemi tamamlayın.
 • Eğer yalnızca belirli dosyaları çıkartmak istiyorsanız arşivi açın. Bunun için sağ tıklayarak Aç seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ayrıca doğrudan çift tıklayarak arşiv dosyasını WinRAR ile açabilirsiniz.
 • Daha sonra çıkartmak istediğiniz dosyaları işaretleyin.
 • İşaretlediğiniz dosyalara sağ tıklayın ve Çıkart ya da Extract komutu ile işlemi tamamlayın.
 • Konumu belirledikten sonra dosyaları dışa aktarabilirsiniz
winrar nasıl kullanılır

Eğer bir dosyayı arşivlemek istiyorsanız da yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • Öncelikle WinRAR yazılımını açın ve Dosya bölümüne ulaşın.
 • Daha sonra yeni bir ZIP dosyası oluşturun.
 • Ardından arşivlemek istediğiniz dosyaları programa yerleştirin.
 • Daha sonra panelde ZIP seçeneğini işaretleyin ve işlemi tamamlayın.
 • Buna ek olarak bir dosyanın tamamını da arşivlemeniz mümkündür. Bunun için arşivlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve WinRAR sekmesine ulaşın.
 • Ardından Tümünü Arşivle seçeneği ile devam edin.
 • Dilediğiniz seçenekleri işaretleyerek dosyanızı arşivleyebilirsiniz.

WinRAR Alternatifleri

İçeriğimizde değinmemiz gereken bir başka konunun ise WinRAR alternatifleri olduğunu düşündük. Bu nedenle sizler için en iyi WinRAR alternatifi uygulamalara da yer vermek istedik. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen en önemli birkaç yazılıma göz atalım.

7-Zip

WinRAR’ın en önemli rakiplerinden biri olarak kabul edilen 7-Zip önereceğimiz ilk alternatif oluyor. Tamamen açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım olan 7-Zip, 1999 yılında kullanıcılara sunuldu. Igor Pavlov tarafından geliştirilen 7-Zip kendi arşiv formatına da sahip. Kullanıcılar 7-Zip kullanarak “7z” uzantılı arşivler oluşturabiliyor.

7-Zip’in özellikleri arasında sayabileceğimiz önemli unsurlardan birisi AES şifreleme desteği oluyor. Bunun yanı sıra tabii ki arşiv açma ve arşiv oluşturma işlemleri için de 7-Zip kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı dosya formatlarında da arşiv oluşturma için destek sunduğunu belirtelim.

89 farklı dilde desteği bulunan 7-Zip güncelleme almaya devam eden arşiv yazılımları arasında bulunuyor. Ayrıca WinRAR’dan en önemli farkı Windows’un yanı sıra macOS ve Linux desteği de sunması oluyor. Böylece daha geniş çaplı bir yazılım olduğunu belirtmek yanlış olmaz.

WinZip

WinRAR alternatifleri arasında saymamızın mümkün olduğu bir başka yazılım ise WinZip oluyor. Aynı WinRAR gibi dosya arşivleme yazılımı olan WinZip, ilk olarak 1991 yılında kullanıcıların karşısına çıktı. WinZip International ve Corel Corporation tarafından geliştirilen WinZip günümüzde güncelleme almaya devam ediyor.

12 farklı dil için destek sunan WinZip’in temel amacı ZIP dosyaları oluşturmak olarak belirtiliyor. Ayrıca belirli arşiv formatlarını okuma konusunda da destek sağladığını belirtmekte fayda var. Bunun yanı sıra farklı işletim sistemleri için WinZip sürümleri bulunuyor.

Bilgisayarınızda macOS ya da Windows işletim sistemi ile WinZip kullanabilirsiniz. Ayrıca iOS ve Android işletim sistemleri için de WinZip desteği bulunduğunu belirtelim. Ancak WinRAR’dan önemli bir farkı WinZip programının ücretli olması oluyor.

PeaZip

Dikkate değer bir başka WinRAR alternatifi ise PeaZip olarak ifade ediliyor. Tamamen ücretsiz bir yazılım olan PeaZip, dosyaları arşivlemek ve görüntülemek için tercih edilen yazılımların başında geliyor. Ayrıca arşivleri ayırmak ve birleştirmek için de PeaZip tercih edebilirsiniz.

PeaZip yazılımı toplamda 180 dosya formatını destekliyor. Üstelik bunların arasında nadir olan dosya formatlarını da bulabilirsiniz. Buna ek olarak hızlı bir biçimde arşivleme işlemlerini tamamladığını da belirtmek gerek. Ancak RAR dosyalarını desteklememesi önemli bir eksiklik olarak gösterilebilir. Ayrıca yalnızca Windows ve Linux desteği bulunduğunu da belirtmek gerek.

The Unarchiver

WinRAR alternatifleri arasında yer vereceğimiz son yazılım ise The Unarchiver oluyor. Ancak önceki yazılımların aksine bu yazılımın Windows desteklemediğini baştan belirtmek gerek. Yalnızca macOS ve Linux işletim sistemlerine sahip bilgisayarlar The Unarchiver yazılımını kullanabiliyor.

Programın özellikleri ise üç aşağı beş yukarı diğer yazılımlar ile aynı. Arşiv açma ya da dışa aktarma gibi işlemler bu program ile gerçekleştiriliyor. Üstelik sıklıkla kullanılan pek çok dosya formatını da desteklediğini belirtmek gerek. Ancak bu program ile dosya sıkıştırma işlemi yapılmadığını belirtelim. Bir başka deyişle The Unarchiver ile arşiv oluşturmak mümkün değil. Eğer macOS için ücretsiz bir arşiv aracı arıyorsanız The Unarchiver’a göz atmanızı öneriyoruz.

winrar alternatifleri

WinRAR Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizin bu bölümünde WinRAR hakkında sıkça sorulan soruları ele aldık. Eğer sorduğunuz sorunun yanıtı burada yer almıyorsa yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

WinRAR nedir, ne işe yarar?

WinRAR, dosyaları sıkıştırmak ya da arşivlemek için kullanılan bir yazılımdır. Ayrıca WinRAR ile arşivlenmiş dosyaları görüntüleyebilir ya da arşivden çıkartabilirsiniz. Bunun yanı sıra WinRAR kullanarak dosyaların boyutunu küçültmek de mümkündür.

WinRAR dosya nasıl açılır?

Bir dosyayı WinRAR kullanarak açmak için bilgisayarınızda varsayılan arşiv aracının WinRAR olması gereklidir. Eğer halihazırda durum böyleyse arşive çift tıklayarak dosyayı açabilirsiniz. Ancak Windows sizden dosyayı açmak için bir uygulama istiyorsa listeden WinRAR’ı bularak işlemi tamamlayabilirsiniz. Buna ek olarak dosyaya sağ tıklayarak “WinRAR ile aç” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

WinRAR ile WinZip arasındaki fark nedir?

Her iki program da dosya arşivleme işlemleri yapmaktadır. Ancak WinZip ve WinRAR programları arasında isim benzerliği olmasına rağmen aynı şirket tarafından üretilmemişlerdir. Farklı şirketler tarafından üretilmelerine ek olarak WinZip tüm kullanıcılar için ücretlidir. Ancak WinRAR yalnızca profesyonel kullanıcılar için ücret talep etmektedir.

WinRAR açılımı nedir?

RAR dosyasının açılımı Roshal Archive olarak bilinmektedir. Eugene Roshal tarafından oluşturulan bu format WinRAR’ın ana dosya formatıdır. Windows cihazlarda kullanılan WinRAR’ın açılımı ise işletim sistemi ve dosya formatının birleşimidir.

WinRAR ücreti ne kadar?

WinRAR 40 günlük deneme sürümünün sonunda tüm özelliklerini kullanmaya izin vermektedir. Şirket ürünün tam sürümünü satın alma konusunda kullanıcılarına bir dayatmada bulunmaz. Ancak profesyonel ve ticari kullanım için aynı durum söz konusu değildir. WinRAR ücreti 29 dolardan başlamaktadır. Bilgisayar sayısına göre bu fiyat birim başına 6 dolara kadar düşmektedir.

WinRAR Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde dünyanın en popüler arşiv araçlarından biri olan WinRAR nedir sorusunu sizler için yanıtladık. Siz de WinRAR hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi de bize iletmeyi unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.