Parmak İzi Tarayıcısı Nedir? Nasıl Çalışır?

Parmak izi tarayıcısı nedir? Parmak izi tarayıcısı, biyometrik kimlik doğrulamaya göre kullanıcının istediği işlemi gerçekleştirmesini sağlamak adına ona onay vermek için parmak izini alıp kontrol eden elektronik güvenlik sisteminin bir parçasıdır. Birçok IoT uygulamasında, güvenlik önlemleri için parmak izi tarayıcılarına güvenilir.  Son birkaç yılda parmak izi tarayıcıları birçok alanda kullanılmaya başlandı. Akıllı ev uygulamalarında, karakollarda ve hatta kişisel dijital aletlerde parmak izi tarayıcısı sıklıkla kullanılıyor.

İlk parmak izi karşılaştırması 1900’de bir Londra polisi tarafından yavaş bir şekilde elle yapılmıştı. İki parmak izinin aynı veya farklı olduğunu kanıtlamak ve karşılaştırmak büyük beceri gerektiren bir durumdur. Bu yüzden adli tıpta çalışan bilim adamları bununla ilgili bir sistem geliştirdiler. Artık Birleşik Krallık’ta iki parmak izinin eşleşebilmesi için 16 özelliğin uyması yeterli. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu sayı 8.

parmak izi tarayıcısı nasıl çalışır
Parmak İzi Tarayıcısı

Parmak izi taraması şu anda kullanılan en popüler biyometrik teknolojilerden biridir.

Parmak İzlerinin Eşsizliği

İnsanların parmak izleri onlar henüz doğmadan oluşmaktadır. Ve herhangi bir kaza yaşanmadığı sürece herkesin parmak izi ölene kadar ilk anki gibi kalır. Parmaklarımızdaki bu çukur ve çıkıntılar aslında ellerimizin nesneleri kavramasını kolaylaştırmak için var olan bir adaptasyon türüdür. Bunların her insanda eşsiz olması insanları ayırt etmek için kullanılabilmelerine olanak sağlamıştır.

Parmak izleri DNA’mızdaki koda bağlı olarak rastgele bir düzenle oluşur. Oluşum sırasında rahim içindeki çevresel faktörler de etkilidir. Bu yüzden tek yumurta ikizlerinin bile parmak izlerinin aynı olması çok zor bir durumdur.

Parmak İzi Tarayıcıları Nasıl Çalışır?

Parmak izi tarayıcısı, bir parmak üzerindeki çukur ve çıkıntıların görüntülerini yakalayarak çalışır. Yakaladığı bu görüntüler daha sonra aygıttaki kayıtlı parmak izleri listesiyle karşılaştırılır. Bu bir analiz/eşleştirme yazılımı tarafından yapılır. Eğer başarılı bir eşleşme gerçekleşirse kimlik doğrulanmış olur. Günümüzde yaygın olarak kullanılan üç çeşit parmak izi tarayıcısı vardır.

Optik Tarayıcılar

optik parmak izi tarayıcı
parmak izi tarayıcıları nasıl çalışır
Optik Parmak İzi Tarayıcı

Optik tarayıcıların temel prensibi, parmağın fotokopisini çekmektir. Bu tarayıcılar parmak izi yakalamanın ve karşılaştırmanın en eski yöntemidir. Optik tarayıcılar ışığa duyarlıdır ve dijital bir görüntü oluşturmak için bilgileri kaydederken, çizgi ile çukurların kontrastla net görüntüsünü oluşturabilmek için parmağı aydınlatarak, işaretler ile desenleri almak için çeşitli algoritmalar kullanırlar. Optik tarayıcılarda, dijital kamera ve video kameralarda kullanılan ışık sensöründen kullanılır. 

Tarama işlemi, parmağınızı cam bir levhaya yerleştirmenizle başlar. Tarayıcı parmağın çukur ve çıkıntılarını aydınlatmak için inç başına düşecek çok yüksek sayıda diyota sahiptir. Tarayıcı ışık yayan diyotlar sayesinde, parmaktaki bütün ayrıntıları görünür hale getirir ve bunun bir görüntüsünü oluşturur. Sonrasında yakalanan bu görüntünün sistemdeki diğer parmak izleriyle karşılaştırması yapılır. 

Optik tarayıcıların en büyük dezavantajı kolay kandırılabilir olmalarıdır. Bu tarayıcılarda iki boyutlu bir resim yakalandığından, cihaz kaliteli bir fotoğraf veya protez ile kolaylıkla kandırılabilir. Yeterince güvenli olmaması sebebiyle günümüzde optik tarayıcıların yerini başka tarayıcılar almaya başladı.

Kapasitif Tarayıcılar

Kapasitif Parmak İzi Tarayıcı
Kapasitif Parmak İzi Tarayıcı

Kapasitif tarayıcılar, optik tarayıcıların aksine parmak izi görüntüsü almak için ışık yerine elektrik kullanırlar. Şu anda günümüzde kullanılan en yaygın parmak izi tarayıcı türü budur. Birçok akıllı telefonda da bu tarayıcılar kullanılmaktadır.

Peki kapasitif parmak izi tarayıcıları nasıl çalışır? Bu tarayıcılar, işlem sırasında küçük kapasitör devreler kullanılır. Kapasitörler elektrik yükünü depolayabildikleri için, bunları tarayıcı yüzeyinden iletken plakalara ileterek parmak izinin ayrıntılarını izlemeyi sağlar. Bir parmak dokunmatik bir kapasitif yüzeyle temasa geçtiğinde, kapasitör parmağın yükünü ölçer. Bu ölçüm sırasında parmaktaki çukur ve çıkıntıların oluşturduğu fark devre tarafından okunur ve dijital dönüştürücü ile kaydedilir. 

Kapasitif tarayıcıların kandırılması, optik tarayıcılara göre çok daha zordur. Sonuçlar bir görüntüyle veya protezle kandırılamaz çünkü kapasitörler ufak bir değişikliği bile fark eder. Daha fazla kapasitör kullanılırsa daha yüksek çözünürlüklü sonuçlar elde edilir ve güvenlik riskleri daha çok ortadan kalkmış olur.

Ultrasonik Tarayıcılar

Ultrasonik Parmak İzi Tarayıcı
Ultrasonik Parmak İzi Tarayıcı

Peki ultrasonik parmak izi tarayıcısı nedir? Adından da anlaşılabileceği gibi bu tarayıcılar ses dalgaları aracılığıyla çalışır. Ultrasonik verici ve alıcıdan oluşan sistem ile parmak izinin ayrıntıları yakalanır. Tarayıcının üzerine yerleştirilen parmağa öncelikle ultrasonik bir darbe gönderilir. Parmaktaki çıkıntı ve çukurlara iletilen bu darbelerin bir kısmı emilir bir kısmı ise tarayıcıya geri döner. Darbenin bu tarayıcı üzerindeki farklı geri dönüşlerini hesaplamak için mekanik gerilimi algılayabilen bir sensör kullanılmaktadır. Tarama sonucu parmak izinin oldukça ayrıntılı bir 3B üretimi gerçekleştirilir. 3B olarak üretilmesi bu tarama yöntemini diğer parmak izi tarayıcılarına göre daha güvenli bir hale getirir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.