Others Kurucu Ortağı Samed Torun ile Röportaj

Geçtiğimiz günlerde Others kurucu ortağı Samed Torun ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbet/röportaj’ın videosu ile sizleri baş başa bırakmadan önce, bilmeyenler için Others ve Samed’in hikayesinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Others Nedir?

Others (site adresi sebebiyle OthersApp olarak da bilinen), üniversite öğrencileri ile geçici işleri olan işverenleri bir araya getiren bir pazar yeridir. Bu platform sayesinde hem üniversite öğrencileri ek gelir elde etmekte, hem de işverenler ihtiyaç duydukları genç kitleye ulaşabilmektedir.

Çeviri, logo tasarımı, içerik oluşturma, gündelik işler ve anket işleri, Others platformunda çözüm bulabileceğiniz görevlerin sadece bazıları. Örneğin; evinizin düzenini değiştirmek istiyorsunuz ancak birinin yardımına mı ihtiyacınız var? Others’a konuyu anlatan bir görev açın, bütçenizi belirtin ve onlarca üniversite öğrencisi gencin görevinize talip olduğunu görün.

Others Nasıl Kuruldu?

Others, 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olan Samed Torun ve Gizem Kaya tarafından, her başarılı girişimin ortak hikayesi olan, bir ihtiyaç sonrasında kuruldu.

Kurucu ortakların bir elektrik ustası yerine, ihtiyacı olan basit bir işi üniversite arkadaşlarından birisine yaptırabileceği fikri Others’a hayat vermiş oldu.

Samed Torun Kimdir?

Samed Torun, 2018 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun olmuş bir girişimci.

İnşaat mühendisi olarak yaptığı saha ve ofis stajlarından sonra bu mesleğin kendisine göre olmadığını fark eden Samed, Others’ın geleceğini şekillendirmek üzere çalışmalarına devam ediyor.

Others Kurucu Ortağı Samed Torun ile Röportaj

Girişimlerde Yazılımcı Sorunları

Samed Torun’un röportaj sırasında belirttiği, Others’ın girişim sürecinde de onları en çok zorlayan kısmın yazılım ve yazılımcılar olduğuydu. Bu sorun her ne kadar tüm girişimler için geçerli olmasa da, yazılım geliştirme sürecinin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösteriyor. Her ne kadar Others yaşadığı sorunlara rağmen ayakta kalmayı başarmış olsa da, diğer girişimlerin bu yazılımcı seçme konusunda dikkat etmesi gerektiğini ve yazılım geliştirme süreçlerinin iyi takip edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Türk Girişimcilerin Korkulu Rüyası: Yatırımcılar

Samed Torun’un bahsettiği, aslında oldukça şikayetçi olduğu bir diğer konu da yatırımcılardı. Türk yatırımcıların girişimlere çok temkinli yaklaştığı, hiç risk almak istemedikleri için de çoğu girişimi geri çevirdiği inkar edilemeyecek bir gerçek sanırım.

Others’ı Sevin, Kullanın, Destekleyin

Others‘ı uzunca bir zamandır takip edip, kullanan bir kişi olarak, platformun konseptini gerçekten başarılı buluyorum. Umarım yakın gelecekte çok daha başarılı olurlar.

Samed’e bir kez daha teşekkür ediyorum bu keyifli sohbet için.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.