Locomation Kurucu Ortakları ile Keyifli Bir Sohbet

Locomation’ın beş kurucu ortağından ikisi olan Çetin Meriçli ve Tekin Meriçli ile oldukça keyifli bir röportaj/sohbet gerçekleştirdik. Bir saatlik sohbet videosuna geçmeden önce kendileri ile tanışma sürecimizi de paylaşmanın iyi olacağını düşünüyorum. Kahveleriniz hazırsa, Locomation kurucu ortakları ve girişimleri hakkındaki ilham verici içeriğe başlayabiliriz.

30 Yıl ile Meydan Okuma

#10yearschallenge; 10 yıl önceki fotoğrafınızla şimdiki fotoğrafınızı yan yana koyarak internette paylaştığınız ve yıllar içerisinde nereden nereye geldiğinizi takipçileriniz ile paylaştığınız bir akım.

“Tüm sosyal medyada bu fotoğraflar paylaşılıyor, bu akım da sıkmaya başladı.” dediğim noktada, bu akımın bir parçası olan bir Twitter paylaşımı ile karşılaştım. Paylaşımda, 1990, 2010 ve 2020 yıllarında çekilmiş 3 adet fotoğraf vardı. 3 fotoğrafta da değişmeyen 3 şey vardı: Çetin Meriçli, Tekin Meriçli ve ZX Spectrum. Paylaşım o kadar samimi ve mütevaziydi ki, kim olduklarını, ne yaptıklarını tam olarak anlayamadan kendilerine röportaj teklifinde bulunduk ve bizi kırmayıp kabul ettiler.

Tavşan Deliğine Yolculuk: Çetin ve Tekin Meriçli Kimdir?

Bu sorunun detaylı açıklamasını sitemizde bulunan Kimdir? kısmında hazırlayacağız, söz!

Kısa bir kaç cümle ile burada özetleyecek olursak; 2020 yılı itibariyle Dr. Çetin Meriçli Locomation firmasında CEO, Dr. Tekin Meriçli ise CTO görevini üstlenen, 30 yıldan fazladır belirli dönemlerde ayrılıkları olsa da aynı yolda ilerlemiş, bilişime gönül vermiş iki kardeş.

Akademik kariyerlerinde Yapay Zeka ve Robotik alanında sayısız çalışma ve başarıları bulunmakta. Özgeçmişlerini okurken bile yorulduğunuz ikilinin, kendi ağızlarından hikayelerini dinlemek oldukça keyifliydi.

Çocukluk zamanlarından gelen bilişim sevdası ve girişimcilik ruhu onları adım adım Locomation’a getirmiş. (İlk para kazanma tecrübeleri oldukça eğlenceliydi.)

Locomation: Otonom Kara Taşımacılığı Teknolojisi

Locomation; Dr. Çetin Meriçli, Dr. Tekin Meriçli, Michael George, Venkataramanan Rajagopalan ve Prof. Dr. Alonzo Kelly tarafından kurulan, Amerika’da kara taşımacılığına otonom sürüş teknolojisi çözümü getiren bir girişim.

Locomation’da geliştirdikleri kit sayesinde, uyumlu kamyon/tır modellerine tam otonom özelliği kazandırıyorlar. Sistem, 2020 yılı itibariyle, güvenlik sebeplerinden dolayı sadece otoyollarda geçerli ve iki araçlı konvoy ile sınırlı durumda.

Locomation’un geliştirdiği teknoloji sayesinde, konvoyun arkasındaki araç, önde sürüşe liderlik eden aracı herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan takip edebiliyor. Bu çözüm; düşük kar marjları ile çalışan Amerika kara taşımacılığına %50 personel maliyetinden, %8 de yakıt masraflarından tasarruf yapma imkanı sağlıyor.

Yukarıda yer alan şirketin kısa tanıtım videosunu izleyerek, Locomation’un sunduğu çözümün çalışma prensibini net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde teknoloji devi NVIDIA‘nın NVIDIA DRIVE’ı ile de iş ortaklığını açıklayan Locomation’un ileride daha çok fazla haberini ve duyurusunu yapacağız gibi görünüyor. Kendilerine tekrardan başarılar diliyor ve Locomation kurucu ortakları ile yaptığımız keyifli sohbetle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.