Ölü Piksel Nedir?

Kullanıcılar akıllı cihaz satın aldıklarında bir süre sonra ekran sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunlar ekranın çalışmaması, renk eşitsizliği ya da bazı siyah noktalar şeklinde kendisini gösteriyor. Ekranda oluşan bazı siyah noktalar ise kullanıcıların anlamlandıramadığı bir sorun haline geliyor. Bu sorun ölü pikselle ilişkilidir. Peki ölü piksel nedir?

LCD ekrana sahip bir bilgisayar, telefon ya da televizyonlar zamanla sorun yaratabilir. Örneğin bir televizyon ekranının LED’leri yanar ve ekran görüntü vermemeye başlayabilir. Bir başka örnekte ise ekranın panelleri kirlenir ve temizlenmediği takdirde televizyonda kirli ve siyah bir görüntü oluşabilir. Bu sorunların yanı sıra ölü piksel de kullanıcıların canını sıkmaktadır. Biz de bu yazımızda ölü piksel nedir sorusunu yanıtlayarak kullanıcıların anlam veremediği bu sorun hakkında açıklama yapacağız.

Ölü Piksel Nedir?

Dead pixel olarak da geçen ölü piksel, görüntüleme aygıtındaki bir pikselin rengini değiştiremediği durumdur. Pikseller renk değiştirerek kullanıcıya görüntü sağlarlar. Ancak piksel bazı arızalardan kaynaklı olarak rengini değiştiremediğinde ölü piksel oluşur. Bir görüntüleme aygıtı görüntü ürettiğinde pikseller de görüntünün uygun renklerini gösterir. Piksel görevini gerçekleştiremediği zaman da ortaya ölü piksel çıkmış olur.

Bir başka deyişle ölü piksel, ekran üzerindeki pikselin artık işlevini yerine getirmemesi ve görüntüleme sağlamaması anlamına gelmektedir. Ölü piksel sorunu birçok cihazda meydana gelmeye müsaittir. Ancak en çok LCD ekrana sahip cihazlarda bu sorun oluşmaktadır.

Ölü Pikselin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Yazımızda ölü piksel nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra bu pikselin oluşma nedenleri hakkında da açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Ölü piksellerin oluşmasında birden fazla neden vardır. Bu nedenlerden biri kullanıcı hatasıdır. Kullanıcılar, cihazı hatalı kullandıkları zaman ölü piksel sorunuyla karşılaşabilirler.

Örneğin ekran sert bir cisme çarparsa ya da yüksek bir zeminden düşerse ekran sorunları yaşanmaya başlar. Cihaza gelen fiziksel hasarın sonucunda güç, ekranın bazı alanlarına gitmemeye başlar. Ya da cihazın dahili parçalarından biri kırılırsa da ekranın bazı bölümlerinde güç sorunu oluşur.

Ölü pikselin oluşma nedenlerinden bir diğeri ise üretici hatasıdır. Cihaz üreticisi ekranın bir parçasını eksik oluşturduğunda ya da yanlış bir üretim süreci gerçekleştirdiğinde de ölü piksel hatası oluşmaya başlar. Cihaz üreticisinden kaynaklanan bu sorun cihazın ilk kullanımından itibaren kendisini gösterir.

Bunun yanında cihaz üreticilerinden kaynaklanan ölü piksel sorunu ucuz ve düşük kaliteli ekranların üretilmesidir. Kullanıcılar da düşük kaliteli ve özelliklerini incelemedikleri cihazları satın aldıktan sonra ölü piksel sorunuyla karşılaşmaktadır.

Ölü Piksel

LCD panele sahip ekranlarda, ekranın içinde yer alan bileşenler geçerliliğini yitirdiğinde de ölü piksel meydana gelir. Ölü piksel oluşma nedenlerinin en yaygın olanı ise maalesef budur. Temelde bu problem donanım nedeniyle de oluşmaktadır.

Sadece 1 piksel ölü hale geldiğinde çoğu kullanıcı sorunu fark etmemektedir. Bu nedenle birden fazla ölü pikselin bulunduğu ekranlardaki hatalar daha net bir şekilde görülmektedir. Ürünün garanti şartlarını sağladığınız takdirde ölü piksel sorununu çözmek için adım atabilirsiniz.

Ölü Piksel ile Sıkışmış Piksel Arasındaki Fark Nedir?

Yazımızda, ölü piksellerin oluşma nedenlerinden bahsetmiş olduk. Kullanıcılar, ölü piksel ile sıkışmış pikseli birbirine karıştırmaktadır. Bu iki piksel çeşidinin benzer yönleri olsa da aslında ikisi birbirinden farklıdır. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

Ölü piksel ile sıkışmış pikseli ayırt etmeniz için öncelikle ekranınızda toz olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Pikselleri kapatan bir toz olmadığından eminseniz ayırt etme işlemine başlayabilirsiniz.

Sıkışmış piksel ile ölü piksel arasındaki en temel fark renk olarak karşımıza çıkıyor. Sıkışmış pikseller, kırmızı, yeşil, mavi ya da sarı renklere sahiptir. Bu renklerden dolayı da sıkışmış piksel açık ve parlak bir şekilde görünür.

Öte yandan ölü piksel ise koyu ve siyah bir renge sahiptir. Bunun yanında ölü pikseller, küçük ve dikdörtgen bir şekilde olmaktadır. Ekranınız değiştiğinde dahi bu pikseller tek bir noktada sabit kalacaktır ve renklerinde herhangi bir değişim olmayacaktır.

Ancak önemli bir detay var. Bazı sıkışmış pikseller de siyah ve koyu renkte olmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar, bazı sıkışmış pikselleri ölü piksel sanabilir. Bunu önlemenin yolu ise ölü piksel testi yapmaktır. Ya da bu konuda uzman bir kişiden yardım alınabilir.

Ölü Piksel Nasıl Tespit Edilir?

Cihazınızda bir ölü pikselin olduğundan şüpheleniyorsanız, bundan emin olmak için test yapmanız gerekecektir. Ölü piksel testini yapmak oldukça basittir. Bunun için öncelikle ekranınızın tamamını kaplayacak şekilde beyaz bir ekran açmanız lazım.

Beyaz bir ekran açmak için ise Word ya da cihazınızda yüklü bir Photoshop programını deneyebilirsiniz. Bu iki programı denemeniz ekranı yakınlaştırmanıza ve ölü pikseli tespit etmenize olanak sağlayacaktır. Cihazınızda beyaz ekranı açtıktan sonra yakınlaştırma işlemini gerçekleştirin.

Ekranınızın herhangi bir bölümünde ölü piksel görüyorsanız, ancak emin olamıyorsanız ölü piksel testini yapan siteler ya da güvenilir yazılımlar bulmanız gerekecektir. Bu yöntemi denemek istemiyorsanız cihazınızı uzman bir yetkiliye göstermeniz iyi olacaktır.

Ölü Piksel Sorunu Nasıl Giderilir?

Yazımızda ölü piksel nedir sorusunun yanıtını bu sorusu nasıl gidereceğinizi anlatarak da aktarmak istedik. Ölü pikseller çoğunlukla üretim hatasından kaynaklanmaktadır. Eğer piksel güç almada engel yaşıyorsa, bu hata kalıcı olacaktır.

Dolayısıyla ölü pikseli önlemek için yüksek kaliteli bir görüntüleme cihazı seçmeniz faydalı olacaktır. Görüntüleme cihazını güvenilir bir markadan almayı da ihmal etmeyin. Özellikle yeni cihaz alacak kişiler için bu tavsiyenin önemi büyüktür. Görüntüleme cihazını daha sonra değiştirmek de size kalmış bir karardır.

Ölü pikseli düzeltmek, sıkışmış pikseli düzeltmekten çok daha zordur. Hatta çoğu ölü pikseli düzeltmek neredeyse imkansızdır. Ancak yine de bazı yöntemleri deneyerek bu ölü piksellerden kurtulma ihtimaliniz vardır. Şimdi bu yöntemler hakkında açıklama yapalım.

Ölü Pikselin Kaybolmasını Bekleyin

Bazı ölü pikseller, cihazda kalıcı olmamaktadır. Bu tür ölü pikseller, bazen bir haftada bazen ise daha uzun bir süre sonrasında yok olmaktadır. Ölü pikselin kendiliğinden kaybolması pek denk gelinen bir durum değildir. Ancak yine de bu yönteme şans vermek gerekebilir.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Birçok sorunu ortadan kaldırmada işe yarayan bu yöntem, ölü pikselleri yok etmede de bir miktar etkili olabilir. Ekranınızda ölü piksel veya benzeri bir sorunla karşılaştıysanız o an cihazınızda açık olan sayfayı yeniden yüklemeyi deneyin. Bu yöntem işe yaramazsa da cihazınızı yeniden başlatın.

Ekranınızı Temizleyin

Bazen ölü piksel olarak düşündüğümüz şey sadece basit bir leke olabilir. Çünkü ölü piksel, küçük ve siyah bir nokta halindedir. Aynı şekilde bir leke de siyah ve küçük bir nokta şekline sahiptir. Dolayısıyla cihazınızın ekranını yumuşak ve cihaza zarar vermeyecek bir bezle silmeniz yararlı olacaktır.

Mikrofiber bir bezi hafif nemlendirerek cihazınızı silmeyi deneyin. Ardından ekranı kurulayın. Silme işlemini sert ve bastırarak yapmamaya özen gösterin. Aksi takdirde cihazınızın ekranına zarar verebilirsiniz. Eğer sorun lekeyse ilgili bölgedeki siyah nokta yok olacaktır.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. Cihazınızda her siyah nokta oluştuğunda ekranı temizlemeniz iyi olmayacaktır. Elektronik bir cihazı sık sık temizlemek bir süre sonra cihaza zarar verebilir. Bu nedenle bu işlemi nadiren yapmanız daha doğru olacaktır.

Ölü Piksel Onarıcı Uygulamaları Deneyin

Ölü piksel dediğimiz sorun, uzun bir süredir LCD ekranlarda ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu sorunu gidermek için birçok uygulama ya da program tasarlanmıştır. Web sitesi üzerinden ölü pikseli onaran bir uygulama ya da program bulmayı deneyebilirsiniz.

Ancak ilgili uygulamanın güvenilir ve işe yarar olduğundan emin olmanız gerekecektir. Bazı ücretsiz web uygulamaları, birçok sıkışmış pikselleri kısa süre içinde düzeltmeyi vaat etmektedir. Bu durum, ölü pikseller için pek işe yaramasa da denemeniz faydalı olabilir.

Cihazınızın Ekranını Değiştirin

Ölü pikseli, yukarıda anlattığımız yöntemlerle değiştiremiyorsanız bu sorun kalıcı hale gelmiş demektir. Bunu çözmenin en etkili yolu ise cihazınızın ekranını değiştirmek olacaktır. Birçok cihaz üreticisinin ölü pikselleri kapsayan garantileri bulunmaktadır. Dolayısıyla ölü piksel sorununun sizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için cihazın garantisini kontrol edin.

Cihaz üreticileri, ölü piksel sorununu gidermek için belli miktarda ölü piksel olmasını istemektedir. Örneğin bilgisayar monitörü boyutunda olan bir ekran için 4 ile 8 piksel arasında bir değer gereklidir. Daha küçük ekranlarda ise piksel sayısı gerekliliği değişecektir.

Eğer cihazınızda belirtilen miktarda piksel varsa ve cihazınız garanti kapsamından çıkmadıysa sorunu çözmeniz kolay olacaktır. Cihazınız garanti kapsamından çıktıysa cihazı satın aldığınız yere ya da ilgili markanın teknik servisine götürdüğünüzde ücret ödemeniz gerekecektir.

Birçok markanın ölü piksel politikaları web sitelerinde yer almaktadır. Cihazınızı ilgili markaların teknik servisine götürmeden önce politikaları incelemeniz faydalı olacaktır. Bunun yanında, cihazın garanti belgesi de büyük önem taşıyacaktır.

ölü piksel

Ölü Piksel Nedir: Genel Değerlendirme

Televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefonlarda birçok piksel yer almaktadır. Cihazlar, görüntüleme aygıtının türüne bağlı olarak milyonlarca piksel içerebilir. Standart bir piksel, yansıtılan görüntüye yanıt olarak renk değiştirir. Ancak bir süre sonra piksellerde oluşan sorunlardan dolayı ölü pikseller meydana gelir.

Ölü piksele neden olan birçok etken vardır. Yazımızda anlattığımız nedenlerin dışında, başarısız güç bağlantısı da ölü piksel oluşumunu tetikler. Piksellerin rengini değiştirmek için güç gerekmektedir. Bir piksele olan güç bağlantısı kesildiğinde ise siyah ve ölü bir piksel meydana gelir. Bu nedenle cihazlardaki güç bağlantısı, ölü piksel oluşmaması için önem taşımaktadır.

Ölü pikselin oluşmasını önlemek de size kalmış bir durumdur. Çoğu elektronik cihazların üretim kalitesinin yanında kullanım şekli de önem taşımaktadır. Örneğin cihazınızı yere düşürmemeye dikkat etmelisiniz. Bunun yanında cihazın üstüne ağır ve sert bir cismin gelmesini de önlemeniz gerekmektedir. Cihazın ekranında yer alan güç bağlantısını yoracak işlemlerden de uzak durmanız iyi olacaktır.

Cihazınızı ne kadar düzgün kullansanız da ölü piksele maruz kalıyorsanız yazımızda anlattığımız yöntemleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler işe yaramazsa cihazınızın ekranıyla ilgili tamir ya da değiştirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Bazı internet sitelerinde ya da sosyal medya platformlarında ölü pikselleri onarmanız için riskli yöntemler yer almaktadır. Bu riskli yöntem önerileri basınç ve ısı olarak karşınıza çıkabilir. Ölü piksel sorununu kendi başınıza ve bu riskli yöntemleri kullanarak çözmeniz doğru olmayacaktır. Çünkü gerekli onarma işlemini yanlış yaptığınızda sorunu daha da kötüleştirme ihtimaliniz artacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz ölü piksel nedir içeriğimiz burada sona eriyor. Sizler de ölü piksel ile ilgili sorun ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.