Google Duo Nedir?

Sosyal medya platformlarının yanı sıra mesajlaşma ve sohbet uygulamaları da oldukça önem taşımaktadır. Kullanıcılar istedikleri kişilerle istedikleri zaman görüntülü konuşmak veya birbirlerini aramak istemektedir. Teknolojik cihazlar ve uygulamaların hayatımıza iyice yerleşmesinden sonra birçok sohbet platformu ortaya çıktı. Google Duo da bu sohbet platformlarından biri haline geldi. Peki Google Duo nedir?Görüntülü konuşma platformlarından bazıları yaygın ve popülerdir. Örneğin iPhone cihazlar için FaceTime buna bir örnek niteliğindedir. Aynı zamanda Zoom da görüntülü sohbetler için son dönemde iyice popüler hale gelmiştir. Bunların yanında Google Duo da başarılı bir arayüze sahip olarak en çok tercih edilen görüntülü sohbet platformlarının arasında yer almayı başarmıştır. Biz de bu yazımızda Google Duo nedir sorusunu, platformu nasıl kullanacağınızı da anlatarak yanıtlamaya çalışacağız.

Google Duo Nedir?

Google Duo, görüntülü ve sesli aramalar yapmanıza ve mesajlar göndermenize imkan tanıyan ücretsiz bir görüntülü sohbet platformudur. Bu platform, web üzerinde iPhone’da, iPad’de, Android telefonlarda ve tabletlerde kullanıma açık haldedir. Ayrıca Google Duo, yeni nesil Android cihazlara da önceden yüklü halde gelen yerleşik bir uygulama niteliğindedir.

2013 yılında piyasaya çıkan Hangouts, Google’ın geliştirdiği bir mesajlaşma uygulamasıydı. Ancak bu yıl gelen haber ile Hangouts’un kısa bir süre içinde kullanımdan kalkacağı duyuruldu. Google ise 216 yılında Hangouts’a ek olarak iki mesajlaşma uygulaması daha geliştirdi. Bunlar da Google Duo ve Google Allo oldu. 2019 yılında ise Google Allo kullanımdan kalktı ve Google Duo tek başına bu serüvene devam etti.

Google Duo Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yazımızda Google Duo nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra bu platformun özellikleri hakkında detaylı bir açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Kullanıcılar, Google Duo üzerinden görüntülü görüşme, sesli arama ve mesaj kaydetme gibi özelliklerden faydalanabilmektedir. Bunun yanında kullanıcılar, seçtikleri kişilerle toplantı ya da grup oluşturma imkanına da sahiptirler. Ayrıca Google Takvim üzerinden planlama ayarlama özelliği de Google Duo’da yer almaktadır.

Google Duo’nun en göze çarpan özelliği, grup halinde konuşma yapacağınız kişi sayısı olmaktadır. Önceleri grup sohbetinde maksimum katılımcı sayısı 4 kişiydi. Daha sonra Google bu sayıyı 8 kişiye çıkardı. Şimdi ise tam 32 kişiyle beraber Google Duo üzerinden görüntülü sohbet gerçekleştirmeniz mümkündür.

Google Duo, kişileri engellemenize de imkan veren bir özelliğe sahiptir. Kullanıcılar, engellemek istedikleri kişilerin üstüne basılı tutarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Bu özellik ise platformu diğer mesajlaşma veya sosyal medya platformlarıyla eşitlemiş oluyor.

Google Duo üzerinden arama yapmanız için illa telefon numarasına sahip olmanız gerekmiyor. Platforma eklemiş olduğunuz e-posta adresi ile kişilerle görüntülü ya da sesli sohbet etmeniz mümkün oluyor. Bunun yanında platform üzerinden videolu mesaj gönderme özelliği de yer almaktadır. Bu sayede kullanıcılar, sesli mesaj yerine kısa bir video klip kaydetme imkanına sahip olmaktadır. Üstelik video mesaj üzerine çizim, yazı ya da emoji ekleme imkanı da vardır.

Diğer yandan Google Duo, düşük ışıkta görüntülü konuşmanızı kaliteli hale getirmek için gece modu özelliğini içeriyor. Bu özellik sayesinde görüntü, kullanıcıların bulundukları ışık fark etmeksizin kaliteli ve verimli bir kaliteye sahip olmasını sağlıyor.

Google Duo, güvenlik açısından da kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Platformda, uçtan uca şifreleme yer alıyor. Bu sayede kullanıcıların sohbet bilgileri kimseyle paylaşılmayarak güvenlik açısından fayda sağlıyor. Güvenlik yöntemlerinden bir diğeri de ‘Knock knock’ yani Türkçe ‘Tak tak’ özelliğidir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar çağrı aldıklarında, karşılarındaki kullanıcıların kamerasından bir önizleme görüntüsü alıyor. Bunun sonucunda da kullanıcılar, çağrı aldıkları kişilerin kim olduğunu anlamış oluyor.

Google Duo Nasıl Çalışır?

Yazımızda Google Duo nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu platformun nasıl çalıştığıyla ilgili de açıklama yapmamız faydalı olacaktır. Google Duo’nun çalışması, birçok platforma göre oldukça basittir. Tek yapmanız gereken Duo’da oturum açıp aramak istediğiniz kişiyi seçmek ve aramayı gerçekleştirmektir.

Google Duo’nun arayüzü de oldukça sade ve kullanımı basittir. Platforma girdiğinizde karşınıza son etkinliğiniz çıkar. Ekranınızdaki menülere dokunduğunuzda ise Duo hakkında daha fazla detay görürsünüz. Dolayısıyla bu arayüz sayesinde Google Duo’yu kullanmak kolay olacaktır. Ayrıca Google Duo’yu kullanmayan arkadaşlarınızı davet etme seçeneğiniz de olacaktır.

Google Duo’da görüntülü aramalar 720p çözünürlükte olmaktadır. Buna ek olarak, zayıf bir internet bağlantısı yaşasanız bile Duo çalışmaya devam etmektedir. Ancak bu sırada video kalitesi çok iyi olmamaktadır. Yine de bağlantınızda kesinti yaşamış olmayacaksınızdır. Duo, bağlantının kalitesine göre Wi-Fi ya da mobil veri arasında otomatik olarak geçiş yapar. Hizmet bu işlemi arka planda, siz fark etmeden gerçekleştirir.

Ayrıca Android 8.0 ve sonrası bir sürüm kullanıyorsanız, başka bir uygulama kullansanız dahi Duo’da görüntülü görüşmenize devam etmek için resim içinde resim özelliğinden yararlanma şansınız olacaktır. Bunun için Duo hizmeti, ekranın köşesindeki küçük bir pencerede yeniden boyutlandırılacaktır.

Böylelikle Google Duo nedir sorusuna ek olarak, bu hizmetin nasıl çalıştığıyla ilgili de açıklama yapmış olduk. Şimdi ise Google Duo hizmetini nasıl kullanacağınız hakkında açıklama yapalım.

Google Duo Nasıl Kullanılır?

Google Duo’yu kullanmanız için birçok alternatif yer almaktadır. Gerek ayar değiştirme, gerek sohbet başlatma, gerekse mesaj gönderme olarak birçok işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Biz ise bu işlemleri telefon ve bilgisayar üzerinden nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

Bilgisayar Üzerinden Görüntülü Görüşme ve Sesli Arama Başlatma

 • Bu işlem için öncelikle Google Duo’nun resmi web sitesine girin. Ya da Duo’yu cihazınıza indirin.
 • Ardından platforma giriş yapın.
 • Görüşme başlatacağınız kişinin numarası kayıtlıysa ilgili kişiyi belirleyin. Rehberinizdeki kişileri görmek için ekranın üstündeki arama çubuğuna tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Görüşmeyi gerçekleştireceğiniz kişiyi belirledikten sonra ilgili kişiye tıklayın.
 • Daha sonra gerçekleştirmek istediğiniz işleme bağlı olarak ‘Sesli arama’ veya ‘Video görüşmesi’ seçeneklerinden birini belirleyin.
Bilgisayar Üzerinden Görüntülü Görüşme ve Sesli Arama Başlatma
 • Eğer görüntülü görüşmeyi gerçekleştireceğiniz kişi rehberinizde yer almıyorsa, ‘Görüşme başlatın’ seçeneğine tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Görüşme Başlatma
 • Ardından ilgili kişinin telefon numarasını ya da e-posta adresini girin.
 • Son olarak ‘Video görüşmesi’ yazan yere tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Video Görüşmesi Başlatma

Bilgisayar Üzerinden Görüntülü Grup Görüşmesi Başlatma

 • Bunun için ilk olarak Google Duo’nun internet sitesine giriş yapın.
 • Daha sonra ‘Grup bağlantısı oluştur’ seçeneğine tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Grup Görüntülü Görüşmesi Başlatma
 • Ardından ‘Kişi ekle’ yazan yere girin.
 • Grup görüşmesi için istediğiniz kişileri seçin ve sağ üstte yer alan ‘Ekle’ yazısına basın. Eklemek istediğiniz kişileri özel olarak aramak için arama çubuğunu kullanın.
 • Son olarak ‘Görüşme başlat’ seçeneğine tıklayın.
Bilgisayar Üzerinden Grup Görüşmesi Başlatma

Grup Görüşmesini Başlatmak için Bağlantı Paylaşma İşlemi

 • Bu işlem için Google Duo’nun web sitesine girin.
 • Sonra ‘Grup oluştur’ yazısına tıklayın.
 • Ardından ‘Kişi ekle’ seçeneğine girin.
 • Buradan dilediğiniz kişileri belirleyin ve sağ üstteki ‘Ekle’ yazan yere tıklayın.
 • Eğer isterseniz görüşme kutucuğunda yer alan üç noktaya tıklayın ve ‘Grubu yeniden adlandır’ bölümünden grup adını güncelleyin.
 • Son olarak en altta yer alan bağlantının hemen yanındaki kopyalama simgesine tıklayın. Bu bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşın ve ilgili kişilerin grup görüşmesine katılmasını bekleyin.
Bilgisayardan Google Duo Grup Görüşmesini Başlatma

Telefon Üzerinden Görüntülü Görüşme ve Sesli Arama Başlatma

 • Öncelikle cihazınızda Google Duo’nun son sürümünün olduğundan emin olun.
 • Ardından Google Duo’yu açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Daha sonra en üstte yer alan arama çubuğuna görüntülü görüşmek istediğiniz kişiyi yazın veya listeden o kişiyi bulun.
 • Sonra aramak istediğiniz kişinin adına basılı tutun.
 • Ardından görüntülü görüşme, sesli arama ya da mesaj kaydetme seçeneklerinden size uygun olana dokunun.
Telefondan Google Duo Görüntülü Görüşme Sesli Arama Başlatma

Telefon Üzerinden Görüntülü Grup Görüşmesi Başlatma

 • Bunun için telefonunuzdan Google Duo platformuna girin.
 • Sağ altta yer alan ‘Yeni’ butonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkan ekrandan ‘Grup oluştur’ seçeneğine basın.
Telefondan Google Duo Grup Görüşmesini Başlatma
 • Grup görüntülü görüşmesi oluşturacağınız kişileri teker teker belirleyin.
 • Son olarak ‘Bitti’ yazısına dokunup ‘Başlat’ seçeneğini aktifleştirin.
 • Ayrıca oluşturduğunuz gruba ad vermek için ‘Yeni’ menüsündeki ‘Gruplar’ bölümünde yer alan gurubunuza basın.
 • Bu ekranın sağ üstündeki üç noktaya dokunun ve ‘Grubu yeniden adlandır’ seçeneğine basın. Benzer şekilde ‘Grup’ yazısının yanındaki kalem simgesine dokunarak da grubunuzu yeniden adlandırma şansınız vardır.
 • Yeniden adlandırma işlemini bitirdiğinizde ‘Kaydet’ butonuna dokunun.
Telefondan Google Duo Grup Adını Değiştirme

Grup Görüşmesini Başlatmak için Bağlantı Paylaşma İşlemi

 • Öncelikle Google Duo platformundaki ‘Yeni’ butonuna girin.
 • Oluşturmuş olduğunuz grubu ‘Gruplar’ başlığının altından bulun ve erişim sağlayın.
 • Karşınıza çıkan ekranın en altındaki bağlantının yanında yer alan kopyalama simgesine dokunun. Daha sonra bu bağlantıyı dilediğiniz platformdan arkadaşınıza gönderin. Bağlantı kopyalama işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız ‘Paylaş’ simgesine dokunun ve işleminizi tamamlayın.

Bilgisayar Üzerinden Google Duo Ayarlarını Düzenleme

 • Bunun için öncelikle Google Duo internet sitesine ya da Google Duo’nun web sürümüne girin.
 • Ardından ekranın sağ tarafındaki ‘Ayarlar’ çubuğuna tıklayın.
 • Burada kişilerin siz aradığınızda videonuzu görmesini sağlayan ‘Tık Tık’ seçeneği yer alacaktır. Aynı şekilde biri sizi aradığında da siz o kişinin videosunu görmüş olacaksınız. Bu işlemin aktif kalmasını istiyorsanız ‘Tık Tık’ çubuğunu açık halde tutun.
 • ‘Mesajları kaydet’ seçeneğini açık halde tuttuğunuzda ise Duo’daki sesli mesajlar, videolar, fotoğraflar ve notlar kaydedilecektir.
Bilgisayar Üzerinden Google Duo Ayarlarını Düzenleme

Telefon Üzerinden Google Duo Ayarlarını Düzenleme

 • İlk olarak Google Duo mobil sürümüne girin.
 • Daha sonra ekranın sağ üstünde yer alan üç noktaya dokunun.
 • Buradan da ‘Ayarlar’ yazısına basın.
 • Karşınıza ‘Toplantı ayarları’ , ‘Arama ayarları’ , ‘Mesaj ayarları’ ve ‘Bildirimler’ gibi seçenekler çıkacaktır.
 • Örneğin ‘Arama ayarları’ bölümüne girdiğinizde ‘Bu cihaz için Tık Tık’ diye bir yazı göreceksiniz. Bu seçeneği aktif hale getirirseniz, sizi arayanların videosunu görürsünüz. Aynı şekilde aradığınız kişi de sizin videonuzu görür.
 • ‘Zayıf ışık modunu’ aktifleştirdiğinizde ise kullanıcılar sizi daha iyi görecektir.
 • Google Duo’nun ayarlar bölümündeki ‘Mesaj ayarları’ bölümünde ise mesajları kaydetmenizi sağlayan bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneği aktif hale getirdiğinizde Duo’daki videolar, sesli mesajlar, fotoğraflar ve notlar kaydedilecektir.
 • Son olarak ‘Bildirim’ bölümüne girdiğinizde ise Google Duo için bildirim biçimini ayarlama imkanınız olacaktır.
Telefon Üzerinden Google Duo Ayarlarını Düzenleme

Genel Değerlendirme

Artık görüntülü konuşma özelliğine neredeyse bütün platformlar sahip. Mesajlaşma platformlarından sosyal medya platformlarına kadar birçok alanda kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyorlar. Her platformun önem verdiği özellik farklı oluyor. Örneğin Instagram fotoğraf paylaşımının üstünde dururken WhatsApp mesajlaşma özelliğinin üzerinde duruyor. Google Duo da görüntülü konuşma özelliğinin üzerinde duran bir platform oluyor.

Apple, kullanıcılarına FaceTime platformunu sunarak görüntülü konuşma imkanı tanıyor. Google Duo ise FaceTime platformuna benzer bir işlev görüyor. Ancak Google Duo, sadece Android cihazlarda değil, aynı zamanda iOS cihazlarda da kullanıma açık halde. Bu da bütün akıllı cihaz kullanıcılarının Google Duo’yu kullanmasına olanak tanıyor.

Google Duo, gün geçtikçe birçok platformda olduğu gibi kendisini geliştiriyor. Örneğin başlarda sadece 4 kişiyle görüntülü konuşmak mümkünken daha sonra bu sayı 8’e kadar çıkmıştı. Şimdi ise Google Duo’da maksimum 32 kişiyle görüntülü sohbet mümkün hale geldi.

Haziran ayında Google Duo ve Meet’in birleşmesiyle ilgili bir haber duyurusu yapılmıştı. Bunun sonucunda da Meet ve Google Duo’nun özelliklerinin birleşeceği yönünde açıklamalar olmuştu. Şimdi Google Duo platformunun içinde de Meet ile bağlantılı özellikler yer almaya başladı.

Bu iki platformun birleşmesinden sonra Google Duo daha da güçlenip popüler olmaya başlayacak gibi duruyor. Yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak Google Duo’nun özelliklerinden faydalanmanız mümkündür. Görüntülü sohbet, mesaj kaydı, ayarlar düzenlemesi gibi birçok alanda gerçekleştireceğiniz işlemi, yazımızda anlattığımız adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Google Duo nedir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Google Duo hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.