Nvidia, Dizüstü Modeller için Yeni Ekran Kartları Tanıttı

Nvidia, dizüstü bilgisayarlar için yeni ekran kartları tanıttı. Nvidia tarafından tanıtılan bu yeni ekran kartları, dizüstü bilgisayar kullanıcılarına çok daha fazla seçenek sunmaya olanak sağlıyor. Aynı zamanda maliyet açısından da daha uygun ürünler ortaya çıkarıyor.

Oyuncular için giriş seviye olarak ifade edilen bu üç yeni ekran kartı performans anlamında oldukça ümit veriyor. Turing ve Ampere mimarisi temelli ekran kartları; GeForce RTX 2050, GeForce MX570 ve GeForce MX550 oluyor. Her üç modelin de 2022 yılı içerisinde dizüstü bilgisayarlarda yer alacağı ifade ediliyor.

Üç model arasında en çok dikkat çeken ekran kartı şüphesiz GeForce RTX 2050 oluyor. Turing mimarisi ile geliştirilen bu ürün GeForce RTX 2060’dan daha fazla çekirdeğe sahip olmasıyla da şaşırtıyor. Bu ekran kartının güç gereksinimi 45W, saat hızı ise 1,477MHz olarak ifade ediliyor.

Bu modelin giriş seviye olarak adlandırılmasındaki en önemli unsurlardan birisi ise şüphesi 4GB VRAM desteği oluyor. GDDR6 ile kullanıcılara sunulan modelin bellek hızı ise 14 Gbps’ye kadar yükseliyor. 64-bit arayüz genişliğine ve 112 GB/s’ye kadar bant genişliğine sahip bir belleği olduğu da belirtmek gerekli. Tüm bu unsurlar ile GeForce RTX 2060’ın bir hayli altında kalıyor.

nvidia-geforce-rtx-2050

GeForce MX570 ve GeForce MX550 de Tanıtıldı

Nvidia’nın tanıtımda yer verdiği diğer modeller ise MX serisinden iki yeni ekran kartı oluyor. Özellikle MX570 modelinin seri dahilindeki en başarılı ürün olduğuna vurgu yapılıyor. Nvidia, bu ekran kartı ile iş ve oyun deneyimini hızlandırdığını belirtiyor.

MX570 hakkında söylenenler teknik detayların genel anlamda yükseldiği anlamına geliyor olabilir. Ancak Nvidia tarafından açıklanan teknik detaylar, daha verimli çekirdekler ve daha yüksek bellek hızları oluyor. Bu anlamda bir önceki MX modellerinden daha üstün olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, fotoğraf, video düzenleme ve oyun deneyimi açısından da daha başarılı olduğu belirtiliyor.

MX550 modelinin ise MX450’nin daha gelişmiş hali olduğu söyleniyor. Aynı MX550 gibi bu modelde de daha çok çekirdek ve daha yüksek bellek hızı görmek mümkün. Ayrıca, fotoğraf ve video düzenleme açısından da çok daha başarılı bir performans gösterdiği ifade ediliyor. Tabii ki oyun anlamında da paylaşımlı ekran kartlarından daha başarılı bir deneyim sağladığı belirtiliyor.

Nvidia, bu iki modelin teknik detayları hakkında bir bilgi paylaşmıyor. Ancak genel anlamda bir önceki nesilden daha yüksek özelliklere sahip olduğu tahminler arasında.

Nvidia, bu ekran kartı modellerinin 2022 yılının ilkbahar mevsiminde kullanıcılarla buluşacağını da ekliyor. Üstelik bu tarihin küresel olduğunu da ifade ediyor. Ekran kartlarının ve bilgisayarların fiyatı hakkında henüz bir bilgi mevcut değil.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.