Nissan Elektrikli Araba Projeleri için Dev Bütçe Ayırdı!

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden Nissan, yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Birçok büyük araba üreticisi gibi Nissan da önümüzdeki senelerde elektrikli araba üretimine odaklanacak. Çünkü fosil yakıtların hızla tükenmesi, insanları elektrikli arabalara yönlendiriyor. Bunun için Nissan, elektrikli araba projeleri için dev bir bütçe ayırdı.

Şirket, günümüzde en başarılı araba üreticilerinden birisi konumunda yer alıyor. Nissan, gelecekte de bu başarısını sürdürmek istiyor. Bundan dolayı şirket, geleceğin araçları olan elektrikli araçlara büyük yatırım yapacak. Yatırım sonucunda Nissan, planlara göre 10 yıl içerisinde 23 tane yeni elektrikli araba modeli tanıtacak.

Nissan, Ambition 2030 Projesini Hayata Geçirdi!

Çoğu büyük araba üreticisi, son zamanlarda önümüzdeki yıllarda elektrikli araba üretimine odaklanacaklarını duyuruyorlar. Bu şirketlerden birisi de Nissan oldu. Şirket, geçtiğimiz aylarda Ambition 2030 projesini hayata geçirdiklerini duyurdu. Bu proje kapsamında şirket, kullanıcılarını hem elektrikli hem de daha güvenli araba modellerini sunmayı planlıyor.

Şirket, projenin kapsamını genişletiyor. Bu doğrultuda Nissan, önümüzdeki beş yılda elektrikli araç projeleri için 17.6 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. Bunun yanı sıra şirket, 2030 yılına kadar 23 tane yeni elektrikli araba modeli geliştirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında şirket, 23 modelin 20 tanesinin önümüzde 5 yıl içerisinde kullanıcılarla buluşturmayı düşünüyor.

Nissan, elektrikli araba sektöründe adından söz ettirmek istiyor. Bunun için şirket, elektrikli araba bataryası konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştiriyor. Şirketin hedefi 2028 yılına kadar arabalarında tamamen katı hal pil kullanmak olacak. Bu pilin en dikkat çeken özelliği, kısa sürede şarj olmaları oluyor. Ayrıca Nissan, bir yandan özellikleri geliştirirken bir yandan da maliyeti düşürmeyi hedefliyor. Proje kapsamında Nissan, 2030 yılında performans olarak daha güçlü ve daha az maliyetli batarya üretecek.

Nissan, Ambition 2030 Projesini Hayata Geçirdi!

Bilindiği gibi büyük araba üreticilerinin yanı sıra teknoloji şirketleri de elektrikli araba üretimi konusunda çalışmalara başladılar. Bu şirketlerin başında da Apple ve Xiaomi geliyor. Her ne kadar Apple’ın çalışmaları hakkında henüz umut verici bilgiler bulunmasa da Xiaomi’nin konu hakkında çok ciddi çalışmalar yaptığı biliniyor. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte elektrikli arabalar konusunda büyük gelişmeler yaşayacağımızı söyleyebiliriz.

Sizler elektrikli arabaların geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Nissan, üreteceği elektrikli araba modelleriyle sektörde adından söz ettirebilecek mi? Sizler de elektrikli araçlar hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.