Xiaomi Elektrikli Araba Pazarında Büyük Oynayacak!

Teknoloji devi Xiaomi, elektrikli araba projesi üzerindeki çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Şirket, son gelişmelerle birlikte elektrikli araba sektöründe büyük oynayacağını gösterdi. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan mali raporlarda, şirketin otomobil projesinde çalışmak üzere 500 kişiyi işe aldığı ortaya çıkmıştı. Bunun yanı sıra iddialara göre şirket, 2024 yılında seri üretimden çıkan ilk araçları kullanıcılarıyla buluşturacak.

Xiaomi, iddiaları doğrulayacak nitelikte bir gelişmeye imza atmak üzere. Araştırmacılar, şirketin yeni bir araba fabrikası kurmak üzerine çalıştıklarını belirtiyorlar.

Xiaomi’nin Yeni Fabrikası 300.000 Araba Üretme Kapasitesinde Olacak!

Elektrikli arabaların üretildiği fabrikalar, üretim sürecinde kilit rol oynuyorlar. Çünkü günümüzde elektrikli arabalar, üretim kapasitesi bakımından istenen düzeyde değiller. Bundan dolayı elektrikli araba fabrikalarının üretim kapasitesi yüksek olan şirketler, elektrikli araba pazarında biraz daha ön planda oluyorlar.

Xiaomi, bu noktada rakiplerinin önüne geçecek diyebiliriz. Çünkü şirket, 300.000 araba üretme kapasiteli bir fabrika üzerinde çalışıyor. Oluşturulan projeye göre fabrika, iki aşamada inşa edilecek. Proje sonunda ise 300.000 araç üretme kapasitesi olan fabrika, seri üretim konusunda şirkete yardımcı olacak. Projenin 2024 yılında tamamlanacağı söyleniyor. Daha sonra şirket, hız kesmeden 2024 yılında seri üretime başlayacak.

Bunun dışında iddialara göre Xiaomi, araba projesinin yönetim ve araştırma merkezlerini Pekin’de kuracak. Ayrıca araştırmacılar, şirketin araba satışları için perakende mağazaları kullanacağını söylüyorlar. Bu konuda Xiaomi cephesinden herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakat Xiaomi’nin genel merkezinin Pekin’de olduğunu düşündüğümüzde şirketin EV merkezini de Pekin’de kurması oldukça muhtemel diyebiliriz.

Xiaominin Yeni Fabrikası 300.000 Araba Üretme Kapasitesinde Olacak!

Xiaomi’nin önümüzdeki günlerde elektrikli araç konusunda çalışmalarına hız kazandıracağını söyleyebiliriz. Çünkü şirketin CEO’su Lei Jun, bu proje konusuna ayrı bir önem veriyor. Jun, son zamanlarda yaptığı açıklamalarda elektrikli araba projesinden büyük beklentileri olduğunu belirtiyor. Bundan dolayı Xiaomi, elektrikli araba projesiyle bir süre daha teknoloji gündeminin merkezinde kalacak gibi gözüküyor.

Elektrikli arabaların gittikçe önem kazanması da Xiaomi’nin bu sektörde ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Çünkü şirket, elektrikli araba projesi için geniş bir bütçe ayırdı. Bunun yanı sıra Xiaomi, bu projede başarılı olabilmek adına elektrikli arabalar üzerine çalışan birkaç şirketi bünyesine kattı. Böylece Xiaomi, eğer planda bir aksilik çıkmazsa 2024 yılında kullanıcılarını etkileyecek elektrikli araba modeliyle kullanıcılarının karşısına çıkacak.

Sizler Xiaomi’nin elektrikli arabalar üzerine çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Xiaomi, bu sektörde de istediği başarıyı yakalayabilecek mi? Xiaomi’nin elektrikli araba sektöründeki çalışmaları hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.