Microsoft Cloud PC Tanıtımı İçin Tarih Verildi!

Microsoft Cloud PC için bir süredir ortalıkta bazı söylentiler dolanıyor. Aslında bu söylentiler yeni değil. Çünkü Windows 11 söylentilerinden daha da öncesine, Windows 10X zamanına kadar dayanıyor. ZDNet’ten Mary Jo Foley’ın yaptığı röportaja göre Microsoft Cloud PC duyurusu için tarih önümüzdeki haftayı gösteriyor.

Yapılan röportaja göre Microsoft, 12 Temmuz haftasında beklenen açıklamayı yapacak. Hatta büyük ihtimalle duyuru 14-15 Temmuz’da Microsoft Inspire konferansında yapılacak. Fakat bir resmiyet söz konusu değil.

Daha önceden de Microsoft’un 25 Mayıs’ta gerçekleştirilen Sanal Build Konferansında açıklama yapması bekleniyordu. Fakat böyle bir açıklama olmadı.

Ancak bu sefer bir ilginç bir detay söz konusu; çünkü bu konferansta ilgi çeken bir kısım var. 15 Temmuz tarihindeki etkinliklerin arasında “Son Kullanıcı Bilgi İşleminde Sırada Ne Var?” isimli bir oturum yer alıyor.

Bu oturumda sadece “Hibrit çalışmayı mümkün kılan en yeni Microsoft Bulut Çözümü hakkında bilgi edinin.” açıklaması yer alıyor.

microsoft cloud pc 1 - teknolojiorg

Microsoft Cloud PC Nedir?

GeForce Now hizmetini artık duymayan kalmadı. Bu sistem sayesinde oyun oynamak isteyen fakat sistemi yetersiz olan kullanıcıların oyunları yüksek kalitede oynamasını sağlayan bir sistemdi. Bu sistem bize resmen sanal bir ekran kartı veriyor ve oyunları kötü bilgisayarlar ile resmen RTX teknolojisini kullanarak veriyor.

Cloud PC de aslında aynı mantıkla ortaya çıkmış bir proje. Fakat burada sanal ekran kartı yerine komple sanal bir bilgisayar karşımıza çıkıyor. Microsoft bunu aslında aşama aşama önümüze koydu.

Azure Virtual Desktop hizmeti bu projenin resmi olmayan ilk adımları gibiydi diyebiliriz. Microsoft şimdi bunu sanal işlemci, RAM ve depolama kapasitesi olarak karşımıza çıkarmak istiyor.

Bu noktada sistem kullanıcılara sabir bir fiyatla sunulacak ve üç farklı opsiyona sahip olacak. “Medium, Hard ve Advanced” olarak üçe ayrılan sanal bilgisayarların her birinde işlemci, RAM ve depolama kapasitesi özellikleri farklı olacak.

Aslında Microsoft bir süredir bunu bazı büyük şirketler ile test ediyordu. Şimdi bu hizmetini bireysel kullanıcılara da sunmayı hedefliyor. Fakat Microsoft, konu ile ilgili bu zamana kadar resmi bir açıklama yapmadı. Hatta konu ile ilgili yapılan röportaj tekliflerini de reddetti.

Görünen o ki önümüzdeki hafta daha fazla bilgiye sahip olacağız. Şu anda ortalıkta sadece söylentiler var. Fakat bir değişiklik olmazsa verilen tarih doğrultusunda önümüzdeki hafta Microsoft Cloud PC özellikleri ve fiyatı gibi bilgileri öğrenebileceğiz.

Hatta bu sistemlerde Windows 11 olacak mı, olmayacak mı sorusu da cevap bulacak gibi gözüküyor. Konu ile ilgili gelişmeleri öğrendikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!