Meta Müzik Gelirlerini İçerik Üreticileri ile Paylaşacak

Meta, Facebook’a içerik üreticiler için yeni güncellemeler eklemeye devam ediyor! Resmi duyurusu gerçekleşen özellik ile birlikte artık içerik oluşturucular lisanslı müzik kullanımında Facebook videoları aracılığıyla gelir kazanabilecek. Meta “Müzik Geliri Paylaşımı” olarak adlandırılan özellik, video yaratıcılarının içeriklerine lisanslı müzik eklemelerine olanak sağlıyor. Böylece üreticiler yayın içi reklam gelirlerinden de pay kazanma şansına sahip oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook, yeni güncellemelerini ve testlerini duyurmuştu. Bunlar arasında Facebook için NFT sergileme ve çoklu profil özellikleri dikkat çekti. Şimdi ise hem içerik oluşturucular hem de müzik hakları sahiplerinin para kazanmaları için yeni bir yol ortaya çıktı. Bu yol ise Facebook videolarında 60 saniye ya da daha uzun lisanslı müzik kullanmayı gerektiriyor.

İçerik oluşturucular, İçerik Stüdyosu’ndaki Lisanslı Müzik Kitaplığı’na erişerek Müzik Geliri Paylaşımı için onaylanan uygun şarkıları bulabiliyor. Öte yandan duyurusu gerçekleşen Meta Müzik Geliri Paylaşımı özelliği ile ilgili tüm ayrıntılar şimdilik mevcut değil. Ancak içerik üreticilerin hak sahiplerine ve Meta’ya ayrı bir pay ayrılarak uygun videolardan %20 gelir payı elde edeceği ifade ediliyor.

Meta Müzik Geliri Paylaşımı Aracılığıyla İçerik Üreticileri Gelir Elde Edecek

Meta Müzik Geliri Paylaşımı özelliği için belirli koşullar söz konusu. Bunlardan ilki içeriklerin yayın içi reklamlara uygun olması. Aynı zamanda üreticinin Facebook’un para kazanma uygunluk standartlarını karşılaması gerekmekte. Dahası topluluk standartları ve müzik yönergelerine de uygun olması gerekiyor. Ayrıca videoda kullanılan öne çıkan şarkının Lisanslı Müzik Kitaplığı’nın bir parçası olması şartı da mevcut.

Lisanslı Müzik Kitaplığı, Müzik Geliri Paylaşımı için uygun tüm şarkıları içeriyor. Müzik Kitaplığı’nda ise uygun şarkılar arasında “Post Malone, Tove Lo, Grupo La Cumbia gibi sanatçıların popüler şarkıları yer alıyor. Son olarak ise Meta, videoda birkaç görsel bileşenin ve klibin de olması gerektiğine işaret ediyor.

Meta Müzik Geliri Paylaşımı Aracılığıyla İçerik Üreticileri Gelir Elde Edecek

Ek olarak videoyu Facebook sayfasına yüklediğinizde İçerik Stüdyosu’nda ve Destek Gelen Kutusu’nda şarkının Müzik Geliri Paylaşımı için uygun olup olmadığını gösteren bildirim yer alıyor. Ayrıca video yayınlandıktan sonra gelir elde ettiğini onaylayan bildirim geliyor. Böylece içerik oluşturucular, yayın içi reklamlardan kazançlar ile ilgili ilerleme kaydediyor.

Meta Müzik Geliri Paylaşımı özelliğinin bugün dünya çapındaki içerik oluşturuculara sunulmaya başlayacak. Ayrıca Meta, Lisanslı Müzik Kitaplığı’nı daha fazla lisanslı şarkı üzerine genişletmeyi planlıyor. Başlangıç olarak ise uygun videolar ABD’de yayın içi reklamlardan gelir sağlayacak.

Ardından önümüzdeki süreçlerde özelliğin dünyanın geri kalanına yayılması söz konusu. Öte yandan Meta şu anda Facebook Reels’in Müzik Geliri Paylaşımı için uygun olmadığını ifade etti. Ancak şirketin gelecekte Müzik Geliri Paylaşımı özelliğini Reels’e genişlemesi söz konusu olabilir.

Kaynak: https://about.fb.com/news/2022/07/music-revenue-sharing-for-video-creators-on-facebook/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.