Memoji Nasıl Yapılır? Memoji Nedir?

Teknoloji şirketleri, kullanıcılarının ilgisini çekebilmek adına yeni özellikler geliştirmeye devam ediyorlar. Bu doğrultuda son zamanlarda özellikle akıllı cihaz kullanıcıları, yepyeni özelliklerle tanıştılar. Bu özelliklerden birisi de Memoji oldu. Apple tarafından geliştirilen Memoji, kısa sürede oldukça popüler oldu. Bundan dolayı kullanıcılar, normal olarak Memoji nedir ve nasıl yapılır diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Apple tarafından geliştirilen bu özellikten bahsedeceğiz. Tabii ki Memoji özelliğinden bahsetmişken bu özellikten nasıl yararlanabileceğinizi de açıklamaya çalışacağız. Fakat bu konulara değinmeden önce Memoji nedir, ne işe yarar sorularına cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep birlikte son zamanların en popüler özelliklerinden biri olan Memoji özelliği nedir daha yakından inceleyelim.

Memoji Nedir?

Teknoloji geliştikçe çeşitli iletişim yöntemleri de gelişmeye devam ediyor. Bunun en temel sebebi, insanların iletişim ihtiyaçlarının neredeyse tamamını dijital ortamda karşılıyor olması oluyor. İlk olarak iletişim uygulamaları, akıllı cihaz kullanıcılarının hayatlarına girdiler. Daha sonra teknoloji şirketleri ve uygulama geliştiricileri, bu uygulamaları kullanıcıları için daha da ilgi çekici hale getirmek adına bazı çalışmalar yapmaya başladılar.

Bu çalışmalardan birisi de Apple tarafından geliştirilen Memoji olarak karşımıza çıkıyor. Belirttiğimiz gibi günümüzde insanlar, iletişim ihtiyaçlarının çoğunu dijital ortamda karşılıyorlar. Dijital ortamda kurulan iletişimler, yüz yüze kurulan iletişimler kadar etkili olmuyor. Bu durumun farkında olan şirket, bu konuda hem ilgi çekebilecek hem de faydalı olabilecek bir çalışma ile kullanıcılarıyla buluştu.

Bilindiği gibi çoğu iletişim uygulamasında emoji, çıkartma gibi ifade belirtebilecek eklentiler mevcut. Apple, bu ifadeleri biraz daha kişileştirebilmek adına Memoji adında bir özellik geliştirdi ve kullanıcılarına sundu. Bu özellik, temel olarak kullanıcıların emoji gibi ifadeleri kendilerine göre kişileştirdikleri bir mantığa sahip diyebiliriz.

İlk olarak kullanıcılar, kendilerini yansıttığını düşündükleri bir Memoji karakteri oluşturuyorlar. Kullanıcılar, bu noktada oldukça eğlenceli ve kendilerine benzer profiller oluşturabiliyorlar. Çünkü Apple kullanıcıları, Memoji oluşturma konusunda başarılı özelleştirme seçeneklerine sahipler.

Daha sonra Apple, kişileştirilen bu ifadelerin çeşitli uygulamalar üzerinde kullanılmasına izin veriyor. Böylece kullanıcılar, kendilerini yansıtan ifadeler ile başkalarıyla iletişim kurabiliyorlar. Teknoloji kullanıcıları, bu özelliğe aslında çok yabancı değiller.

Çünkü geçtiğimiz senelerde Snapchat başta olmak üzere çeşitli geliştiriciler, kullanıcılarına kendilerine benzer profiller oluşturabilecekleri özellikler sunmaya başladılar. Bundan dolayı Memoji, birçok kullanıcının kolaylıkla uyum sağladığı ve beğenerek kullandığı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Peki Apple tarafından geliştirilen bu özellik nasıl kullanılır? Birçok kullanıcı, Memoji özelliğinden nasıl faydalanabileceğini bilmiyor. Bundan dolayı Apple kullanıcıları, Memoji nasıl yapılır ve kullanılır sorularının cevaplarını çok fazla merak ediyorlar. Sizler için yazımızın devamına Memoji nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Memoji Nasıl Yapılır?

Apple tarafından geliştirilen Memoji özelliği, iletişimi daha eğlenceli bir hale getiriyor diyebiliriz. Bundan dolayı birçok Apple kullanıcısı, bu özelliği nasıl kullanabileceğini merak ediyor. İlk etapta bu özelliği kullanmak birçok kullanıcıya zor geliyor. Çünkü birçok kişi, Memoji özelliğinden faydalanabilmek için uğraştırıcı aşamaları tamamlamaları gerektiğini düşünüyor.

Memoji Nasıl Yapılır

Fakat durum öyle değil. Apple, birçok kullanıcısının ilgisini çeken bu özelliği oldukça kolay kullanılabilecek bir şekilde geliştirdi. Sizler de aşağıdaki adımları takip ederek Apple tarafından geliştirilen Memoji özelliğini kolayca kullanabilirsiniz.

  1. Memoji özelliğini kullanabilmek için ilk olarak Memoji karakterinizi yaratmanız gerekiyor. Bunun için de ilk adımda Apple cihazlarda yer alan “Mesajlar” uygulamasına girmelisiniz.
  2. “Mesajlar” uygulamasına girdikten sonra yeni bir mesaj oluşturma butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Bunun yerine mevcut mesajlaşmalarınızdan birisine girerek de Memoji karakterinizi oluşturabilirsiniz.
  3. Mesaj göndermek istediğimiz zaman klavye, otomatik olarak karşımıza çıkmış oluyor. Bu noktada klavyenin üst kısmında yer alan Memoji (çıkartmalar olarak geçiyor) ikonuna tıklayarak devam ediyoruz. Memoji ikonu, klavyenin hemen üzerinde çıkan kontrol çubuğunda yer alıyor. Bu çubukta Memoji ikonu dışında “Fotoğraflar” uygulamasının ve App Store’un ikonları başta olmak üzere çeşitli uygulamaların ikonları da yer alıyor.
  4. Memoji ikonuna tıkladıktan sonra hazırda herhangi bir Memoji karakterimiz bulunmadığı için “Yeni Memoji” seçeneğiyle karşılaşacaksınız. Bu seçeneği seçerek işlemimize devam ediyoruz.
  5. “Yeni Memoji” seçeneğini seçtikten sonra karşımıza Memoji karakterimizi oluşturabileceğimiz bir tasarım ekranı çıkıyor. Bu ekrandan Memoji karakterimizin yüz yapısından kıyafetine kadar çeşitli ayarlamaları yapabiliyoruz. Apple, bu noktada kullanıcılarının karşısına oldukça çeşitli seçenekler ile çıkıyor. Böylece kullanıcılar, Memoji karakterlerini diledikleri gibi özelleştirebiliyorlar.
  6. Memoji karakterinizi tamamladıktan sonra “Bitti” ifadesini seçerek oluşturduğumuz karakteri kaydediyoruz. Daha sonra Memoji karakterimiz kullanıma hazır hale geliyor.

Birçok kişi tarafından büyük ilgi gören memoji için karakter oluşturmak bu kadar kolay. Apple, kullanıcılarına Memoji karakterlerini oluşturduktan sonra çeşitli çıkartmaları hazır halde kullanıma sunuyor.

Memoji’ler Hangi Uygulamalarda Kullanılabiliyorlar?

Yazımızın ilk kısımlarında açıkladığımız gibi Apple tarafından geliştirilen Memoji, kullanıcıların oldukça ilgisini çekiyor. Akıllı cihazlar üzerinden iletişime yeni bir boyut kazandıran memoji, önümüzdeki süreçte daha da popüler olacak gibi duruyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, bu özelliği hangi uygulamalarda kullanabileceklerini merak ediyorlar. Bu noktada Apple kullanıcıları, oldukça avantajlılar diyebiliriz.

Çünkü Apple, bu konuda oldukça esnek davranıyor. Bu sayede kullanıcılar, Memoji özelliğini birçok uygulamada kullanabiliyorlar. Aslında bu noktada iş sadece Apple’da bitmiyor. Kullanıcıların memoji özelliğinden yararlanabilmeleri için uygulama geliştiricilerinin tavrı da oldukça önemli.

Bunun sebebi belirttiğimiz gibi Apple, Memoji konusunda uygulama geliştiricilerine pozitif yaklaşıyor. Bu yüzden bir uygulamada Memoji’lerden yararlanamıyorsanız bu durum büyük bir ihtimalle uygulama geliştiricisinden kaynaklanıyordur.

Uygulama geliştiricileri, çoğunlukla kullanıcılarına Memoji desteği sunuyorlar. Bu uygulamaların başında WhatsApp, Telegram ve Twitter gibi popüler platformlar geliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, belirttiğimiz gibi Memoji desteği sağlayan birçok uygulamada bu çıkartmaları kullanabiliyorlar.

Uygulama içinde Memoji’leri kullanmak oldukça kolay. Kullanıcılar, Memoji desteği bulunan bir uygulamaya girip bir ileti yazmak istediklerinde klavyenin bir bölümünde Memoji çıkartmaları ile karşılaşıyorlar. Bu sayede Apple kullanıcıları, çeşitli uygulamalar üzerinden Memoji çıkartmalarıyla iletişim kurabiliyorlar.

Bunun yanı sıra Apple, kendi hizmetlerine de Memoji özelliğini yerleştirmeye çalışıyor. Bu hizmetlerin başında FaceTime geliyor. Apple kullanıcıları, FaceTime üzerinden görüşme yaparken hareketli Memoji çıkartmalarından faydalanabiliyorlar. Bunun için kullanıcıların görüşme sırasında “Efektler” menüsünden Memoji seçeneğine tıklaması yeterli oluyor.

Kullanıcılar, Memoji ekranında karşılarına çıkan hareketli çıkartmalardan birisini seçerek görüşmelerinde Memoji kullanabiliyorlar. FaceTime görüşmelerine normal devam etmek isteyen kullanıcıların yapması gereken işlem de oldukça basit. Kullanıcılar, Memoji seçeneklerinde bulunan kapat butonuna tıklayarak normal görüşmelerine devam edebiliyorlar.

Kısacası şirket, kullanıcılarının karşısına Memoji özelliğini çok çeşitli uygulamalarda kullanma imkanı ile çıktı. Bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi Memoji’leri kullanan kullanıcı sayısı gibi bu özelliği destekleyen uygulama sayısının da önümüzdeki süreçte artmaya devam etmesi oldukça muhtemel gözüküyor.

Android Cihazlar için Memoji Özelliği Mevcut mu?

Apple tarafından geliştirilen Memoji, neredeyse tüm teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Bundan dolayı Android cihazları kullanan kişiler de özelleştirilen çıkartmaları kullanmak istiyorlar. Bu doğrultuda Android cihazlar için Memoji özelliğine benzer bir özellik mevcut mu diye merak ediliyor.

Öncelikle şu ana kadar Google tarafından Android sürümleriyle gömülü olarak gelen Memoji benzeri bir özellik geliştirilmediğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak bu durum, Android kullanıcılarının kişileştirilmiş çıkartma özelliğinden faydalanamayacakları anlamına gelmiyor.

Çeşitli uygulama geliştiricileri ve teknoloji üreticileri, bu konu üzerinde hizmet geliştiriyorlar. Bunun sonucunda bu şirketler, ürettikleri hizmetler sayesinde kullanıcılarına kendi özelleştirdikleri çıkartmaları yapma imkanı sunuyorlar. Böylece Android kullanıcıları da cihazlarında Memoji benzeri kendi özelleştirdikleri çıkartmalardan faydalanıyorlar.

Bu üreticilerin başında Samsung geliyor. Samsung, kullanıcıları için AR Emoji adında bir özellik geliştirdi. Bu özellik aslında Memoji mantığıyla benzer şekilde çalışıyor. Samsung kullanıcıları, ilk olarak bu özellik sayesinde kendileri tarafından özelleştirilen karakterler oluşturuyorlar. Daha sonra özellik, kişileştirilen karakter üzerinden çıkartmalar oluşturuyor. Kullanıcılar da bu sayede kendi özelleştirdikleri çıkartmalardan faydalanabiliyorlar.

Android Cihazlar için Memoji Özelliği Mevcut mu
Samsung AR Emoji

Bunun yanı sıra uygulama geliştiricileri de bu konuda çok sayıda çalışma yapıyorlar. Bu kapsamda Google Play Store, çok çeşitli kullanıcılar tarafından çeşitlendirilen çıkartma yapma uygulamalarına sahip. Bu uygulamalardan çoğu, klavye veya fotoğraf uygulaması olarak karşımıza çıkıyorlar. Bunun sebebi uygulama geliştiricileri, genel olarak çıkartmaları klavyelere yerleştirmeyi tercih ediyorlar.

Bunun sonucunda kullanıcılar, indirdikleri klavyeyi varsayılan klavye yaptıkları takdirde bir ileti yazarken özelleştirilen çıkartmaları kullanabiliyorlar. Böylece Android kullanıcıları için de Memoji benzeri kullanıcılar tarafından özelleştirilen çıkartmalardan faydalanma imkanı mevcut.

Kullanıcılar tarafından özelleştirilen çıkartmalar, önümüzdeki süreçte çok daha fazla kullanılacaklar gibi gözüküyor. Bundan dolayı Google, ileriki yıllarda çıkacak Android sürümlerinde yerleştirilmiş kişileştirilmiş çıkartma yapma imkanı sunabilir. Tabii ki bu konuda şimdilik net bir gelişme yok. Ancak açıkladığımız gibi Android kullanıcıları, uygulama geliştiricileri ve teknoloji üreticilerinin sundukları imkanlar doğrultusunda özelleştirilen çıkartmalar üretebiliyorlar.

Genel Değerlendirme

Memoji, Apple tarafından geliştirilen kişileştirilmiş çıkartma yapma imkanı sunan bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır. Apple kullanıcıları, bu özellik ile kişileştirilmiş çıkartmalar yapabilme imkanına sahipler. Yani kullanıcılar, bu özellik sayesinde kendilerine benzeyen veya istedikleri görünüme sahip karakterler oluşturabiliyorlar. Devamında şirket, bu karakterler üzerinden kullanıcılarına kullanabilecekleri özelleştirilmiş çıkartmalar ile hizmet veriyor.

Memoji, temel olarak Apple kullanıcılarının iletişim kalitelerini yükseltmek için geliştirilen bir özellik diyebiliriz. Apple, bu özellik sayesinde kullanıcılarının daha etkili bir iletişim kurmasını hedefliyor. Bunun yanı sıra şirket, iletişimi etkili hale getirirken bir yandan da kullanıcıları için eğlenceli bir hale de getirmeye çalışıyor.

Nitekim Apple, bu konuda da oldukça başarılı oldu. Çünkü Apple kullanıcıları, yakın zamanda geliştirilen Memoji özelliğine yoğun ilgi gösterdiler. Bundan dolayı birçok Apple kullanıcısı, Memoji nasıl yapılır diye merak ediyor. Bizler, bu yazımızda sizler için kendi Memoji’lerinizi nasıl yapabileceğinizden bahsettik.

Bunun yanı sıra bu özelliğe ilgi gösteren kişiler, sadece Apple kullanıcıları olmadı. Memoji özelliği, sunduğu eğlenceli iletişim imkanı sayesinde neredeyse tüm teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekti.

Aslında kullanıcılar tarafından özelleştirilen çıkartmalar özelliği, Apple tarafından geliştirilen Memoji’ler ile birlikte hayatlarımıza girmedi. Bunun yanı sıra Snapchat başta olmak üzere çeşitli uygulama geliştiricileri, kullanıcılarına bu şekilde çıkartmaları kişileştirme imkanı sunuyorlar.

Bu sayede bu çıkartmalar, çeşitli uygulamalar üzerinden Android cihazlarda da yer alıyorlar. Ayrıca Samsung, kullanıcıları için AR Emoji adında bir özellik geliştirdi. Böylece AR Emoji özelliğine sahip olan Samsung telefon kullanıcıları, kendileri tarafından özelleştirilen çıkartmaları rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Sizler için hazırladığımız Memoji rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için Memoji nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap verdik. Bu konuların dışında birçok Android kullanıcısının merak ettiği Android cihazlar için Memoji özelliği mevcut mu sorusuna da açıklık getirdik.

Sizler de Memoji özelliği hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.