Mark Zuckerberg TikTok Yasağı Hakkında Konuştu

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg dün çalışanlarına 15 Eylül’de gelebilecek olan TikTok yasağı hakkında açıklamalarda bulundu. Zuckerberg Amerika Birleşik Devletleri’nde TikTok’un yasaklanmasının “gerçekten kötü bir uzun vadeli emsal” oluşturacağını söyledi.

Facebook genel toplantısında konuşan milyarder Zuckerberg’den Çinli ByteDance şirketinin sahip olduğu popüler video uygulaması TikTok ile Microsoft arasındaki satın alma görüşmelerini ele alması istendi. ABD Başkanı Donald Trump, kabul edilebilir bir şirket tarafından satın alınmadığı takdirde uygulamayı Amerika Birleşik Devletleri’nden yasaklamakla tehdit etti. Facebook çalışanları ise, sosyal ağlarının ve CEO’larının daha önceden kendilerine rakip olarak belirlediği TikTok’u satın almakla ilgilenip ilgilenmediği hakkında sorular sordu.

Genellikle şirket toplantılarında şirketin birleşme ve satın alma politikaları hakkında pek yorum yapmayan Zuckerberg, “olağanüstü hal” olarak tanımladığı TikTok ile ilgili konuştu. Facebook kurucusu ve CEO’su olan Zuckerberg açıklamasında “Bunun gerçekten kötü bir uzun vadeli emsal teşkil ettiğini ve çözüm ne olursa olsun azami özen ve dikkat ile ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten endişeliyim, bu durumun dünyanın diğer ülkelerinde de uzun vadeli sonuçları olabilir.” ifadelerini kullandı.

15 Eylül’e Kadar Anlaşma Olmalı

ABD Başkanı Donald Trump’ın belirttiğine göre TikTok ve Microsoft arasındaki satın alma görüşmeleri 15 Eylül’e kadar sonlanmalı. Aksi takdirde Trump, TikTok’u kapatmakla tehdit etti. Mark Zuckerberg ise TikTok yasağı gerekçesiyle ileride bir Facebook ürünün başka bir ülke için hedef haline gelebileceğini söyledi. Ayrıca, Haziran ayında Hindistan’da yasaklanan TikTok’un şimdi ise büyük bir yara aldığını belirtti. Zuckerberg, ABD Başkanı’nın ulusal güvenlik endişelerini de haklı bulduğunu dile getirdi.

Zuckerberg’in bu yorumları Facebook’u dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e getirme umutlarını tamamen yitirmesinin ardından geldi. Zuckerberg, Facebook’u Çin’e sokmak adına yıllardır Başkan Xi Jinping ve Çin Hükümeti ile görüşmekte ve büyük uğraşlar vermekteydi. Fakat Zuckerberg, bu girişimlerden vazgeçti ve durdurma kararı aldı.

Rekabet kısmına gelince daha önceden TikTok’un atası olan Musical.ly’i satın almayı düşünen Zuckerberg, uygulamanın yasaklanmasının sadece orta derecede faydalı olacağını söyledi. Facebook’un sahip olduğu Instagram ise, Çarşamba günü ABD’de TikTok benzeri olan Reels’i piyasaya sürdü.

Zuckerberg bu yasağın kısa vadede Facebook için karlı ama uzun vadede sorunlara neden olabileceğini söyledi. Ardından, “Kısa vadeli olarak bu şirketi yönetmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.