M1 Çipli iMac Modeline Ait Test Sonuçları Ortaya Çıktı!

Apple’ın yeni performans canavar M1 iMac’in ilk test sonuçları ortaya çıktı. Yeni nesil M1 çipli iMac beklendiği gibi test sonuçlarında oldukça güçlü bir performans gösteriyor.

Apple, 20 Nisan 2021’de yılın ilk büyük etkinliğini gerçekleştirdi. Aynı zamanda bu etkinlik şirketin 2021 yılı için planladığı ilk cihazların tanıtımına sahne oldu.

Etkinlikte AirTag, Apple TV 4K gibi yeni cihazlarını tanıtan Apple’ın en çok ilgi çeken tanıtımı yeni iMac’ler oldu.

Apple’ın tanıttığı yeni iMac’ler rengarenk bir biçimde karşımıza çıktı. Ayrıca yeni nesil iMac Apple’ın oldukça övgü alan M1 işlemcisi ile geliyor. Bu sayede iMac oldukça ince ve hafif bir forma sahip olabiliyor.

Bu inceliğin ve hafifliğin kaynağı aslında işlemci, grafik yongası ve bellek birleşimini gerçekleştiren M1 çipi. Tanıtıldığı ilk andan itibaren oldukça güçlü performans verileri elde eden işlemcinin yeni iMac ile gösterdiği performans da ortaya çıktı.

M1 Çipli iMac GeekBench Testlerinde Görüldü!

M1 işlemcili iMac testleri popüler performans ölçüm sitelerinden GeekBench üzerinde görülüyor. Yapılan testte yer alan bilgilere göre 8 çekirdekli, 3,2 GHz bir işlemciye sahip olduğu anlaşılıyor.

Aynı zamanda testler, MacOS 11.3 sürümü ile gerçekleştirilmiş.

m1-islemci-sonuclari
M1 çipi test sonuçları

iMac tekli çekirdek performansında 1729 gibi oldukça iyi bir skorla karşımıza çıkıyor. Ayrıca çoklu çekirdek performansı da 7459 gibi son derece iyi bir skor sonuçlanıyor.

Bu sonuçları geçtiğimiz nesil ile karşılaştıralım. iMac 2019 sürümü i7 8700, 6 çekirdekli bir işlemci ile karşımıza çıkan ve aynı zamanda 6 çekirdeğe sahip bir cihaz.

Aynı testleri uyguladığımızda performansı son derece artan bir yeni nesil iMac ile karşılaştığımızı bir kez daha görüyoruz.

eski-imac-sonuclari
Eski Nesil iMac test sonuçları

iMac 2019 sürümünün tekli çekirdek performansı 1009. Aynı zamanda çoklu çekirdek sonuçları da 6014 olarak sonuçlanıyor.

Bu değerleri eski nesil ile karşılaştırıldığında tekli çekirdek tarafında %56 ve çoklu çekirdek performansında ise %24 oranında bir iyileştirme görüyoruz.

Ancak bir önceki neslin en üst donanımında sonuçlar değişiyor. 10. nesil Comet Lake Intel işlemci ile donatılan bir önceki neslin en üst modeli tekli çekirdek performansında geride kalıyor. Fakat çoklu çekirdek performansında yeni iMac’in biraz daha önünde yer alıyor.

Bu açıdan baktığımızda M1 işlemcili iMac’ler bir önceki neslin 6 çekirdek işlemcilerine göre oldukça iyi. Ancak bu durum 10. nesil Intel Comet Lake işlemciler için geçerli değil. Yine Apple’ın M1 ile oldukça sıra dışı bir iş yaptığını söylemek yanlış olmaz.

Ülkemizde de satışa sunulacak olan yeni iMac mayıs ayının ikinci yarısı bizlerle olacak. Cihazın Türkiye fiyatı ise 14.499 TL-18.899 TL aralığında bulunuyor.

Sizler yeni nesil M1 çipli iMac modelinin test sonuçları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.