Lucid Dreamer Cihazı İle Rüyaları Kontrol Etmek

Lucid Dreamer, rüyalarınızı kontrol edebilmenizi sağlayan ve uyku sırasında bilinçaltınızda istediğiniz her şeyi yapmanıza olanak tanıyan minik bir cihaz. Deneyleri oldukça başarılı giden ve şu anda geliştirilme aşamasında olan cihazın insanla olan etkileşimi elektrotlar ile sağlanıyor. Bir bilim kurgu filmi fikri gibi gelse de lucid dreaming adı verilen bilinçli rüyalar görme eylemi aslında insanların %20’si tarafından başka tekniklerle zaman zaman yapılıyor. Lucid Dreamer ise bunu herkes için mümkün kılacak bir cihaz.

Lucid Dreaming Nedir?

Rüyanızın bilincine vardığınızda, kontrolü ele almanız ve istediğiniz her şeyi yapmanız mümkün olacaktır. Uçmak, hiç tanışmadığınız insanlarla tanışmak veya ilginç beceriler geliştirmek… Aklınıza gelecek her şeyi yapmanız mümkün çünkü bu sizin bilinçaltınız. Ayrıca bilinçli rüya görmek, kabusları yok etmek ve korkularla yüzleşmek için de kullanılabilir. İşte bu bilinçli rüya görme eylemi lucid dreaming olarak adlandırılıyor. Kısaca rüyada olduğunuzun farkına varmak ve onu yönetmek.

Lucid Dreamer’ ın Kurulumu

Lucid Dreamer Cihazı
Lucid Dreamer Cihazı

Cihazının kurulumu oldukça kolay. Yapmanız gereken şey içindeki elektrotları önce cihaza takmak, koruyucu kaplamayı çıkarmak ve yamalardan başınızdaki belirli alanlara yapıştırmak. Gece boyunca rahatça giyilebilecek olan cihazın aynı zamanda uygulamasından istediğiniz ayarları seçtikten sonra kontrolün tamamen sizde olduğu rüyanıza dalabilirsiniz!

Lucid Dreamer ile Neler Yapılabilir?

Lucid Dreamer sayesinde istediğiniz herhangi bir deneyimin tadını çıkartabilirsiniz. Herhangi bir ünlü ile tanışmak veya yıldızların arasında uçmak… Bilinçaltınıza doğrudan eriştiğiniz bu deneyimde karşılaştığınız her şey kendinizin bir uzantısı olacaktır. En derin arzularınız ve korkularınız hakkında değerli bilgiler edinebilir ve kendinize sorular sorup keşifler yapabilirsiniz. 

Araştırmalar, zihinsel provanın da yetenekleri neredeyse fiziksel egzersiz kadar geliştirdiğini göstermiştir. Rüyalarınızı kontrol ederek, dağa tırmanmaktan okçuluğa, sualtı dalışından bir müzik aleti çalmaya kadar her şeyi deneyebilir ve dünyada da gerçek sonuçlar almaya başlayabilirsiniz. Lucid Dreamer ile limit yok!

Lucid Dreamer
Lucid Dreamer

Lucid Dreamer Uygulaması

Dünya’nın dört bir yanındaki hayalperestlerden oluşan geniş bir topluluğun parçası olabilirsiniz. Forumlara katılıp, deneyimleyebileceğiniz yeni ayarlar keşfedebilirsiniz. Ayrıca uygulamadan seçebileceğiniz, geliştirilmiş üç sürüm bulunmakta.

Lucid Dreamer Güvenli mi?

Cihazın kullandığı hafif elektriksel stimülasyon (uyarılar), tACS olarak adlandırılmakta. tACS’yi kullanan ilk bilimsel çalışma ise 2006 yılında yayınlandı. O zamandan beri bu tekniği kullanan sayısız çalışma bulunuyor ve güvenilirliği kanıtlandı.  

Geliştirilme aşamasında Lucid Dreamer’ın kullandığı uyarılma süreleri ve yoğunluklar diğer bilimsel çalışmalarda test edilenden bile daha azdır. Ayrıca cihaz, beyne yönelik elektriksel uyarıların; önerilen güvenlik sınırlarının çok altında akım, voltaj ve süre açısından sabit kodlanmış sınırlarında çalışıyor.

Lucid Dreamer’ın Çalışma Prensibi

Rüyada yüzmek
Lucid Dream

Bilinçli rüyalar görebilmek için aylar hatta yıllarca uğraşan ve çalışan insanlar bulunuyor. Lucid dream görebilmek için geliştirilmiş bazı doğal yöntem ve teknikler var fakat bunlar da çok fazla çaba ve zaman gerektiriyor. Gelecek vaat eden bir teknoloji ortaya çıkana kadar lucid rüyalar şansa ya da uzun süreli doğal çalışmalara bırakılmıştı. Fakat sonrasında yapılan deneylerde, frontal loblarda gama aktivitesi adı verilen çok spesifik bir beyin aktivitesinin lucid dreaming sırasında mevcut olduğu kanıtlandı. Bu aktivite de bilinç ile ilişkiliydi. İşte Lucid Dreamer’da da tACS uyarımı adı verilen ve gama aktivitesini arttırmanın iyi bir yolu olan belgelenmiş bir yöntem bulunuyor. Bu yöntem %100 güvenilir ve kafaya hafif bir elektriksel stimülasyon yollayarak çalışıyor. 

2014 yılında lucid dreaming için dönüm noktası olacak bir çalışma yayınlandı. Stimülasyon sayesinde katılımcıların beynindeki gama aktivitesinin artışı başarıldı ve rüyaların %77’si lucid dream’e geçiş yaptı! Bu çalışma da Lucid Dreamer cihazının üzerine inşa edildiği temeli atmış oldu. 

Lucid Dreamer
Lucid Dreamer

Lucid Dreamer, rüya görmeye başladığınız zamanı algılayan gelişmiş algoritmalar kullanıyor. Bu algoritmalar EEG ile ölçülen elektrik sinyalleri kullanıyor. Bir rüyanın başlangıcını tespit edildiğinde ise beynin frontal bölgelerindeki gama aktivitesini arttıracak ve lucid dream görmeyi büyük ölçüde kolaylaştıracak tACS uygulanıyor.

Lucid Dreamer’ın kullanıldığı anda tek kullanımlık yapışkan elektrotlar kullanılır. Elektrotların bir tarafı cihaza ve diğer tarafı alın ile kulak arkasına yapıştırılır. Oldukça etkili stimülasyona olanak tanıyan bir jel çekirdek içeren elektrotlardan her kullanım için 6 adet gerekmektedir.

Çalışmaları hızla devam eden bu inanılmaz cihazın önümüzdeki yıllarda kullanıcıya sunulması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.