İyi Bir Uyku İçin Alexa Nasıl Kullanılır?

Eğer uyku konusunda sorun yaşıyorsanız, piyasada birçok meditasyon uygulaması vardır. Ancak, Alexa özellikli bir cihazınız varsa uyku probleminizi çözebilirsiniz. Alexa cihazınızı yatağınızın yanına yerleştirin ve sizin için yatıştırıcı sesler çalacak, uyku meditasyonları sunacak, dinlendirici bir müzik çalacak veya size bir uyku masalı anlatacak becerilere dönüştürün. Mobil cihazınızda Alexa uygulamasını açın. Sol üstteki simgeye dokunun ve kenar çubuğundan “Beceri ve Oyunlar”ı seçin. Sağ üstteki arama simgesine dokunun ve uygulamada “uyku”yu arayın. İyi bir uyku için yardımcı olacak bazı Alexa özelliklerine göz gezdirelim.

Sleep Jar tarafından Uyku Sesleri

Bu belirli Uyku Sesleri yeteneği ile sizi uyutmak için tasarlanmış birbirinden farklı sesler sunar. Yağmur, tren, cırcır böceği, rüzgar, duş, balina, şelale, göl gibi geniş bir ses koleksiyonu arasından dilediğinizi seçin. (Tam liste Amazon.com ve Uyku Sesleri web sitesinde; “Alexa, Uyku Sesleri için bir liste getir.” diyerek Alexa uygulamanıza gönderebilirsiniz.

sleep-jar-uyku-sesleri
Uyku Sesleri Alexa

“Alexa, Uyku Seslerinden [ses adı] çal” diyerek sizin için seçtiğiniz sesi çalar. Mesela “Alexa Uyku Seslerinden okyanus dalgalarını çal” derseniz sizin için okyanus dalga sesini listeden bulup çalacaktır. Premium özellikle birlikte daha farklı birçok sese ulaşabilirsiniz, ama ücretsiz sürümünde de kullanılabilecek çok sayıda ses vardır.

Rahatlatıcı Sesler

Uyku Seslerine benzer şekilde, Rahatlatıcı Sesler de okyanus dalgaları, yağmur ormanları, kurbağalar, rüzgarlı ağaçlar, su damlası, kar fırtınası, baykuş, ağustos böceği gibi birçok sesi barındırır.

alexa-rahatlatıcı-sesler
Alexa Rahatlatıcı Sesler

Tüm sesleri öğrenmek için, Alexa sayfasını kontrol edebilirsiniz ya da “Alexa, Rahatlatıcı Seslerden bir liste getir.” diyebilirsiniz. Belirli bir sesi duymak için ise, “Alexa, Rahatlatıcı Sesler listesinden [ses adı ] çal.” diyebilirsiniz. Mesela, “Alexa Rahatlatıcı Sesler listesinden tekne yolculuğu sesini çal.” derseniz sizin için bu sesi çalacaktır. Ek olarak, listeden rastgele bir şey çalmasını da isteyebilirsiniz.

Tatlı Rüyalar: Uyku için Sesler ve Meditasyonlar

Tatlı Rüyalar, ses veya kısa meditasyon çalabilen bir yeteneğidir. Bir ses için “Alexa, Tatlı Rüyalar listesinden [sesin adını] çalmasını isteyin.” Yağmur, sörf, dere, orman, kanyon, çöl veya dere sesleri duyabilirsiniz.

alexa-tatlı-rüyalar
Alexa Tatlı Rüyalar

Kısa bir meditasyon istiyorsanız, “Alexa Tatlı Rüyalar listesinden [meditasyon adı] çal” diyebilirsiniz. “Uykuya Dalmak”, ” Yumuşamak ve rahatlamak”, ” Dalgalarda nefes almak” gibi meditasyonları tercih edebilirsiniz. Her meditasyon belirli bir dakika boyunca çalar, derin nefes alma, zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirmek için tasarlanmış kılavuzlu adımlar sağlar.

Benimle Uyu

iyi-bir-uyku-için-alexa-benimle-uyu

‘Benimle Uyu’ kılavuzlu uyku meditasyonu size sadece bir meditasyon sunar, ancak sizi derin nefes almanızı sağlayan rahatlatıcı bir sesle yatıştırır. “Alexa, Uyku meditasyonunu çal” deyin. 18 dakikalık bir meditasyon, sizden uzanıp kişinin sesini dinlemenizi isteyerek başlar. Bunu istedikten sonra, üç kez derin nefes almanızı ister ve uyku arayışınızda hafifçe gevşemenize yardımcı olur.

Yoga Nidra

iyi-bir-uyku-icin-alexa-yoga-nidra

Yoga Nidra, uykudan daha çok rahatlamak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, Yoga Nidra, uykudan önce sizi huzurlu bir duruma sokmak için zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirmeye yardımcı olur. “Alexa, Yoga Nidra meditasyonunu çal” deyin. Geriye doğru sayarken sizden nefes almanızı isteyen bir ses çıkartır. Meditasyon 20 dakika sürer, bu meditasyondan sonra daha rahat ve huzurlu hissedersiniz.

Belirttiğimiz tüm bu özellikler, uyku sorunu yaşayanlar için bir çözüm olabilir. Bu yazımızda iyi bir uyku için Alexa nasıl kullanılır, gözlemiş olduk.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.