Looking Glass Portrait ile Hologram Hayali Gerçek Oluyor

Düzinelerce sanatçı, mühendis ve mucitten oluşan Looking Glass Factory ekibi bilim kurgu filmlerinde sıklıkla geçen hologram hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Akıllı telefonlar aracılığıyla çalışan Looking Glass Portrait ile gerçek olamayacak kadar güzel bir holografik görüntüye sahip olabilirsiniz. 

Şirket, 2018 senesinde de benzer bir ürünü piyasaya çıkardığında çoğu insan bu tür bir teknolojinin mümkün olduğuna inanmıyordu. 2 senedir yeni ve daha gelişmiş bir proje olarak Looking Glass Portrait üzerinde çalışan ekip artık hologramı herkes için daha ulaşılabilir hale getirmeyi umuyor. Bu holografik görüntüyü nasıl programlayacağınızı bilmenize gerek yok çünkü kullanımı oldukça kolay.

Looking Glass Portrait Nasıl Kullanılır?

Nasıl Kullanılır?
Nasıl Kullanılır?

Looking Glass Portrait, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için mükemmel bir kişisel holografik görüntüdür. Nasıl yapılacağı ise şu şekilde:

  1. Akıllı telefonunuz ile portre modunda fotoğraf çekin.
  2. Portre modunda çekilmiş fotoğrafı Holoplay Studio’ya aktarın.
  3. HoloPlay Studio, portre modundaki fotoğraflardan aldığı derinliği otomatik olarak bir hologram oluşturmak için gerekli olan düzinelerce perspektife dönüştürür.
  4. Dönüştürme işleminden sonra ise hologram, bağımsız oynatma için üretilen holografik görüntüleme çerçevesinde depolanır ve oynatılır.

Looking Glass Portrait ile çok daha fazlasını da yapabilirsiniz. 

  • Süper gerçekçi ışıklı fotoğraflar çekebilirsiniz. 
  • Holografik video mesajları kaydedebilirsiniz.
  • Unity ve Unreal etkileşimli uygulamaları kullanabilirsiniz.
  • 3D karakterlere hayat verebilirsiniz. 
Looking Glass Portrait
Looking Glass Portrait

Ayrıca cihazda iki farklı çalışma modu bulunuyor. Bir tanesi yukarıda da bahsettiğimiz bir tür çerçevede gerçekleşen bağımsız oynatma modu (Standalone Mode), diğeri ise masaüstü moddur. Kullanıcı kendi içeriğini oluşturmak veya etkileşimli bir uygulama çalıştırmak istediğinde, Looking Glass Portre masaüstü modunu da kullanılabilir. 

Süper Gerçekçi Hologramlar

looking glass portrait
Süper Gerçekçi Hologramlar

Portre modunda çektiğiniz fotoğrafların arkasında gizli bir derinlik bilgisi bulunur. Looking Glass Portre ile birlikte gelen yazılım tek bir tıklama ile bu derinlik bilgisini kullanarak üç boyutlu bir hologram oluşturur. 

Sadece akıllı telefonlar değil, kendi kameranız ile de süper gerçekçi hologramlar yakalayabilirsiniz. Sahip olduğunuz kamerayı kullanarak geleneksel kaydırma ile çekim yapabilir daha sonra bunları cihazda görüntüleyebilirsiniz. 

Fotoğraf dışında tek bir tıklama ile holografik videolar yapmanız da mümkün. Microsoft Azure Kinect, Intel RealSense derinlik kamerası veya iPhone X/11’e sahip herkes 10 saniyelik holografik mesajlarını kaydedip gönderebilir ve oynatabilir. 

İster 3D tasarımcı olun, ister 3D modellemeyi öğrenmeye yeni başlayan biri, hem gerçek hem de hayali insanları da cihazda sergileyebilirsiniz. Looking Glass Portrait eklentilerini kullanarak veya 3D model aktarıcı ile animasyonlu modelleri içe aktarıp çizdiğiniz ve tasarladığınız şeyleri yansıtabilirsiniz.

Nasıl Çalışıyor?

Nasıl Çalışır?
Nasıl Çalışır?

Cihaz, yeni nesil ışık alanı teknolojisi ile güçlendirilmiştir. Ekran, üç boyutlu bir sahnenin 45 ila 100 görüntüsünü oluşturarak ve bu perspektifleri aynı anda yansıtarak çalışır. Birden fazla kullanıcı, gözlük veya kulaklık olmadan farklı süper stereoskopik perspektifleri görmek için cihazın etrafında toplanabilir. Yani hologramları, zaman yerine uzayda oynatılan videolar gibi düşünebiliriz. 

Cihazın etrafında dolaşırken gözleriniz, gerçek dünyadan yakalanan içeriği yeniden üreten ve 3 boyutlu içeriği, şimdiye kadar geliştirilmiş en gerçekçi şekilde oynatan milyonlarca ışına maruz kalır. Bu yaklaşım nedeniyle bazen mide bulantısı ve baş ağrısına sebep olabilen diğer AR, VR veya 3D monitör teknolojilerinin aksine Looking Glass Portrait, gerçek dünyaya bakarken deneyimlediğiniz kadar rahat bir izleme deneyimi sunar. 

Ürün şu anda Kickstarter’da yaklaşık olarak 2 milyon 100 bin dolar kadar fonlanmış durumda. İlk siparişler ise önümüzdeki ay sahiplerine ulaşacak. Şu anda kampanyalı dönem sona erdiği için Kickstarter sitesinden 1000 dolar gibi bir fiyata bu ürüne sahip olmak mümkün. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.