League of Legends Dünya Şampiyonası Çin’de Olmayacak!

2009 yılında piyasaya çıkan League of Legends, günümüzde oyuncular tarafından en çok oynanan oyunların başında geliyor. Bu popülerlik, oyunun e-spor müsabakalarına da yansıyor. Bilindiği gibi 2011 yılından beri global çapta League of Legends Dünya Şampiyonası gerçekleşiyor.

Şampiyonanın bu seneki müsabakaları, önümüzdeki günlerde başlayacak. Oyunun yapımcı şirketi Riot, turnuvanın başlangıcına kısa bir süre kalmışken yeni bir karar aldı. Şirket yetkilisi John Needham, yaptığı açıklamada Çin’de yapılacağı açıklanan turnuvanın Avrupa’daki bir ülkede gerçekleştirileceğini açıkladı.

Turnuvanın Gerçekleşeceği Ülke Önümüzdeki Günlerde Belli Olacak

Bilindiği gibi pandemi şartları, planlanan turnuvalarda ve etkinliklerde birçok değişiklik gerçekleşmesine sebep oluyor. Riot, pandemi şartlarından en çok etkilenen oyun şirketlerinin başında geliyor. Şirket, geçtiğimiz yıldan beri planladığı birçok etkinliği online ya da seyircisiz yapmak zorunda kalmıştı.

Bir süredir dünya genelinde vaka sayılarının azalması şirketin tekrar seyircili etkinlikler yapmasına olanak sağlamıştı. Ancak bu durum çok da uzun sürmedi. Riot, ilk olarak geçtiğimiz günlerde tekrar ağırlaşan pandemi şartları yüzünden seyircili olması planlanan League of Legends ABD Şampiyonası’nın seyircisiz olacağını açıklamıştı.

Şirket, şimdi de League of Legends Dünya Şampiyonası için yeni bir karar almak durumunda kaldı. Çin, pandeminin en çok etkilediği ülkeler arasında ilk sıralarda. Ülke yöneticileri de bu yüzden birtakım tedbirler almak zorunda kaldılar.

Riot, oyuncuların Çin’de alınan tedbirlerden etkilenmemeleri için Çin’de gerçekleşecek turnuvayı Avrupa’da gerçekleştirmeye karar verdi. Needham, turnuvayı henüz hangi Avrupa ülkesinde gerçekleştireceklerini net olarak belirlemediklerini belirtti. Şirket, belirlenecek olan ülkenin oyuncular ve takım yöneticileri için erişilebilir bir yer olmasını hedeflediklerini belirtti.

Riot tarafından alınan bu karar bazı kesimlerden yoğun tepki gördü. Çünkü bazı turnuva takipçileri, turnuvaya kısa bir süre kala böyle bir karar alınmasını doğru bulmuyorlar. Fakat ağırlaşan pandemi şartları yüzünden yakın zamanda planlanan birçok turnuvanın gerçekleşeceği şehir hatta ülke değiştirilmek zorunda kalındı.

Hatta Ekim 2021’de başlayacak olan global Dota 2 turnuvasının gerçekleşeceği ülkenin değişmesini de bu duruma örnek gösterebiliriz.

Bu yüzden Riot tarafından alınan karar, oyuncuların performansı için anlaşılabilir diyebiliriz. Şimdi oyuncular ve taraftarlar büyük bir heyecanla Riot tarafından açıklanacak olan turnuvanın yeni ülkesini beklemeye başladılar.

Sizler Riot tarafından açıklanan League of Legends Dünya Şampiyonası yer değişikliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.