Kendiniz Hakkında Vikipedi Sayfası Oluşturmak

Vikipedi, herkesin platformda çeşitli birçok konuda makale yazmasına izin vermektedir. Fakat konu sizseniz Vikipedi, kendiniz hakkında Vikipedi sayfası oluşturmanız için izin vermez. Ancak sizi, hakkınızda bir sayfa oluşturacak kadar önemli bulursa, başka biri tarafından bu sayfanın oluşturulmasına izin verebilir. 

Vikipedi’de içerik oluşturmak için öncelikle güvenilirliğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Güvenilirliğinizi göstermenin yolu birçok sayfayı doğru bir şekilde düzenlemekten geçiyor. Ardından onaylanacak bir içerik sayfası üretmeniz gerekiyor. Kalıcı ve güvenilir Vikipedi yazarlarının makalelerinin onaylanması daha olasıdır. Bunlardan sonra Vikipedi sizi güvenilir olarak kabul ediyor.

Önemli olmanız konusuna gelecek olursak Vikipedi, buradaki yaklaşımını ‘’Kayda değerlik kriterlerini taşımak’’ tanımıyla açıklıyor. Yaşayan veya tarihi bir kişinin Vikipedi üzerinde bir makaleye sahip olmaya değer olduğunun belirlenmesinde kullanılan bazı adil kriterler bulunuyor. Ayrıca birbirinden bağımsız başka kaynaklarda da yazılan kişiye yer verilmesi, kişinin Vikipedi tarafından onaylanmasını kolaylaştırıyor.

Fakat ne kadar güvenilir ve önemli olursanız olun kendinizle ilgili sayfayı sizin oluşturmanıza izin vermiyor. Vikipedi sitesinde bu konuyla ilgili şöyle diyor: Eğer Vikipedi’ye gerçekten girecek kadar önemli biriyseniz, bırakın sizi bir başkası eklesin. 

Birçok ünlü girişimci ve işletme sahibi, en iyi arama motoru sonuçlarında Vikipedi’de görünmek için bir sayfa almaya çalışıyor. Vikipedi, biyografileri onaylama konusunda özellikle son yıllarda çok seçici bir hale geldi. Önemsiz olarak tanımladığı kişileri ve gereksiz içerikleri ise silmeye başladı. Vikipedi’nin bu eleme sisteminden geçmek için ise bazı uyulması gereken kurallar bulunuyor. Bu kurallar genel olarak herkes için aynı. Vikipedi’de sayfa oluşturmak profesyonel bir yaklaşım gerektirmekte. Vikipedi’nin kendiniz hakkındaki makaleler ile ilgili yaklaşımına bir göz atalım.

Vikipedi Ne Diyor?

Kendiniz Hakkında Vikipedi Makalesi Yazmak
Kendiniz Hakkında Vikipedi Sayfası

Vikipedi için içerikler hakkındaki en önemli şey tarafsız olmaları. Sizin hakkınızda herhangi biri tarafından yazılmış bir makale tamamen tarafsız ve nesnel bir bakış açısıyla yazılmış olmalıdır. Taraf tutmayacak ve hakkınızda hem iyi hem de kötü açıdan doğrulanabilir bilgilere sahip ayrıca güvenilir kaynaklardan rapor edebilecek birisinin yazması en doğrusu olur. 

İyi ya da kötü edindiğiniz bazı başarılar veya yaşadığınız olaylar, bir Vikipedi makalesinde yer alma hakkını kazanmanızı sağlayacak itibarı size verebilir. Vikipedi’ye girdiğiniz andan itibaren tüm Dünya’nın sizinle ilgili bu içeriğe ulaşabileceğini belirtelim. Bu şu anlama geliyor: Vikipedi’de yer aldıktan sonra yaşayacağınız herhangi bir skandalın veya kamuoyuna duyurduğunuz ilk hatanızın sonradan yapılan güncellemelerle o makaleye girebileceğini unutmayın. 

Bunun örneklerinden birini şu şekilde verebiliriz: Olimpiyat tarihindeki en çok altın madalya rekoruna sahip olan Michael Phelps hakkında Vikipedi’de tabi ki bir içerik bulunuyor. Fakat 2004 ve 2014 yıllarındaki alkollü araba tutuklamaları da bu içeriğe sonradan eklenen olaylardan. Bu da bir Vikipedi makalesine sahip olurken aynı zamanda kişisel hayatınızı da ifşa etmeye hazır olmanız anlamına geliyor.

Dikkate Alınması Gerekenler

Vikipedi
Vikipedi

Vikipedi, kendiniz hakkında yayınlanacak bir makale konusunda dikkat edilmesi gereken bazı maddeleri şöyle sıralıyor:

  • Bir Google aramasına giren çoğu terim, öncelikli olarak Vikipedi odaklı sonuçları verecektir. Sizinle ilgili bir makale girildiyse ve adınız aranıyorsa çok yüksek ihtimalle Vikipedi makaleniz ilk sonuçlardan olacaktır.
  • Vikipedi’ye eklenen tüm bilgiler doğrulanabilir olmalıdır. Bu da makaleye eklenen olumsuz bilgilere karşı kendinizi savunmanızı zorlaştırabilir. Eğer bilgileriniz siteye eklenir ve onaylanırsa sonrasında kendi tarafınızdan herhangi bir kısmını yalanlayamazsınız.
  • Silinen Vikipedi makalelerini saklayan Deletionpedia isimli bir site bulunmaktadır. Yani kendiniz hakkında yazılan Vikipedi makalesi sonradan silinse bile yeniden ortaya çıkması muhtemeldir.
  • Hakkınızda söylenecek kötü bir şey olmasa bile Vikipedi’de nefret söylemi şeklinde vandalizm oldukça yaygındır ve başınıza gelebilir. Genellikle etnik kökene veya savunduğunuz fikre karşı uygunsuz harici bağlantılar veya kötü sözler gibi çeşitli eklentiler ve değişiklikler yapılabilir. Bunlar Vikipedi tarafından tespit edilip kaldırılsa da düzenleme geçmişinde kalmaya devam ederler ve bir süre bunlar ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz. 
  • Vikipedi diğer birçok site tarafından klonlanmaktadır. Bu da hakkınızda yazılacak tek bir makalenin birçok siteye düşme ihtimali olduğu anlamına gelmektedir. Adınız daha önce hiçbir Google aramasıyla bulunmadıysa ve aniden sizinle ilgili bir makale oluşturulduysa bu makalenin güncel ve eski sürümlerinin bulunduğu düzinelerce içerik Google’da görülebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Kendiniz Hakkında Vikipedi Sayfası Oluşturmak” üzerine 2 yorum

  1. Bu yazı için teşekkürler. Şunu söylemek isterim ki; Vikipedi’ye bir biyografisi eklenmeyen kişiler de önemli, değerli kimseler. Bir biyografi maddesinin eklenmesi için gerekli şart “önemli” olmak, ya da “Vikipedi tarafından önemli bulunmak” şeklinde değil de Vikipedi’nin “kayda değerlik kriterlerini taşımak” şeklinde ifade ediliyor. Kayda değerlik kriterini karşılamak için maddenin içeriğini destekleyen birden fazla, söz konusu kişiden ve birbirinden bağımsız doğrulanabilir kaynakları olması gerekir, bu kontrol edilir. İlgili politikaya şuradan ulaşılabilir : https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Kayda_de%C4%9Ferlik_(ki%C5%9Filer)

    • Merhaba, içeriğimize değerli katkınızdan dolayı çok teşekkür ederiz. Bahsettiğiniz politika doğrultusunda içeriğimizi güncelledik ve bağlantı verdik.

Yorumlar kapalı.