Jobuum ile İş Başvurularında Yeni Dönem: Mülakat Cepte

Jobuum uygulaması, insan kaynakları yöneticilerinin nitelikli çalışana ulaşmasını kolaylaştırıyor. Hayata geçirilen Jobuum uygulaması, işe alım süreçlerinde hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlıyor.

Jobuum, Türk yazılımcılar tarafından sektörün dijitalleşmesi hedefiyle geliştirildi. Kurucu ortakları Güray Yolukar, Çınar Ergin, Gökhan Er ve Ayhan Yalçın olan sosyal kariyer platformu Jobuum ile kullanıcılar, kolay ve hızlı ilan vererek mülakat fırsatı yakaladılar.

Küresel salgın döneminde yaşanan hızlı dijital dönüşüm ve yeni teknolojik uygulamalar iş kollarını da değiştirdi. Artık tüm dünyada olduğu gibi insan kaynakları sektöründe de İK 4.0 olarak tanımlanan bir süreç sayesinde dijitalleşme artıyor. Online yöntemler ve hizmetler gelişiyor.

İçinde bulunduğumuz pandemi dönemiyle birlikte iş görüşmesi süreçleri de artık değişkenlik gösteriyor. Değişkenlik sağlayan platformlardan birisi de Jobuum.

Sosyal kariyer platformu olarak sunulan Jobuum sayesinde akıllı eşleşme belirleniyor. Adaylar, CV yerine video mülakatlarını gönderiyor. İK yöneticilerinin işe alım süreçlerinde özellikle önem gösterdiği ses tonu, dış görünüş ve konuşma tarzı gibi özelliklere dikkat edilebilen mülakatlar, Jobuum sayesinde uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Jobuum

Akıllı Eşleşme ile Tek Yönlü Mülakat Sunuluyor

Pek çoğumuz mülakat süreçlerinin hem aday hem de işveren için karşılıklı beklenti içerisinde geçtiğini biliriz. İş görüşmelerinde aday ve İK yöneticilerinin önem verdiği konular farklılık gösterir. İnsan kaynakları yöneticileri iş görüşmelerinde özellikle isteklilik, enerji ve motivasyona çok önem veriyor.

Jobuum uygulaması sayesinde insan kaynakları yöneticileri önem verdikleri konuları yüz yüze görüşmek zorunda kalmıyor. Tek yönlü sunulan video mülakat özelliği ile görüşüp değerlendiriyor. Jobuum’un video mülakat uygulaması hem iş adaylarının hem de İK yöneticilerinin zaman kaybının önüne geçiyor.

Sonuç olarak uygulama, yüz yüze mülakatların olumsuz yanlarını göz ardı ederek avantaj sağlıyor. İş arayan kişileri, işe alınma ihtimali olmayan görüşmelerden kurtarıyor. İK yöneticilerini de ardı arkası kesilmeyen verimsiz mülakatlarının önüne geçmesini sağlıyor.

Küresel rekabet alanında şirketler, hem nitelikli hem de dijital çağa uygun becerilere sahip çalışan bulmakta güçlük çekiyorlar. Dünyanın önemli araştırma şirketlerinden Gartner‘ın araştırmasına göre, İK liderlerinin yüzde 46’sı çalışanlarının gelecekteki performansı sağlamak için gerekli becerilerden yoksun olduğunu bildiriyor.

Hizmete sunulan Jobuum uygulaması ile İK biriminin istenen niteliklere sahip adaylara ulaşmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca, iş mülakatları için harcanan zamandan tasarruf sağlanıyor.

Jobuum Süreç İnovasyonu Sağlıyor

İşe alım ve iş bulma süreçlerine yenilikçi bir bakış açısı sunan girişimin dört kurucu ortağından Çınar Ergin, platform ile ilgili şunları ifade ediyor:

“Mobil teknolojinin gelişmesi ile birlikte zaman artık paradan daha değerli hale geldi. Jobuum ile süreç inovasyonu gerçekleştirerek İnsan Kaynakları uzmanlarına işe alım süreçlerinde büyük bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyoruz. İnsan Kaynakları uzmanları Jobuum ile aradıkları niteliklere göre oluşturdukları iş ilanlarına mülakat sorularını ve cevap sürelerini ilave edebiliyor, beğendikleri mülakatları puanlamaya göre listeleme özelliği ile kaydedebiliyorlar. Jobuum’un Türkiye’nin genç, dinamik ve yeniliklere açık iş dünyasında kısa sürede yaygınlaşacağına inanıyoruz. Hedefimiz öncelikle Türkiye’de büyümek ve sonrasında yurtdışına teknoloji ihraç eden şirketlerden biri olmak.”

Jobuum
Çınar Ergin-Güray Yolukar

“Jobuum; İşveren Markası Algısının Yönetileceği En Önemli Platform”

Teknoloji ile iç içe büyüyen yeni nesle eski stratejilerle ulaşmanın zor olduğunu ifade eden Jobuum kurucu ortaklarından Güray Yolukar ise Jobuum’un işveren markası algısının yönetilmesi için en doğru platform olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Şirketlerin ana varlıkları insanlar ve günümüzde nitelikli çalışanları elde tutmak zorlu bir sürece dönüşüyor. Yani aslında Jobuum uygulaması ile iki temel fayda sağlıyoruz. İlki, yeni nesil teknolojiyle zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayarak şirketlerin en nitelikli çalışanlara ulaşmasını kolaylaştırmak. Diğeri ise, nitelikli kişiler üzerinde işveren markası algısını doğru oluşturarak, itibarı artırmak.”

Sosyal kariyer platformu Jobuum’u, iOS ve Android cihazlara ücretsiz olarak indirebilir ve profil oluşturabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.