Jensen Huang Kimdir?

Günümüzde bilgisayar oyunları, oyun endüstrisinin en önemli parçasını oluşturuyor. Oyun endüstrisindeki büyümeyi ve gelişimi sağlayan teknolojiler ise geçmişten günümüze temel oluşturan yenilikler olarak karşımıza çıkıyor. 1999 yılında bilgisayar oyunu pazarında büyümeyi tetikleyen şirketlerden biri ise NVIDIA oldu. Jensen Huang ise bu şirketin arkasındaki isim olarak tarihe geçti.

Modern bilgisayar grafiklerini ortaya çıkaran NVIDIA, paralel hesaplama ve GPU gibi buluşları bünyesinde barındırıyor. GPU’nun mucidi NVIDIA şirketi olarak biliniyor. Peki Jensen Huang kimdir?

Huang, NVIDIA şirketinin kurucu ortağı, CEO’su ve yönetim kurulu üyesidir. Tayvan asıllı Amerikan iş insanı Huang, başarılı kariyer hayatı ve hayırsever kişiliği ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Huang, dünyanın en etkili 100 kişi listesi gibi daha birçok listede yer almıştır. Hatta çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Başarılı bir iş insanı olan Jensen Huang kimdir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde Jensen Huang’ın ve NVIDIA’nın hikayesine değineceğiz. Aynı zamanda NVIDIA nedir bunu açıklayacağız. Peki NVIDIA nasıl kuruldu? Eğer Jensen Huang’ın ve NVIDIA’nın hikayesini merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Şimdi ‘Jensen Huang Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Jensen Huang Kimdir?

Jen-Hsun Huang, Tayvan ve Amerikalı milyarder bir iş insanı ve girişimcidir. Huang, NVIDIA Corporation’ın kurucu ortağı ve CEO’su olarak bilinmektedir. Ayrıca Huang, bir elektrik mühendisidir. Forbes’in gerçek zamanlı verilerine göre Huang, şimdilerde dünyanın milyarderleri arasında 82’nci sırada yer almaktadır. Net serveti 20,3 milyar dolar olarak bilinmektedir. Peki milyarderler arasında ilk yüze giren Jensen Huang’ın hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

Jensen Huang, 17 Şubat 1963 doğumludur. Tainan, Tayvan’da doğan Huang, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. Huang ve ailesi Los Altos, Kaliforniya’da yaşamaktadır. Ayrıca Huang, evli ve iki çocuk babasıdır. Huang’ın eşi Lori Huang’dır. Çocuklarının biri kız biri oğlan olan Huang, kızı Madison Huang ve oğlu Spencer Huang’dır. Huang, ailesi ile birlikte henüz daha dokuz yaşındayken Tayvan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir.

Huang, eğitim dönemini Portland dışında yer alan Aloha Lisesi’nde tamamlamıştır. 1984 yılında Oregon Eyalet Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Lisans eğitimini elektrik mühendisliği alanında almıştır. Huang, 1992 yılında ise yüksek lisans derecesini Stanford Üniversitesi’nde yine elektrik mühendisliği alanında tamamlamıştır.

Tüm bunlara ek olarak Jensen Huang, hayırsever kişiliği ile de öne çıkmaktadır. Huang, mezun olduğu Stanford Üniversitesi’ne 30 milyon dolar bağış yapmıştır. Böylece Jen-Hsun Huang Mühendislik Okulu Merkezi’nin inşasına destek olmuştur. Ayrıca Huang, yine mezun olduğu okul olan Oneida Baptist Enstitüsü’ne 2 milyon dolar bağış yapmıştır. Böylelikle Huang Hall olarak adlandırılan yeni bir kız öğrenci yurdu ve sınıf binası inşasını desteklemiştir.

Hatta, kanser araştırma laboratuvarları için Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ne yaklaşık 5 milyon dolar bağış yapmıştır. Hem başarılı hem de hayırsever kişiliği ile öne çıkan Jensen Huang’ın kariyeri nasıl başladı? Jensen Huang’ın kariyerini yakından inceleyelim.

Huang’ın Kariyeri

Jensen Huang başarılı geçen lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin hemen ardından kariyerine hızlı bir giriş yapmıştır. Ancak bu kariyer hayatından önce Huang, yatılı bir okulda eğitim gördüğü zamanlarda da çalıştığını ifade etmektedir. Jensen Huang, ders bitimlerinin ardından erkek banyolarının temizliği ile ilgilenmiştir. Aynı zamanda Huang, fast food restoranı olan Dennys’s isimli bir mekanda garson olarak da çalışmıştır. Hatta bu işin onun utangaçlığının da üstesinden geldiğini ifade etmiştir.

Jensen Huang, NVIDIA şirketini kurmadan önce geçen 1985 ve 1993 yılları arasında iki farklı şirkette çalışmıştır. Bunlardan ilki bilgisayar çipi üreticisi olan LSI Logic şirketidir. LSI Logic şirketinde yönetici pozisyonunda görev yapmıştır. Bir diğer çalıştığı şirket ise AMD’dir. Jerry Sanders‘ın kurucusu olduğu Advanced Micro Devices (AMD) şirketinde mikro işlemci tasarımcısı olarak çalışmıştır.

Jensen Huang

1993 yılına gelindiğinde ise 30’uncu yaşını dolduran Jensen Huang, NVIDIA şirketini kurmuştur. NVIDIA’nın kurucu ortağı ve CEO’su olan Huang, 1999 yılı itibari ile halka açılan NVIDIA’nın %3,6’sına sahiptir. NVIDIA bir grafik işlemci şirketidir. Huang’ın yönetiminde olan şirket bilgisayar oyun çiplerinde baskın bir güç olarak bilinmektedir. Dahası şirket otonom arabalar içinde çipler tasarlamak için stratejisini genişletmiştir.

Huang’ın Başarıları

Jensen Huang’ın başarı ile devam eden kariyer hayatının başında kurucu ortağı ve CEO’su olarak görev aldığı NVIDIA şirketi yer almaktadır. NVIDIA şirketinde CEO olarak görev yapan Huang’ın 2007 yılında elde ettiği başarılardan biri de kazandığı ücret olmuştur.

2008 yılında Forbes tarafından açıklanan listeye göre Jensen Huang, en yüksek ücreti alan ABD CEO’ları arasında 61’nci sırada yer almaktadır. Diğer taraftan Huang, 2008 yılından 2010 yılına kadar geçen ekonomik krizde, gönüllü olarak aldığı ücreti 1 dolara indirgemiştir.

Son elde edilen verilere göre ise Jensen Huang’ın net sermaye değeri, Bloomberg Milyarderler Endeksine göre 14,3 milyar ABD doları olarak açıklanmaktadır. Jensen Huang’ın tüm bu servetine ek olarak başarıları ve aldığı ödüller ile de dikkat çeken bir iş insanı olarak yer alıyor.

Jensen Huang, 1999 yılında Ernst & Young tarafından ‘Yılın Girişimcisi’ olarak seçilmiştir. Devamında 2003’de Fabless Semiconductor Association tarafından verilen önemli bir ödül olan ‘Dr. Morris Chang Örnek Liderlik Ödülü’nü almıştır. Bu ödül, yarı iletken endüstrisinin gelişimi, yeniliği ve büyümesi için katkı sağlayan Huang’ın liderliğine dikkat çeken bir ödüldür.

Ayrıca aynı yıl EY ‘Yılın Girişimcisi’ ödülü için ulusal finalist olarak yer almıştır. Diğer taraftan Huang, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden ‘Daniel J. Epstein Mühendislik Yönetimi Ödülü’ almaya hak kazanmıştır. Ayrıca Oregon Eyalet Üniversitesi tarafından da Mezunlar Üyesi olarak seçilmiştir.

Huang 2007 yılında hem kurumsal anlamda yürüttüğü çalışmalar hem de hayırseverlikleri sebebi ile Silikon Vadisi Eğitim Vakfı’nın ‘Öncü İş Lideri’ ödülünü almaya hak kazanmıştır. Ayrıca Huang, 2017 yılında Fortune tarafından ‘Yılın İş İnsanı’ olarak seçilmiştir.

Jensen Huang

Huang 2018 yılında Edge Bilişim alanında ‘EDGE 50’ listesinde yer almıştır. Bu liste dünyanın en iyi 50 etkileyicisini belirleyen liste olarak bilinmektedir. 2019 yılında ise Harvard Business Review tarafından dünya genelinde görev süreleri boyunca en iyi performans gösteren 100 CEO arasında yer almış ve o listede birinci olmuştur.

Son olarak, 2020 yılında Eurostars Automotive News Europe tarafından ‘Yılın CEO’su’ olarak seçilmiştir. Jensen Huang’ın tüm bu başarılarının ve ödüllerinin arka planında yer alan hikaye ise NVIDIA’dır. Peki NVIDIA şirketi nasıl kuruldu? Şirketin hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

NVIDIA Nedir?

NVIDIA, Nisan 1993 yılında kurulmuştur. Teknoloji şirketi olan NVIDIA, Santa Clara, Kaliforniya merkezlidir. Kurucu ortağı olan Jensen Huang, NVIDIA’nın kurulduğu dönemden bu yana başkan, CEO ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. NVIDIA’nın kurucuları arasında Chris Malachowsky ve Cutis Priem yer almaktadır. Bilgisayar grafikleri olarak kurulan NVIDIA bugün, güçlü ve büyümeye devam şirketler arasında bulunur.

Günümüzde NVIDIA işlemcileri, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlara geniş ürün yelpazesi sunmaktadır. Ancak NVIDIA’nın asıl rolü kitlesel paralel bilgi işlem platformları yaratmaktır. Oyunculara yönelik grafik işlemciler, mobil cihazlar ve otomotiv pazarı içinde sistemler üretmektedir. Aynı zamanda şirket, AMD ürünlerinin rakibi olarak da bilinmektedir.

1993 yılında kurulan şirket tam bir yıl sonra ilk stratejik ortaklığını SGS-THOMPSON ile yapmıştır. Bu ortaklık ile NVIDIA şirketi, tek çipli grafik kullanıcı arayüzü hızlandırıcısını üretmiştir. Daha sonra 1995 yılında NVIDIA ilk ürünü olan NV1 piyasaya sürülmüştür. 1996 yılında ilk Microsoft DirectX sürücüleri tanıtılırken, 1997’de dünyanın ilk 128-bit 3D işlemcisi RIVA 128 ilk dört ayından bir milyon fazla satın alınmıştır.

Devamında gelişen yenilikler ve stratejik ortaklıklar sonunda 2002’de NVIDIA, Amerika’nın en hızlı büyüyen şirketi olmuştur. 2007 yılında ise NVIDIA, Forbes tarafından ‘Yılın Şirketi’ seçilmiştir. Ayrıca 2010 yılına gelindiğinde NVIDIA Tesla GPU’ları, dünyanın en hızlı süper bilgisayarına güç sağlayan bir şirket konumuna gelmiştir.

Huang’ın NVIDIA Hikayesi

Jensen Huang’ın başarılı kariyer hayatını NVIDIA şirketi oluşturmaktadır. Huang, NVIDIA’yı 1993 yılında kurmuştur. Hatta kurulduğu günden bu yana Huang şirketin başkanı, CEO’su ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Huang, 1999 yılında Nvidia’nın halka açılan hissesinin yaklaşık yüzde dördüne sahiptir.

Bilgisayarın gelecekte multimedya ve oyunların keyifle kullanılacağı bir cihaz haline geleceği inancı ile yola çıkılmıştır. NVIDIA ilk olarak bilgisayar grafikleri ile yola çıkmıştır. 3D grafik sorununu çözmek için yola çıkan NVIDIA, Jensen Huang, Chris Malachowsky ve Cutis Priem tarafından kurulmuştur. Böylelikle NVIDIA, oyun pazarının büyümesine ve en büyük eğlence endüstrisi haline gelmesine katkıda bulunmuştur.

Dahası NVIDIA, 1999 yılında devrim niteliğinde olan paralel hesaplama ve GPU icadı ile öne çıkmıştır. Ayrıca GPU ile bir sonraki dönemin bilgi işlem teknolojisi olan AI (yapay zeka) ortaya çıkmıştır. GPU, oyun pazarının büyümesinde modern bilgisayar grafiği tanımı olarak karşımıza çıkar.

NVIDIA, video oyunlarına güç sağlayabilmek için kullanılan bilgisayar işlemcilerini geliştirmiş ve erken başarı elde etmiştir. Böylece 1999 yılında ilk sözde grafik işlem birimi ortaya çıkmıştır.

Jensen Huang

Jensen Huang’ın kurucusu olduğu NVIDIA, 2018 yılında Fortune Dergisi tarafından ‘Çalışılacak En İyi 100 Şirket’ arasında yer almıştır. Ayrıca şirket Fast Company tarafında ‘En Yenilikçi Şirket’ ünvanını kazanmıştır. Hatta MIT Tech Review tarafından yayınlanan listeler arasında ‘En Akıllı 50 Şirket’ arasında yer almıştır.

Tüm bunlara ek olarak NVIDIA bünyesine azimli ve maceracı insanlar aramaya devam etmektedir. Şirket için açık pozisyonlara ise ‘kariyer.nvidia.com’ üzerinden ulaşılabilmektedir. Ayrıca şirket kurumsal sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ederken iklim değişikliği ile mücadele gibi konularda gereken sürdürülebilir kalkınma hedeflerini desteklemektedir.

Jensen Huang Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde NVIDIA şirketinin kurucusu Jensen Huang’ın hayatına değindik. Aynı zamanda bilgisayar oyun sektörüne devrim yaratan NVIDIA nasıl kuruldu ve NVIDIA nedir sorularına cevap bulmaya çalıştık. 1993 yılında kurulan NVIDIA şirketi, sunduğu geniş ürün yelpazesi ile öne çıkmaktadır. Çeşitli başarılara sahne olan NVIDIA şirketinin arka planında ise kurucusu olan Jensen Huang’ın yeri çok önemlidir.

NVIDIA şirketi ilk olarak bilgisayar grafikleri olarak kurulan bir teknoloji şirketi olsa da bugün geldiği noktada çeşitli cihazlara geniş ürün yelpazesi sunan bir konumdadır. Aynı zamanda NVIDIA, dünya genelinde bilgisayar oyunları en büyük eğlence sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sektörde ise NVIDIA GeForce, en büyük platformlardan biri olarak kabul ediliyor.

GeForce ile sıradan bilgisayarlar güçlü bir oyun makinesi olmaktadır. Şirketin kurulduğu dönemden bu yana başkan ve CEO olarak yer alan Jensen Huang ise NVIDA şirketinin gelişimi ve büyümesinde en önemli paya sahip olan kişi olarak yer alıyor.

Peki siz NVIDIA şirketinin kurucusu Jensen Huang hakkında ne düşünüyorsunuz? AMD’ye rakip olan NVIDIA şirketini ne kadar iyi tanıyorsunuz? Sizler de Jensen Huang hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.