iPhone Üretimi 10 Yıl Sonra İlk Defa Sıkıntıya Girdi!

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, global çip krizinden en çok etkilenen şirketlerin başında geliyor. Çip krizi, şirketin cihaz üretimine büyük darbe vurdu. Bu darbe sonucunda da iPhone modellerinin üretimi 10 yıl sonra ilk defa duracak noktaya geldi. Üretimin duracak noktaya gelmesinin iPhone satışlarını özellikle yılbaşı sürecinde ciddi anlamda etkilemesi bekleniyor.

Apple cephesinden konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Fakat Nikkei Asia, yaptığı araştırmada üretimin yavaşladığına dair ciddi bulgulara ulaştığını açıkladı.

iPhone ve iPad Üretimlerinde Beklenen Seviyelere Ulaşılamadı

Küresel çapta yaşanan çip krizi, özellikle akıllı telefon üreticilerinin planlarına büyük bir darbe vurdu. Başta Samsung ve Apple olmak üzere neredeyse tüm teknoloji şirketleri, bu krizden ciddi anlamda etkilendiler. Apple, bu krizden hala etkilenmeye devam ediyor gibi gözüküyor.

Çünkü Nikkei Asia, Apple’ın iPhone üretim süreciyle alakalı bazı bilgilere ulaştı. Edinilen bilgilere göre Apple, iPhone montajlarını birkaç gün durdurmak zorunda kaldı. Bunun en temel sebebinin yaşanan çip krizi olduğu söyleniyor. Bunun yanı sıra pandemi kapsamında alınan karantina önlemleri de şirketin üretim sürecini etkiledi.

Apple hayranları iddia edilen bilgilerin doğru olup olmadığını merak ediyorlar. Çünkü Apple, yaşadığı krizlere rağmen 10 yıldır iPhone üretimlerini durduracak noktaya gelmemişti. Eğer ulaşılan bilgiler doğruysa Apple, uzun bir zaman sonra ilk defa iPhone üretimleri konusunda ciddi bir karar almış olacak.

Bu karar, şirketin satışlarını da etkileyecek gibi gözüküyor. Çünkü geçtiğimiz yıllarda elde edilen veriler, şirketin satışlarının yılbaşı tatili sürecinde arttığını gösteriyor. Araştırmacılar, üretimde yaşanan krizin küresel olarak özellikle iPhone stoklarında bir sorun yaratacağı düşünüyorlar.

iPhone ve iPad Üretimlerinde Beklenen Seviyelere Ulaşılamadı

Apple, geçtiğimiz aylarda iPhone 13 için hedefledikleri üretim sayısını düşürdüklerini açıklamıştı. Şirket, ilk planlara göre 2021 yılında 95 milyon iPhone 13 modeli üretecekti. Ancak Apple, geçtiğimiz haftalarda bu beklentiyi 85 milyona düşürdüklerini açıkladı. Bunun yanı sıra eski iPhone modelleri için de durum pek farklı değil. Çünkü elde edilen verilere göre Apple, eski iPhone modellerinin üretimini de %25 düşürdü.

Ayrıca iPad üretimlerinde de durum pek iyi gözükmüyor. Çünkü elde edilen veriler, Apple’ın iPad üretiminde de bir sorun yaşadığını gösteriyor. Araştırmacılar, şirketin 2021 yılında hedeflenen iPad üretiminin sadece %50’sini üretebildiklerini söylüyorlar.

Belirttiğimiz gibi ulaşılan bu bilgilerin resmi olarak doğrulanmadığını unutmakta fayda var. Araştırmacılar, her ne kadar ciddi kaynaklardan bilgileri aldıklarını söyleseler de Apple cephesinden henüz konu hakkında bir doğrulama yapılmadı.

Eğer iddialar doğruysa sizler Apple’ın iPhone üretimi hakkında aldığı karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, 2022 yılında cihaz üretimi konusunda hedeflediği seviyeye ulaşabilecek mi? Sizler de yaşanan çip krizi ve Apple’ın aldığı kararlar hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.