iPhone 13 Hakkında Yeni Bilgiler Açığa Çıktı

Tanıtım tarihi yaklaştıkça iPhone 13 hakkında daha fazla bilgiye ulaşma şansını yakalıyoruz. Önümüzdeki ay tanıtılacağı tahmin edilen Apple’ın yeni telefonu iPhone 13 hakkında bilgiler peşi sıra geliyor.

Gündeme gelen en son özellikler ise kamera cephesinde büyük yeniliklerin olduğunu gösterir nitelikte. Ayrıca, tasarım anlamında da daha önce ortaya atılan iddiaları destekleyen unsurlar bu raporda yer alıyor.

Bloomberg editörlerinden Mark Gurman, şüphesiz iPhone sızıntıları konusunda oldukça güvenilir bir isim. Bu nedenle onun paylaştığı bilgiler Apple ve iPhone hayranlarını heyecanlandırıyor.

Gurman’ın en son paylaştığı bilgiler arasında profesyonellerin kullanabileceği yeni bazı kamera özellikleri bulunuyor. Video için portre modu, çentik tasarımı ve genel dizayn hakkında yeni bilgiler bu raporda yer alıyor.

Video için Portre Modu iPhone 13 Yolunda

Bilindiği üzere iPhone’un en çok sevilen kamera özelliklerinden birisi portre modu. iPhone 7 Plus ile birlikte kullanıcılara sunulan bu mod, uzun zamandır favori özellikler arasında yerini koruyor. Apple da bu modun gelişimini sürdürmek istiyor.

Son iddialara göre Apple, portre modunu fotoğraflara özel bir özellikten daha fazlası haline getirmek için çabalıyor. Bu nedenle şirket, portre modunu video çekimleri için de kullanıcıların beğenisine sunacak gibi gözüküyor. Üstelik, portre modu için tek yenilik bu değil.

Geçtiğimiz günlerde iOS 15 tanıtımı gerçekleşti. Bu tanıtım etkinliğinde portre modunun FaceTime’da da yer alacağı ortaya çıktı. Şimdi de şirket, portre moduyla doğrudan video kaydı yapma şansı tanıyor.

iPhone 13 Pro Kamera

Bokeh efekti uygulanan videoların oldukça başarılı olacağına şüphe yok. Özellikle, arka planın bulanık olacağı videolar, profesyonel çekimleri andıracak gibi gözüküyor. Ancak, bu özelliğin detaylarına dair bir bilgi henüz mevcut değil.

iPhone 13 hakkında ortaya çıkan yeni bilgiler portre moduyla sınırlı kalmıyor. Gurman aynı zamanda, ProRes özelliğinin de iPhone yolunda olduğunu ifade ediyor. ProRaw benzeri bu özellik ile daha kaliteli videolar ve düzenleme şansı kullanıcıları bekliyor. Ancak, bu özelliğin yalnızca iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’e özel olması ihtimali mevcut.

Tüm bunlara ek olarak Apple, fotoğrafçılık cephesinde de birkaç yenilik ile kullanıcıları karşılayacak gibi gözüküyor. Yapay zeka desteği ile düzenlenecek fotoğraflardaki filtreler, tüm fotoğraf yerine nesnelere ve insanlara uygulanacak. Bir başka deyişle Apple, filtreler konusunda daha hassas davranmak istiyor.

Bunların haricinde yeni iPhone 13 modelleri hakkında genel iddialar da mevcut. Daha önceden sızan A15 işlemci, daha küçük çentik, yeni 120Hz ekran gibi bilgiler tekrar gündeme geliyor. Tüm bu bilgileri teyit etmek için beklememiz gereken süre ise gittikçe azalıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.