iOS 14.5 Güncellemesi Kullanıcılara Sunuldu

Apple’ın uzun zamandır beklenen iOS 14.5 güncellemesi kullanıcılara sunuluyor. iPhone modelleri için yepyeni özellikleri beraberinde getiren güncelleme, güvenlik konusuna özel bir parantez açıyor. Ayrıca, kullanışlılık açısından da birtakım yenilikler ile bizleri karşılıyor.

iOS 14.5 ile gelen en başarılı yeniliklerden birisi, Apple Watch ile telefonun kilidini açmak oluyor. Bu özellik, Apple’ın yaşadığı Face ID ve maske probleminin önüne geçmek için harika bir adım. iPhone X ve Apple Watch Series 3 üstü tüm cihazlarda özelliği kullanmak mümkün.

Apple Watch ile iPhone kilidi açmak isteyen kullanıcıların, ayarlar bölümünden “Apple Watch ile kilidi aç” seçeneğini aktif hale getirmesi gerekiyor. Daha sonra, telefon ve saatin yakın olduğu bir koşulda Apple Watch üzerinden kilit açılabiliyor. Ancak, Face ID’nin bu işlemde tamamen göz ardı edilmediğini belirtelim. Bu nedenle yüzünüzün tamamı kapalıyken bu özellik kullanılamıyor.

iOS 14.5 ile sunulan bir başka geliştirme ise sesli asistan Siri cephesinden geliyor. Apple paylaştığı duyuruda, Siri’nin artık varsayılan bir ses ile kullanıcılara sunulmayacağını ifade ediyor. Cihazın ilk kurulumu sırasında kullanıcılar Siri’nin sesini de tercih ediyor. Ayrıca, İngilizce için yeni Siri sesleri de bu güncellemeyle kullanıcılara sunuluyor.

Bunların haricinde Siri, FaceTime için grup görüşmeleri açma yeteneğine kavuşuyor. Ek olarak Siri, gelen çağrılar hakkında bilgi veriyor ve bu çağrılara AirPods takılıyken eller serbest bir şekilde vermek mümkün oluyor. Üstelik, acil bir durumda Siri iletişime geçilecek kişilere haber veriyor.

Siri ve Apple Watch gelişmeleri haricinde geçtiğimiz dönemde çok konuşulan bir konu da iOS 14.5 ile hayata geçiyor. App Tracking Transparency isimli yeni güvenlik politikası kullanıcılara sunuluyor. Bu özellik, uygulamaların, kullanıcı verilerini izlemeden önce izin almasını sağlıyor. Ayrıca, isteyen kullanıcılar bu izni vermeden de uygulamayı kullanabiliyor.

Bazı platformlar bu yeni kural gelmeden önce gerekli adımları attılar. Örneğin LinkedIn, App Tracking Transparency özelliği gelmeden iPhone cihazlardan IDFA verisi toplamaya bıraktığını duyurmuştu.

iOS 14.5 Güncellemesi ile AirTag Desteği

Tüm bunların haricinde, ABD ve Çin’de yaşayan kullanıcılar için Haritalar tarafına bir yenilik geliyor. Bu yeni özellik, rota üzerindeki kazalara, hız kontrollerine ve tehlikelere karşı kullanıcıları uyarıyor. Şimdilik sadece bu iki ülkede kullanıma sunulacak özellik gelecek dönemde diğer ülkeler için de kullanıma açılabilir.

Ayrıca, iOS 14.5 ile AirTag desteği de resmi olarak aktif hale geliyor. Spring Loaded etkinliğinde tanıtılan yeni cihaz, kaybolan eşyaların yerini kolayca bulmayı sağlıyor. Buna ek olarak, yeni emojiler, yeni tasarımıyla Apple Podcasts ve Anımsatıcılar uygulamasında listeleri sıralamak için yeni seçenekler de kullanıcılarla buluşuyor.

AirTag-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi

Siz de iOS 14.5 güncellemesi ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.