LinkedIn Apple Cihazlarda IDFA Verisi Toplamayacak

LinkedIn, son zamanlarda özellikle iş hayatında oldukça popülerleşen bir sosyal medya platformu olmayı başardı. Hatta iş verenler artık iş başvuruları için geniş çaplı CV’ler istemiyorlar. Bunun yerine, LinkedIn profillerini incelemeyi tercih etmeye başladılar. Neredeyse tüm sosyal medya platformları gibi LinkedIn de kullanıcılarının verilerini toplayan ve kullanan bir platform. Lakin şirket tarafından yapılan duyuruya göre artık LinkedIn, Apple cihazlarda IDFA verisi toplamayacak.

Apple, iOS 14.5 sürümü ile birlikte kullanıcıları için bazı yenilikler getirecek. Getireceği yeniliklerden birisi de geliştiricilerin uygulamalardan topladıkları veriler için önceden izin alma gerekliliği olacak. LinkedIn de bu uygulamadan etkilenmiş olacak ki Apple henüz iOS 14.5 sürümünü yayınlamadan IDFA verileri hakkında yeni bir karar aldı.

Alınan karara göre LinkedIn artık Apple kullanıcılarının IDFA verilerini toplamayı ve depolamayı bırakacak.

IDFA Verileri Nedir?

IDFA verileri, uygulamaların Apple kullanıcılarına uygun reklamları sunabilmek için kullandığı kişisel verileridir. Şirketlerin, sponsorlara ve kullanıcılara uygun reklamları bulmaları IDFA verileri sayesinde çok daha kolay bir hale gelir.

Ancak, Apple cihazlar için yakında yayınlanacak yeni yazılım güncellemesi ile gelecek olan Apple App Tracking Transparency, veri toplama seçeneğini kullanıcılara bırakacak. Bir başka ifadeyle, kullanıcılar kendilerine ait verilerinin toplanmasını engelleyebilecek. LinkedIn de yaptığı açıklamayla birlikte gelecek olan yazılım güncellemesini beklemeden IDFA verilerinden vazgeçiyor.

Şirket yaptığı açıklamada, bu güncellemeyi kullanıcılarına daha şeffaf olabilmek adına yaptıklarını belirtiyor. Ancak, bu uygulama şu anlık sadece Apple cihazlarda uygulanacak. Bu yüzden bu kararın asıl sebebinin iOS 14.5 ile güncellenecek güvenlik kuralları olduğunu söyleyebiliriz.

linkedin-apple-cihazlarda-idfa-verilerini-toplamayacak

LinkedIn yetkilileri, yaptıkları açıklamada Apple kullanıcılarının IDFA verilerinin kullanılmayacak olmasının uygulamanın işlevselliğinde herhangi bir olumsuz duruma sebep olmayacağını düşündüklerini de belirtiyor.

IDFA verilerinin şirketler için önemli bir gelir kaynağı olduğu söylenebilir. Fakat Apple, yapacağı güncelleme ile birlikte şirketler için IDFA verilerinin kullanımını zorlaştıracak.

Bu yüzden birçok şirketin, LinkedIn gibi bu duruma şimdiden bir çözüm bulmaya çalışacaklarını söyleyebiliriz.


Siz, LinkedIn’in bu kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? LinkedIn bu kararı gerçekten kullanıcılarına şeffaf olabilmek adına mı aldı? Yoksa Apple’ın yapacağı güncellemenin bu kararda etkisi var mı? Sizce IDFA verilerinin kullanılması kullanıcılara doğru reklamların sunulabilmesi için faydalı mı?

Bu soruların cevabı ne olursa olsun bilinen tek bir gerçek var. LinkedIn artık, Apple cihazlarda IDFA kullanıcı verisi toplamayı bırakıyor.

Sizler de konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.