Intel İşlemcili Mac Sahiplerine Windows 11 Şoku

Son günlerde teknoloji dünyasını bir hayli meşgul eden Microsoft‘un yeni işletim sistemi Windows 11, bu defa Intel işlemcili Mac sahiplerine üzücü denebilecek bir haber ile karşımızda.

Apple firmasının Intel işlemcili Mac bilgisayarlarına sahip olan kullanıcıların, bilgisayarlarına Windows 11’i yükleyemeyecekleri ortaya çıktı.

Apple ürün ve servisleri üzerine yayın yapan AppleInsider’ın ortaya çıkarttığı durum; son nesil Intel işlemcili Mac bilgisayarları bile etkiliyor.

Microsoft, Windows 11 ile kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim sunabilmek için donanım gereklilikleri konusunda dikkatli ilerliyor. Windows 11’in sistem gereksinimleri arasında yer alan; en az 4 GB ram veya 64 GB disk alanının yanı sıra, TPM 2.0’ın olması oldukça göze batıyor.

Mac Bilgisayarlarda TPM 2.0 Desteği Bulunmuyor

Windows 11’in sistem gereksinimleri arasında yer alan TMP 2.0, haberimizin merkezinde yer alıyor.

2014 Ekim ayında ilk kez ortaya çıkan TPM 2.0 (Trusted Platform Module 2.0), “Güvenilir Platform Modülü” anlamına gelmektedir. Genel hatlarıyla TPM, bilgisayarlardaki şifrelemelerden sorumlu olan bir mikrodenetleyicidir.

Kullanıcıları üzecek olan kötü haber ise; Intel işlemciye sahip hiç bir Mac modeli TPM 2.0’ı desteklememektedir. Bunun sebebi ise; Apple bilgisayarlarda Secure Enclave isimli aynı görevi yerine getiren bir sistemin bulunmasıdır. Bu da demek oluyor ki; mevcut şartlar altında 2020 model Intel işlemcili Macbook Pro bilgisayara sahip olsanız dahi, Windows 11’i Boot Camp ile bilgisayarınıza yüklemeniz mümkün değil.

Apple’ın bir güncelleme ile bu desteği aktif hale getirebileceği elbette bilinen bir gerçek.

Yine de Intel işlemcili bilgisayar üretimini durduran Apple’ın böyle bir güncelleme için zaman harcamayacağı düşünülüyor.

Bu durumda; Intel işlemcilere sahip Mac kullanıcılarının, Windows 11 kullanmak istedikleri durumda tek seçenekleri Parallels Desktop olacak.

Microsoft TPM Şartını İlk Kez Denemiyor

Microsoft, işletim sisteminin sistem gereksinimlerine TPM’yi zorunlu eklemesi ilk kez karşımıza çıkmıyor.

2014 yılında bir duyuru yapan Microsoft; Windows 8.1 yükseltmesini alacak olan tüm sistemlerin TPM 2.0’a sahip olması gerektiğini duyurmuştu.

2014 Aralık ayında Microsoft geri adım atarak TPM 2.0’ı opsiyonel gereksinime çevirmişti.

Bakalım Microsoft bu sefer de TMP 2.0 konusunda geri adım atacak mı?

Mac bilgisayarlarda Windows işletim sistemi kullanmak sizce mantıklı mı?

“Intel İşlemcili Mac Sahiplerine Windows 11 Şoku” isimli haberimiz hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.