Intel CPU Fiyatlarını Artırmayı Planlıyor

Dünyanın önde gelen işlemci üreticilerinden biri olan Intel, 1968 yılından bu yana CPU ve yonga üretmeye devam ediyor. Son raporlara göre Intel, CPU fiyatlarını artırmaya yönelik hazırlık yapıyor. Bunun yanında şirket, yongalarının da fiyatlarını artırmayı planlıyor.

Nikkei Asia kaynağının paylaştığı haberlere göre önümüzdeki dönemde Intel ürünlerinde bir fiyat artışı söz konusu. Buna göre Intel, amiral gemisi CPU’larında ve Wi-Fi ile diğer bağlantı yongaları dahil olmak üzere birçok çipin fiyatlarını artırmayı düşünüyor.

Intel’in bu fiyat artışı hakkında müşterilerini çoktan bilgilendirdiği ifade ediliyor. Ayrıca bu durum, önümüzdeki dönemlerde PC ve dizüstü bilgisayar fiyatlarında da artışa yol açacak gibi duruyor.

Intel CPU Fiyatları Henüz Net Değil

Nikkei’den gelen raporlara göre, Intel’in yeni CPU fiyatlarıyla ilgili net bir karar yok. Ancak bazı çiplerin fiyatlarının %20 artması ile ilgili düşünceler yer alıyor. Intel, 2022 yılının başlarında artan enflasyon, malzeme, nakliye ve işçilik maliyetleri nedeniyle bazı çipler için fiyat artışları düşündüğünü belirtmişti.

Bir Intel sözcüsünün Nikkei Asia’ya açıklama yaptığı da aktarılıyor. Intel sözcüsü, Intel’in birinci çeyrek kazanç raporunda enflasyon baskıları nedeniyle bazı ürünlerinin fiyatlandırmasını artıracağını belirttiğini iletiyor. Ayrıca şirketin bu değişikliklerle ilgili müşterileri bilgilendirmeye başladığını da ekledi.

Bu fiyat artışlarının, bilgisayar sevkiyatları düşüş yaşarken gerçekleşeceği söyleniyor. Buna ek olarak Gartner tarafından hazırlanan rapor dünya çapında PC satışlarının %13 düştüğü belirtiliyor. Basın açıklamasına göre bilgisayar pazarı, tedarik zincirinin etkisiyle dokuz yılın en keskin düşüşünü yaşıyor.

Bilgisayar pazarındaki düşüş ve CPU fiyatlarındaki artışın yanı sıra GPU’da bu durum daha farklı oluyor. Geçtiğimiz ay GPU’da yaşanan sıkıntı kripto borsasının düşüşünden sonra sona erdi. CPU fiyat artışı ve GPU fiyat düşüşü sonucunda farklı bir döneme giriyoruz demek de mümkün.

Intel dünya çapında bilgisayar, gömülü sistem ve sunucular için CPU’ların çoğunu üretmektedir. Bunun yanında şirket Wi-Fi, Ethernet ve daha birçok çipin tedarikçisidir. Dolayısıyla Intel’in CPU’larına koyduğu bu fiyat artışı endüstriyi etkileyecek gibi duruyor.

AMD, Nvidia, Realtek gibi diğer şirketler de benzer pazar segmentlerine hizmet ediyor. Bu şirketlerin de Intel gibi benzer sorunları yaşadığı iddia ediliyor. Bu nedenle rakip şirketlerin fiyatlarını koruması ve daha fazla ürün satması da beklentiler arasında yer alıyor.

Intel’in, 2022 yılının ikinci çeyrek sonuçlarını temmuz ayı içinde bildireceği söyleniyor. Bu nedenle Intel’in CPU fiyat artışı ile ilgili daha fazla bilgiyi ilerleyen zamanlarda duyurma ihtimali yüksek. Peki sizler Intel’in CPU fiyatlarını artırması hakkında neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/15/23219873/intel-cpu-chip-price-increase#:~

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.