AMD mi Intel mi? Hangi İşlemci Markası Daha İyi?

Her oyuncu bilgisayar toplamadan önce bir ikilemde kalır. “Intel mi AMD mi, acaba hangisi daha iyi?” derken iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Bunun üstüne bir de ekran kartı seçimi gelince oyuncular için işler daha da kızışır. Ancak bugün kafanızdaki soruyu az da olsa cevaplandırmaya çalışacağız.

Yeni nesil ekran kartlarının çıkmasıyla beraber yeni işlemcileri de görmeye başladık. Bu sebeple oyuncular ekran kartı seçiminin ardından CPU arayışına koyuluyorlar.

Öte yandan AMD, son zamanlarda yaptığı ataklarla beraber yarışa hız kazandırdı. Peki, hangi işlemci daha iyi? Intel mi AMD mi? İşlemciyi neye göre seçmeliyiz, gelin hep birlikte bakalım.

Intel mi AMD mi?

Bilgisayar satın alacakken akla ilk gelen soru “Intel mi AMD mi?” oyuncuların aklını bir hayli karıştırıyor. Özellikle bir bilgisayar toplama işleminde bu karar oldukça önemli. Ancak oyuncuların bu sorudan önce sormaları gereken başka bir soru var.

Bir bilgisayar toplama işleminde öncelikle ihtiyacınız olan ekran kartını belirlemek sizin için en uygunu olacaktır. Çünkü ekran kartınızın gücünü işlemciniz sayesinde göreceksiniz.

Ekran kartı sıkıntısını çözdüğünüzü varsayarsak işlemci seçme aşamasına dönebiliriz. AMD son zamanlarda kendini oldukça geliştirdi. Özellikle Zen 3’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte AMD övgüleri hak etti.

Ryzen tarafında da AMD oldukça iyi işler çıkardı. Hatta oyuncular tarafından Intel işlemcilere göre daha fazla tercih edildi. AMD işlemcilerini konsollarda da görmemiz bize AMD’nin ne kadar iyi bir iş çıkardığını gösterir nitelikte.

Intel mi AMD mi

Intel’e gelecek olursak uzun yıllardır piyasaya damga vuran bir marka olduğuna şüphe yok. Her ne kadar AMD piyasaya sert bir giriş yapsa da Intel ağırlığını korumayı bildi. Bu sayede, Intel hala iyi bir işlemci tercihi olarak bizi karşılıyor.

Ancak Intel, fiyat performans olarak AMD işlemcilerden bir tık geride kalıyor. Intel, AMD ile eş özelliklere sahip işlemcilerini biraz daha pahalı bir fiyata satıyor.

İşlemcilerin artıları ve eksilerini bir kenara atarsak işlemci tarafında dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise işlemciyi hangi amaçlı kullanmak istediğinizdir.

Aksi halde, yüksek grafikli oyunlara odaklı bir işlemci almanız durumunda iş amaçlı kullanımlarda istediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Bu sebeple, işlemciyi hangi amaçlı kullanacağımıza dikkat etmeliyiz.

Öte yandan, diğer konuları da göz önünde bulundurmamız lazım. Peki, bunlar neler?

Bütçe

Bilgisayar toplama işleminde bütçenizi etkili kullanmak oldukça önemli. İşlemci seçiminde de yapmanız gereken bütçe planlaması diğer parçalarda size daha geniş bir alan sunabilir. Özellikle, bir Intel işlemcisi düşünüyorsanız bütçe konusunda dikkatli olmalısınız.

Önceden de bahsettiğimiz gibi AMD işlemciler fiyat konusunda oyuncuları mutlu ediyor. Eğer oyunlardan iyi bir performans almak istiyor ancak bunu az bir ücretle karşılamak istiyorsanız tercihiniz AMD’den yana olmalı.

Soket Yapısı

Soket yapıları PGA ve LGA olarak ikiye ayrılır. Ancak, son zamanlarda firmalar LGA soket yapısını kullanmaya başladı. Bunun sebebi ise anakart işlemci arasındaki uyumluluğu daha iyi yakalaması diyebiliriz.

Eğer işlemci soketiniz ile anakart soketiniz eşleşmiyorsa maalesef işlemciniz çalışmaz. Bu sebeple, bir işlemci seçimi yaparken anakart ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Buna ek olarak, anakart ve işlemcinizin pin sayılarının da eşit olduğuna emin olun. Aksi halde, bu tür bir işlemde de işlemciniz yine çalışmayacaktır.

Nesil Farkı

Her ne kadar eski ve yeni arasında bir kıyaslama yapmak doğru olmasa da arada büyük farklar olmayabiliyor. Nesilden nesle büyük bir fark yoksa ve daha düşük bütçeye sahipseniz nesil tercihine pek takılmamanızı öneririz.

Çekirdek Sayısı

Çekirdek sayısının fazla olması birden fazla iş yapmanızda işlemcinin size daha iyi bir performans sunmasını sağlar. Bu sebeple, oyuncular 4 çekirdek ve üstünü tercih etmeye başladı. Ayrıca firmalar çok çekirdekli işlemcilere odaklanmaya başladı.

Öte yandan, gündelik hayatta kullanım için ise çekirdeğin pek bir önemi yok. 2 çekirdekli bir işlemci bile gündelik hayatta ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Böylece, ihtiyacınıza göre işlemcinin kaç çekirdekli olacağına da dikkat etmelisiniz.

Video İşleme

Oyun ve gündelik hayatın dışında bilgisayarı sık kullanan birçok yayıncı var. Eğer bir yayıncıysanız ya da yayıncı olmak istiyorsanız bütçenizi biraz artırmanız gerekebilir. Bahsettiğimiz gibi çok çekirdekli bir işlemci fazla sekme durumunda sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Özellikle Ryzen 7 yongasıyla bizi karşılayan AMD bu konuda oldukça önde. Eğer hızlı video işleme konusunda hassassanız Ryzen 7 serisi sizin için ideal olabilir.

Grafik Tasarım

Oyun, gündelik hayat ve yayıncılığın ardından grafik tasarım için de işlemci arayan birçok insan var. Maalesef grafik tasarımcılar için en masraflı bileşenlerden birisi işlemciler diyebiliriz. Ayrıca, grafik tasarım için işlemci dışında birçok parçaya da ihtiyacınız olduğundan bütçenizin yüksek olması gerek.

Grafik tasarım için ise Intel ve AMD kafa kafaya demek yanlış olmaz. Intel Core X serisi oldukça iyi iş çıkarırken AMD Ryzen 9 serisi de bir o kadar iyi iş çıkarıyor. 16 çekirdeğe sahip olan Ryzen 9 3950X AMD tarafında oldukça iddialı.

Grafik Tasarım İçin İşlemci

Ancak her unsurda olduğu gibi asıl seçeneği sizin ihtiyacınızın belirleyeceğini de ekleyelim. Aksi halde, satın aldığınız işlemci size beklediğiniz performansı vermeyebilir.

Öte yandan, çoğu işlemci oyun odaklı olduğu için oyun tarafında işlemci açısından önünüzde büyük bir liste var. Peki, oyunlar için en iyi işlemci hangisi? Intel mi AMD mi?

Oyun İçin En İyi İşlemci Hangisi? Intel mi AMD mi?

Oyun tarafında her iki işlemci de oldukça iddialı. Özellikle AMD oyun tarafında son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Hatta oyuncular AMD odaklı bir sistem üzerinde daha ilgililer bile diyebiliriz.

Ancak, Intel de kendini kanıtlamış bir firma. Bu sebeple, hala birçok oyuncu tarafından tercih ediliyor. Peki, bu iki markanın en iyi işlemcileri hangileri ve hangisi daha iyi, gelin bir bakalım.

AMD Ryzen 9 5900X işlemcisi kesinlikle işlemci konusunda başı çeken bir ürün. 12 çekirdekli olması sayesinde birden çok işlemde oyunculara büyük kolaylık sağlıyor.

Oyunculara ek olarak, grafik tasarım konusunda da bu işlemci oldukça iyi iş çıkarıyor. Özellikle video veya fotoğraf düzenleme konularında oldukça güçlü.

Oyun tarafına tekrar dönersek bu işlemcinin herhangi bir ekran kartından tam performans almanızı sağlayacağını söylemek gerek. Bu sebeple, eğer yüksek bir bütçeniz varsa AMD Ryzen 9 5900X tercih edilebilir.

Intel Core i9 10900K işlemcisi 11. nesil olmamasına rağmen yeniyi aratmayacak türden. Çünkü Intel’in oyun tarafında en iddialı olduğu işlemci. Hatta çıktığı zamanda “en hızlı oyun işlemcisi” olarak tanıtılmıştı. Öte yandan, AMD firmasının oyun tarafında attığı adımlarla Intel bu iddiasını biraz kaybetti.

Intel Core i9 10900K işlemcisi her ne kadar iyi bir işlemci olsa da AMD Ryzen 9 5900X kadar iyi bir performans veremiyor. Öte yandan, eminiz ki oyun tarafında Intel Core i9 10900K de sizi memnun edecektir.

ÖzelliklerAMD Ryzen 9 5900XIntel i9 10900K
Çekirdek1210
Sanal Çekirdek2420
Hız3.7 Ghz3.7 Ghz
Boost4.8 Ghz5.3 Ghz
Hız AşırtmaMevcutMevcut

Sonuç Ne?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi AMD, işlemci konusunda kendini oldukça geliştirdi. Ancak Intel piyasadaki sahip olduğu güvene dayanarak büyük adımlar atmadı.

Fakat Intel’in de gelecek dönemde büyük gelişmelere yer vereceği düşünülüyor. Aksi halde, Intel işlemci konusunda koltuğu AMD’ye devredebilir.

Bu sebeple, günümüz için AMD işlemcileri bir adım daha önde diyebiliriz. Sahip olduğu yüksek çekirdek sayısının yanına performansta büyük bir artış da görmemiz AMD’yi iyi bir tercih haline getiriyor. Özellikle oyun tarafında bir işlemci arıyorsanız tercihiniz AMD’den tercihi kulağa daha mantıklı geliyor.

Ancak, Intel’in sunduklarını da kesinlikle göz ardı etmemek gerekir. Yılların getirdiği deneyim ve saygınlık Intel’i işlemci konusunda çok yüksek bir noktada konumlandırıyor. Ücret olarak biraz daha yüksek olsa da bütçeniz dahilinde Intel tercihi de sizi kesinlikle üzmeyecektir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak bir tercih yapmanız doğru sonuca ulaşmanız açısından çok önemlidir. Her iki markanın da son derece başarılı ürünleri bulunmakta. Bu nedenle aralarından sizin için en uygununu seçmeniz yararınıza olacaktır.

Sizce Intel mi AMD mi?

Her iki işlemci de kendi tarafında iyi işler çıkarıyor. Ancak sizin tercihiniz hangisinden yana olurdu? Intel mi AMD mi? Bu işlemci markalarından en beğendiğiniz işlemciler neler? Sizce Intel nasıl bir adım atmalı? Uzun vadede işlemcilerde ne gibi değişiklikler göreceğiz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.