Instagram Canlı Yayınları Clubhouse Tarzında Olabilecek

Spotify, Twitter gibi popüler platformlar Clubhouse’da bulunan özellikleri kendi platformlarına aktarmaya başlamıştı. O platformlara Instagram da ekleniyor. Artık Instagram canlı yayınları Clubhouse yayınları tarzında olabilecek.

Son zamanlarda Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformların yanı sıra yeni platformlar da popülerleşmeye başladı. 2020’nin ortalarında piyasaya sürülen Clubhouse da bu platformların başında geliyor. Sesli sohbet uygulaması olan Clubhouse, piyasaya çıktıktan sonra neredeyse tüm sosyal medya platformlarını etkiledi. Etkilenen son platform ise Instagram oldu.

Kullanıcılar Canlı Yayında Kameralarını Kapatabilecekler

Birçok sosyal medya platformunun piyasaya çıkmasıyla popüler platformların kullanım sayısı yavaş yavaş azalmaya başladı. Başta Twitter ve Instagram olmak üzere sosyal medya platformları ekledikleri yeni özellikler ile kullanıcılarını etkilemeye çalışıyorlar.

Instagram, neredeyse her ay 1 yeni özellik açıklayarak kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Şirket, bunun için de geçtiğimiz ay hikayelere alt yazı desteği eklenebileceğini açıklamıştı.

Instagram şimdi de Instagram Live’a yeni özellikler ekleyeceğini duyurdu. Yeni özelliklerle birlikte kullanıcılar canlı yayın yaparken kameralarını ve mikrofonlarını kapatabilecekler.

Live, kullanıcılar tarafından çok fazla kullanılıyor. Bunun farkında olan şirket, bu özelliği biraz daha geliştirmeye karar verdi. Yeni özelliklerle birlikte Instagram kullanıcıları canlı yayın sırasında kameralarını kapatabilecekler.

Instagram

Fakat özellik sadece bununla sınırlı değil. Kullanıcılar kameralarının yanı sıra istedikleri zaman mikrofonlarını da kapatıp açabilecekler. Hatta Instagram, bu özelliğin kapsamını oldukça geniş tutacak. Canlı yayını başlatan kişiler, yayına katılan insanların da seslerini açıp kapatabilecekler.

Yeni özellikler Instagram Live kullanıcıları için oldukça kullanışlı olacaktır. Fakat bazı insanlar bu özelliklerin Instagram’ı Clubhouse’a benzeteceğini düşünüyor. Özelliklere baktığımızda bu düşünce pek de yanlış durmuyor.

Clubhouse’un piyasaya çıkmasından sonra neredeyse tüm platformlar, kendi platformlarına sesli yayın özelliği getirmeye başladı. Instagram da yeni bir özellik getirmek yerine Instagram Live’ı geliştirerek insanlara dilerlerse görüntülü dilerlerse sesli yayın yapma imkanı sağlayacak gibi duruyor.

Şu anlık test aşamasında olan özelliklerin ne zaman kullanıcılar ile buluşacağı bilinmiyor. Ancak özellikler test edilmeye başlandığına göre çok yakında kullanıma sunulacaktır diyebiliriz.

Sizce yeni özelliklerle birlikte Instagram canlı yayınları Clubhouse yayınlarına benzeyecek mi? Tüm bu Clubhouse furyası hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.