IBM Yüz Tanıma Teknolojilerinden Elini Çekiyor

IBM-yüz-tanıma
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan IBM geçtiğimiz pazartesi günü genel amaçlı yüz tanıma pazarından, bu teknolojinin kitleleri gözetlemek ve ırksal adaletsizliğe neden olabileceğini düşündüğünden çekildiğini açıkladı.

Nisan ayından beri CEO koltuğunda oturan Arvind Krishna “George Floyd, Ahmaud Arbery, Breonna Taylor gibi yüzlerce ismin korkunç bir şekilde öldürülmesi, bize ırkçılığa karşı sürekli güçlü bir şekilde ayakta durmamız gerektiğini hatırlattı.” açıklamasında bulundu.

Krishna bu nedenle Kongre’ye IBM’le birlikte çalışma teklifi sundu ve “sorumlu teknoloji politikalarını” önerdi. Ayrıca Krishna burda geçen “Sorumlu” tanımın “teknolojinin ayrımcılığı veya ırksal adaletsizliği teşvik etmemesi” anlamına geldiğini açıkladı.

“IBM Artık Genel Amaçlı Yüz Tanıma ve Analiz Yazılımı Sunmuyor”

Arvind-Krishna
IBM CEO’su Arvind Krishna

Şirket CEO’su Krishna yaptığı açıklamada ayrıca “IBM, kitle gözetimi, ırksal profil oluşturma, temel insan hakları ve özgürlüklerini tehdit edecek hiçbir yazılımı üretmez ya da bunlara herhangi bir destekte bulunmaz. Diğer satıcıların satmaya çalıştıkları yüz tanıma sistemleri de buna dahil. Bize gereken şey Güven ve Şeffaflık. Bu andan itibaren yüz tanıma sistemini kolluk kuvvetleri tarafından kullanılıp kullanılmayacağını ya da nasıl kullanılacağını ulusal bir tartışma haline getirmeliyiz. Yapay Zeka(AI) kolluk kuvvetlerinin vatandaşları güvende tutabileceği güçlü bir araçtır. Fakat bu uygulama tedarikçileri kullanıcıların gizliliği konusunda yeterli ilgiyi gösterme sorumluluğuna sahiptirler. Ama bu sorumluluklarını tam olarak yerlerine getirememekteler.” ifadelerini kullandı.

Krishan polisin görevini kötüye kullandığı anların kaydedilebileceği bir veri tabanı oluşturmak gibi polis teşkilatlarına reform getirecek bir öneride bulundu. IBM’in bu gözetim karşıtı duruşu onları rakipleri olan Clearview AI’in önüne atıyor.Irkçılığa Karşı Duranlar Kervanına Eklendiler

Amerika’da yaşanan bu üzücü olaylar sonrasında Twitter rest çekerek ırkçılığa ve polis şiddetine karşı tepkisini koymuştu. Geçtiğimiz hafta içinde ise Uber yaptığı hamle ile çoğu insanın takdirini kazanmıştı. Her ne kadar IBM’in yüz tanıma sistemi, girdiği testlerde yeterince başarılı olamasa da, şirket aldığı bu karar ile çoğu kişinin gönlüne taht kurdu diyebiliriz.

Polislerin bu teknolojiyi yanlış amaçlarla kullanmasını engellemek adına bu kararı alan IBM bu süreçlerde mağdur olan kişilere yardımda bulunacaklarını da açıkladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

steam-oyun-haberleri-sunuyor

Steam Oyun Haberleri Yayımlamaya Başlıyor

Dünyanın en çok tercih edilen oyun platformlarından Steam, Steam Kuratörleri sisteminin bir parçası olarak yeni bir özellik deniyor. Steam üzerinde oyun haberleri

Dünya'nın Dijital İkizi

Dünya’nın Dijital İkizi Neler Vaat Ediyor?

Havanın giderek daha belirsiz ve şiddetli hale gelmesiyle iklim krizinin etkilerini tahmin etme ihtiyacı da giderek artıyor. Kayda geçen araştırmalara göre son

william-playfair

William Playfair Kimdir? İstatistiksel Grafiklerin Mucidi

William Playfair, 1759 doğumlu İskoçyalı mühendis, mucit, istatistikçi, tüccar, ressam, gümüşçü, bankacı, kitapçı, editör ve spekülatör. Playfair, kullandığımız grafikler için teşekkür etmemiz

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın