Twitter’da Donald Trump “Irkçı” Olarak Etiketlendi

Bugün Twitter’da ‘racist’ yani ‘ırkçı’ kelimesi aratıldığında ilk sırada Donald Trump’ın resmi hesabı @realDonadTrump hesabının çıktığı gözlendi. Twitter’da Donald Trump “Irkçı” olarak arama sonuçlarında yer alınca, olayın kısa süre içerisinde en çok konuşulanlara girmesinin ardından Twitter cephesinden bir açıklama geldi.

Twitter yetkilisi yaptığı açıklamada “Eğer kullanıcılar bir hesabı belirli terimlerle sürekli olarak mentionlarsa o hesap ve terimler algoritma tarafından bağdaştırılır ve arama yaparken size öneri olarak sunulur. Gözlemlenen bu olay ‘ırkçı’ kelimesinin Donald Trump ile çok kullanıldığının göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Analistler de Twitter yetkilisinin yaptığı bu açıklamaya destekte bulundu. Onlara göre de yaklaşık 82 milyon takipçisi olan Donald Trump’ın kullanıcılar tarafından çok fazla ‘ırkçı’, ‘ırkçılık’ gibi kelimelerle etiketlenmesi bu olaya neden oldu.

Gözlemlenen bu olayın gündeme gelmesinin ardından Beyaz Saray’dan herhangi bir yanıt henüz gelmedi. Gözler bu olaya nasıl cevap vereceği merakla beklenen ABD başkanı Donald Trump’ta.

Donald Trump – Twitter Savaşı Kızışıyor!

twitter-vs-trump

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) belki de en çalkantılı dönemlerinden birini geçirmekte. Minnesota’da haksız yere öldürülen George Floyd’un ardından tüm ülke ırkçılığa karşı ayaklandı. Eylemlere katılan ABD halkının yanında birçok sanatçı, aktör, aktris gibi ünlü isimler de yer aldı. Irkçılığa karşı tepkisini koyanların en dikkat çekicilerinden birisi de Twitter’dı.

Twitter ABD Başkanı Donald Trump’ın retweetlediği bir tweeti “manipüle edilmiş medya” sebebiyle gizledi. Bu hamle Trump-Twitter savaşının başlangıcı oldu. Bunun ardından Twitter Trump’ın bazı tweetlerini “şiddeti yüceltmek” sebebiyle gizlemeye devam etti.

California Valisi Gavin Newsom COVID-19 sebebiyle posta yoluyla oy kullanımına yöneleceklerini açıklamıştı fakat Donald Trump posta yoluyla oy kullanımının güvenlik açısından sıkıntılı olacağını düşündüğü bir tweet attı. Twitter ise bu tweete “Posta yoluyla oy kullanma hakkında gerçekleri öğren” etiketi koydu.

Trump ise bu hareketlere karşılık sosyal medyanın kontrol altına alınması gerektiğini söyledi ve gerekirse kapatmak dahil hamleler yapacaklarını belirtti. Geçtiğimiz hafta Başkan Trump Facebook, Twitter gibi büyük sosyal medya şirketlerini kullanıcılarının içeriklerinden daha az sorumlu tutmayı amaçlayan bir yönetici emrini imzaladı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey Trump’ın bu yaptırımına rağmen “Sorunlu içerikleri göstermeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Görünüşe göre Twitter’da Donald Trump “Irkçı” olarak arama sonuçlarında çıkmaya devam edecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.