IBM ve Microsoft Irkçı Dili Ürünlerinden Kaldırıyor

Amerika’da mayıs ayında yaşanan çalkantılı dönemde, halk sokaklarda ırkçılık karşıtı protestolar yapmıştı. Halkın bu protestolarına çoğu şirketten de destek gelmişti. Amazon, IBM gibi şirketler ırkçılık ve polis şiddetini önlemek adına yüz tanıma sistemlerini kolluk kuvvetlerine satmayı bırakmıştı. GitHub, Twitter gibi şirketler de yazılım dünyasında yıllardan beri süregelen “master/slave” (efendi/köle) gibi terimleri değiştirme kararı alıp ırkçılığa karşı olduklarını göstermişti. IBM ve Microsoft da bu tarz terimleri içeren ırkçı dili ürünlerinden kaldırmak için kafa kafaya verdi.

Halkın ilgisi, ırkçılık ve polis şiddeti gibi konulardan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlasa da teknolojik şirketler bu konudaki çabalarını devam ettirmekteler. Twitter, Github, Red Hat, MySQL, Linux ve OpenBSD şirketleri gibi IBM ve Microsoft ekibi de birlikte bu sorunlara çözüm aramaya devam ediyor. Çalışanlar iki şirketin her birinde bir araya geldi. Ekip hassas olmayan terimleri daha tarafsız ve sosyal olarak kabul edilebilir terimlerle değiştirmek için harekete geçti. Bu nedenle; dokümantasyon kaynak kodu araştırmaya yönelik küçük ekipler kurdu.

IBM ve Microsoft bu ırkçı dili temizleme çabasını diğer şirketler gibi kamuya duyurmadı. İki şirketin sahip olduğu yüzlerce ürünün milyonlarca kod satırı, günümüzün en büyük yazılım havuzlarından ve ekip bu nedenle çok titiz bir şekilde süreci yönetmek istiyor.

IBM Yönetimi Bunu İstedi

Çabaların amacı iki şirket için de aynı olsa da fikrin çıkış süreci biraz farklı. Microsoft’da ekipler bu projeyi kendi kendilerine yapma kararı aldı. IBM’de ise yönetici ekibi bu kararı alıp talimat verdi. IBM Başkan Yardımcısı Tim Humprey yaptığı bir telefon görüşmesinde; “IBM teknoloji topluluğu tarafından her zaman sevgiyle karşılandı. Bu nedenle koordineli bir yaklaşım izlemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Humprey ayrıca bu proje için iyi bir ekip kurduğunu belirtti. Ekip şu anda yaklaşık 15 teknik terimi gözden geçirme ve uygun alternatif arayışında. Liste şu anda efendi, köle, kara liste, beyaz liste gibi belirgin terimlerin yanı sıra beyaz etiket, beyaz kağıt veya Çin duvarları gibi terimleri de içeriyor.

Humprey terimlerin sadece ırksal olarak incelenmeyeceğini yabancı düşmanı ve cinsiyete dayalı dilin de incelemeye alınacağını belirtti.

Microsoft’un Resmi Olmayan Grubu

Microsoft’da da benzer çabalar devam ediyor. Aslında bu girişim Microsoft açısından yeni bir şey değil. Şirket bu çabaya yıllar önce başlamıştı. Fakat şimdi farklı olan kısım ise, daha fazla gönüllü çalışanın boş zamanlarında bu projeye destek olması.

microsoft-onyargi-uyari
Bazı Microsoft Dokümantasyon Sayfalarında Çıkan Uyarı

Beyaz liste ve kara liste terimleri, izin listesi ve ret listesi olarak değiştirildi. Aynı zamanda efendi, köle terimleri de birincil ve ikincil olarak değiştirildi.

Mayıs aylarında ırkçılığa karşı olan harekette başlanan bilgisayar bilimleri terminolojisini düzeltme projesi başlarda pek önemsenmese de şu sıralarda en önemli konular arasında. Şirketler bu konuda büyük çabalar sarf etmeye başladı ve yakın zamanda bilgisayar terminolojisini ırkçı ve cinsiyetçi terimlerden arındırma ümidindeler.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.