Github “master” Terimini Değiştiriyor

Github CEO’su Nat Friedman’ın yaptığı açıklamaya göre Github, köleliğe referans yaptığı gerekçisiyle “efendi” anlamına gelen “master” terimini “main” (ana) olarak değiştirmek üzere çalışmalara başladı.

Bir kod paylaşım platformu olan olan Github, halihazırda yaşanan ırkçı olaylara karşı siyahi geliştiriciler için rahatsız edici olabilecek şeyleri kaldırma eğiliminde.

Bu hareket üzerine platform “master” (efendi) ve “slave” (köle) yerine alternatifleri olan “main”(ana) ve “secondary” (ikincil) kelimelerini kullanmayı hedeflemekte. Bunlara ek olarak “blacklist”(kara liste) ve “whitelist”(beyaz liste) yerine de “allow list”(Onaylanan listesi) ve “deny/exclude list”(Reddedilen Listesi) kullanılması gündemde.

Github’un bu kararı almasına neden olan endişesi bu tarz terimlerin sürekli olarak kullanılmasının ırkçılığı daha da güçlendirebileceği yönünde. Bir akademisyen grubun 2018 yılında yazdığı akademik makaledeBunlar gibi terimler ırkçılık kültürünü yansıtmakla kalmaz aynı zamanda onu güçlendirmeye ve sürdürmeye destek çıkar” ifadelerine yer verildi.

Black Lives Matter” Hareketi Yazılım Dilindeki Irkçılığı da Temizlemeyi Hedeflemekte

github-repo

Amerika’da yayılmakta olan Black Lives Matter hareketine teknoloji dünyası da destek çıktı. Geçtiğimiz günlerde Twitter, Uber, Amazon ve Microsoft gibi dev şirketler ırkçılığa ve polis şiddetine karşı harekete geçmişlerdi.

Geçtiğimiz hafta Github’ta PHPUnit ve Curl projeleri açtıkları issue’larda (sorun) blacklist ve whitelist terimlerini daha kullanmayacaklarını açıkladı. Aynı şekilde OpenZFS ise içinde slave kelimesi geçen tüm commitleri kaldıracağını duyurdu.

Linkedin’de Yazılım Mühendisi olarak çalışan Gabriel Csapo ise geçtiğimiz hafta attığı tweetle Microsoft’un dahili tüm kütüphanelerindeki ırkçı terimleri güncelleştirme çalışmasında yer aldığını açıkladı.

Geliştirmeciler Github’ta master’ın ikinci bir versiyonunu oluştururlardı ve kaynak kod üzerinde yaptıkları değişiklikleri bu master ile birleştirirlerdi. Fakat Github artık master yerine alternatifleri olan “main,default,primary veya root” gibi bir terim kullanacak.

Google da Aynı Fikirde

Github bu kararından o kadar emin ki Git bu değişikliği yapmasa bile Github ondan bağımsız olarak “master” terimini değiştirecek.

Google Chrome geliştiricisi olan Una Kravets de aynı şekilde Google’ın projelerinde “master” gibi terimlerin kaldırılıp yerine daha tarafsız terimler getirileceğini açıkladı.

Kravets, geçtiğimiz hafta Github’ı etiketleyerek Github’ın Google’ı takip edip sektörde büyük değişiklik yapmasına yardımcı olup olamayacaklarını sordu. Github CEO’su Nat Friedman bu soruya “Çok harika bir fikir halihazırda üstünde çalışmaktayız” cevabını verdi.

Aslında yazılım dilini ırkçılıktan kurtarma çalışmaları 2014 yılında Drupal projesinin “master/slave” terimlerini “primary/replica” olarak değiştirmesi ile başladı. Bu hareketi Python Programlama Dili, Chromium, Postgre SQL ve Redis projeleri de takip etti. Fakat yazılım dünyasında büyük çaplı bir etki bırakamadılar.

Github gibi büyük bir platformun yapacağı bu değişiklik, umuyoruz ki yazılım terminolojisinde eşitsizlik yaratabilecek durumları ortadan kaldıracak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.