Hideo Kojima Kimdir? Japon Video Oyun Tasarımcısı

Hideo Kojima Kimdir? Yazdığı senaryo ve hikayeler ve Metal Gear serisi ile adını oyun dünyasına altın harflerle yazan Kojima video oyunu tasarımcısıdır. Video oyunculuğunun yanında yönetmen, senarist ve aynı zamanda yapımcıdır. Bir zamanlar da Konami şirketinde başkan yardımcılığı yapmıştır. 2005 yılında kendi oyun ekibini oluşturmuş ve şirketine Kojima Productions ismini vermiştir. Yeni ekibiyle Metal Gear Solid serisini yaratırken aynı zamanda Castlevania Lords of Shadow gibi oyunların yapımında yapımcı olarak görev almıştır.

24 Ağustos 1963’te doğan başarılı oyun yapımcısının babası, Kojima küçük yaşlardayken hayata gözlerini yummuştur. Röportajlarında yalnız yaşamaya erken yaşta alışmış olduğunu ve hala evine veya otel odasına geldiğinde yalnızlığını bastırmak için televizyonu açık bıraktığını belirtti. Çocukluğunda sanatçı olmak istemiş fakat ailesinin baskıları nedeniyle hayalini gerçekleştirememiştir. Ancak o zamanlar 13 yaşlarında olan Kojima, içindeki sanatçı olma isteğini ve yaratıcılığını bastıramamış ve kısa hikayeler yazarak Japon dergilerine ve gazetelerine göndermiştir. Zamanla arkadaşlarıyla ortak çalışmalar hazırlayarak hayal gücünü ve kalemini güçlendirdi.

Oyun Dünyasına Girişi

Üniversitede ekonomi bölümünde okuyan Hideo Kojima, Famicom firması ile tanıştı ve oyun dünyasına ilk adımını attı. Film yönetmeni olmayı amaçlayan Kojima, dördüncü sınıfta hedefini oyun tasarımcısı olmanın film yönetmeni olmaktan kendisini daha iyi hissettireceğini düşünerek değiştirdi. Böylece oyun tasarımcılığına yöneldi ve en büyük desteği ona annesi verdi. Bu kararı almasında ise ayrıca Super Mario Boss’un yaratıcısı Shigeru Miyamoto’nun da büyük etkisi vardı ve Kojima röportajlarında özellikle bunu vurgular.

Kojima da her oyun sektörüne adım atmak isteyen geliştiriciler ve yapımcılar gibi zor süreçler geçirdi. Oyun tasarım planları tatmin edici seviyede ve ilgi uyandırıcı bulunmadı. Kojima pes etmeyerek 1986 senesinde Konami şirketine tasarımcı ve planlama müdürü konumunda işe alındı. Çalıştığı departmandan pek memnun olmadı ve hayal kırıklığına uğradı. Nintendo şirketine geçip NCS Arcade türü oyunlar üzerinde çalışmak istiyordu ve Nintendo Entertainment System’i geliştireceğine dair inancı vardı. Konami’den ayrılmayı her ne kadar istese de ilk projesi olan Penguen Adventure üzerinde çalışmaya başladı.

Penguen Adventure ile Konami’nin takdirini kazandı ve ardından geliştirdiği ilk oyun olan Lost Wald’ı 1986’da tamamladı. Ancak bu oyun Konami tarafından reddedildi. Bu sıralarda Metal Gear projesi üzerinde çalışan Kojima bu oyunu The Great Escape filminden esinlenerek hazırladı. Böylelikle içinde gizli ögeleri barındıran, hapisten kaçma temalı oyununu piyasaya sundu. Daha önce böyle bir oyun deneyimi sunan bir proje olmadığı için projesi beğenileri toplamış ve Konami’de öne çıkmaya başlamıştı.

1990’lar

1990’lara geldiğimizde Hideo Kojima iki farklı oyun üzerinde çalışıyordu. Kendi ürünü olan Snatcher’ın yeni serisi için çalışırken aynı zamanda vaktinin diğer yarısını Metal Gear Solid’in devamı için harcıyordu. Bu projeleriyle sinema yapımcılığına olan ilgisini konuşturarak oyun dünyası ve sinematik hikayeleri birleştirdi. Metal Gear 2 oyununda da buna dikkat edip hikayeyi ve oynanışı daha ileri seviyeye taşıyarak bu oyununu türünün en iyisi haline getirmeyi amaçladı. “Hideo Kojima kimdir?” sorusunu “Metal Gear 2’nin yapımcısı” olarak cevaplayabilecek olan oyun, piyasaya sürüldükten sonra herkesin beğenisini topladı. Konami, Kojima’yı kaybetmemek için seriye devam etmesini istedi.

Serinin devamı bir yana, 1994’te hazırladığı Policenauts oyunuyla dikkatleri ciddi manada üzerine çekti. Oyunun hikayesi ise gerçekten ilgi uyandıran türdendi. Görev sırasında yaşanan bir problemden ötürü uzayda kaybolan ve uzay zırhı sayesinde kendini 25 yıl uykuya alan Jonathan isimli polisi konu alıyordu.

2000’li Yıllar

2001 yılının başında Metal Gear Solid Sounds Of Liberty, Playstation 2 için piyasaya sürüldü. Gelişmiş fizik motoru ve detaylar içeren görselleriyle dönemin en beğenilen ve oynanılan oyunları arasında yerini aldı. Teknolojiyi, nükleer mühendisliği, nükleer savaşları ve insan yaşamını konu alan bu oyun, Kojima’nın hayal gücünün ve sinema kültürünün ortak ürünüydü. 2003 yılında yapımında rol aldığı ve Gameboy Advance için piyasaya sürülen Boktai The Sun Is In Your Hand oyunuyla farklı bir ses uyandırdı. Çünkü oyunda karakter bir vampir avıcısıydı ve güneş silahıyla vampirleri avlıyordu. Kojima, çocuklar tüm gün boyunca evde oturmasın diye standart Gameboy Advance çipine güneş ışığına duyarlı bir çip yerleştirdi. Güneş ışınları ile güneş silahı şarj oluyordu ve çocuklar dışarıda oyun oynarken aynı zamanda güneş ışınları ve temiz hava da alabiliyordu.

2008 yılında Shuyo Morata ile ortak olarak yönetmenliğini yaptığı Metal Gear Solid 4 : Guns Of The Patriots’u yayınladı. Bu oyunun hikayesinin ilginç yanı ise Kojima’nın bu oyunu zorunlu olarak hazırlamasıydı. Çünkü Metal Gear Solid dışında başka bir oyun çıkarmak isteyen Kojima, ölüm tehditleri almıştı. Hem ekibinin hem de kendisinin canını tehlikeye atmamak için yönetmenlik koltuğuna oturdu. Bu oyun ile MTV’nin Game Awards ödülünü almaya nail oldu ve bu yapıtıyla emekliye ayrılmayacağını ve hayatta olduğu sürece oyun geliştirmeye devam edeceğini belirtmişti.

Hideo Kojima Kimdir?

Konami ve Kojima Anlaşmazlığı

2009 senesinden önce Batı’daki oyun geliştiricileriyle ortak proje için çalışmalara başladı. Kojima ve ekibi Castlevania: Lords of Shadow’un gerekli hazırlıkları için kolları sıvadı. Ancak Metal Gear Solid serisinin devamı için Konami’yle anlaşması vardı ve devamı için çalışmak mecburiyetindeydi. Oyunun devam serileri için zoraki olarak yapımcılıklarını üstlendi ve Kojima kendini köle olarak görmeye başladı. Önceden de bildiğimiz gibi ölüm tehditleri almıştı ve Konami tarafından sıkıştırılıyordu. 2011 yılında Konami’de başkan yardımcılığı pozisyonuna getirildi. 2014 yılında Kojima ekibiyle Fox Engine isimli oyun motorunu geliştirdi.

Hideo Kojima kimdir. Konami ile anlaşmazlık

Ağustos 2014’te Playstation Store’da P.T. isimli video oyunu, Silent Hills oyununun habercisiydi. Fakat 2015 yılında, Kojima’nın isteksiz tavırları ve Konami’nin oyun politikası sonucu P.T. oyunu kaldırıldı ve Silent Hills projesi de iptal edildi. Ardından Konami, Kojima’nın emeklerini hiçe sayarak Metal Gear Solid V: The Phantom Pain’in tanıtım videolarından ve oyunun kutusundan Hideo Kojima ismini kaldırmıştı. Hideo Kojima kimdir sorusunun cevabıyla önemli ölçüde bağdaştırılan Konami, artık Kojima için yoktu. 2015 yılında MTV Game Awards’ta Phantom Pain, en iyi müzik ve en iyi aksiyon oyunu ödülünü kazandı. Konami’nin Kojima’yı ödülü almak için sahneye çıkmasını yasakladığı haberleri o dönemde gündem olmuştu.

Kojima Şimdi Ne Yapıyor?

Sony Entertainment ile birlikte 16 Aralık 2015’te çalışacağını duyurmuştu. Tekrardan Kojima Productions’ı kurdu ve geliştirdikleri ilk oyun olan Playstation 4‘e özel Death Stranding’i 8 Kasım 2019’da çıkardı. Böylelikle uzun yıllar çalıştığı ve son senelerinde kendisine zor zamanlar yaşatan Konami şirketi ile yollarını ayırdı. Konami tarafından başarıları gölgelenmesine ve hakkı yenmesine rağmen Hideo Kojima, oyuncular tarafından oldukça seviliyor ve destekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.