BIN Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayar kullanırken her gün birbirinden farklı dosya uzantıları karşımıza çıkmaktadır. Bu uzantıların bir kısmı artık bize oldukça tanıdık gelse de bazıları hakkında daha önce hiçbir şey duymamış olmamız normaldir. Kimi kullanıcılar için bu dosya uzantılarından birisi de BIN’dir. Peki BIN dosyası nedir? Daha da önemlisi BIN dosyası nasıl açılır?

Bu içeriğimizde sizler için BIN dosya uzantısının detaylarını paylaşacağız. BIN doyası nedir ve ne işe yarar sorusunun cevaplarıyla içeriğimize bir giriş yapacağız. Daha sonrasında BIN uzantılı dosyaları açmak için birkaç farklı yöntemden bahsedeceğiz.

Lafı daha da uzatmadan BIN dosyası nasıl açılır sorunu cevaplayalım. Ancak öncesinde BIN dosyasının ne olduğuna ve ne işe yaradığına göz gezdirelim.

BIN Dosyası Nedir?

BIN dosyaları günümüzde popülerliğini git gide yitiren dosya türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dosya uzantısı ikili (binary) bir biçimde depolanmaktadır. Ayrıca sıkıştırılmış bu dosya türü birden çok alanda karşımıza çıkmaktadır.

BIN dosyaları, metin tabanlı dosyalardan farklı bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Metin düzenleyiciler aracılığıyla düzenlenebilen bu dosyaların aksine BIN dosyalarının değiştirilme biçimi farklıdır. Ancak durumun tüm BIN dosyaları için böyle olmadığını belirtmekte fayda var.

Bir başka deyişle, BIN dosyaları çoğunlukla manuel olarak düzenlenemez. Bu dosya türünün örneklerini açmak ve düzenlemek için ekstra bir programa ihtiyaç vardır. Bu programları “BIN Dosyası Nasıl Açılır” alt başlığında görüntüleyebilirsiniz.

Android-bin-dosyasi

Android cihazlarınızda da daha önce BIN uzantılı bir dosya görmüş olmanız muhtemel. Bildiğiniz üzere Android uygulamaları APK formatında kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak bazen oluşan hatalar nedeniyle bu dosyalar BIN formatında kaydedilmektedir.

Maalesef herhangi bir ekstra uygulama kullanmadan bu BIN dosyalarını Android cihazınızda görüntülemeniz mümkün değildir. Ancak, Google Play Store’da bu konuyla ilgili kullanabileceğiniz uygulamalar yer almaktadır. Güvendiğiniz bir dosya yöneticisi ile BIN dosyalarını da Android cihazınızda çalıştırabilirsiniz.

Özet geçmek gerekirse, bir BIN dosyası, ikili biçimde depolanan sıkıştırılmış bir dosyaya verilen isimdir. Klasik dosya tanımından çok bu dosya türünün ne işe yaradığını öğrenmek, kavramı anlamaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle BIN dosyasının ne işe yaradığına göz atmak gereklidir.

BIN Dosyası Ne İşe Yarar?

Bir BIN dosyası, birden çok alanda kendisini gösterebilir. Bu dosya türünün günümüzde pek de popüler olmadığını ifade etmiştik. Bunun nedeni, bu türün daha çok CD ve DVD içeriklerinde karşımıza çıkıyor olması.

Bu durumda aklınıza ISO uzantısı ile BIN uzantısının farkı gelebilir. Her iki uzantı türü de CD ve DVD gibi disklerde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle iki kavram arasındaki karışıklık oldukça normaldir. Kısaca özetlemek gerekirse BIN dosyası, bir diskin işlenmemiş kopyası olarak ifade edilebilir. Öte yandan ISO dosyasında diskin görüntü formatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

BIN dosyası, bir diskin neredeyse tüm içeriğine sahip olmasıyla dikkat çeker. Bu içerikler arasında kullanıcılar için gerekli olmayan onlarca detay bulunmaktadır. ISO dosyası ise diskin içerisindeki klasörleri ve dosyaları tutarken geriye kalan bilgileri saklamaz. Bu nedenle günlük kullanıcıların karşısına daha çok ISO formatındaki dosyalar çıkmaktadır.

bin-dosyasi-ne-ise-yarar

Daha önce de söylediğimiz gibi BIN dosyaları çoğunlukla doğrudan açılmamaktadır. Bu dosya türünün örneklerini açmak için ekstra bir program ya da uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda CD ya da DVD içeriğini bilgisayara okutacak bir yöntem izlenmektedir.

Ayrıca, BIN uzantılı bir dosya ISO dosyasına da dönüştürülebilir. Bu işlem ile dosya daha fazla program tarafından kullanılabilir hale gelir. Böylece, dosyayı açmak çok daha fazla yöntem kullanıcıların karşısına çıkar.

Günümüzde CD ve DVD kullanılmamasının aksine internetten indireceğiniz bir program ya da eski bir oyun BIN dosyası şeklinde depolanıyor olabilir. Bazı anti-virüs uygulamalarının da BIN uzantısı kullandığı bilinmektedir. BIN dosyaları hakkında söylenebilecek çoğu şey bu şekilde özetlenmektedir.

Şimdiye kadar BIN dosyasının ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrendik. Ancak bunlardan çok daha önemli bir soru var: BIN dosyası nasıl açılır?

BIN Dosyası Nasıl Açılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir BIN dosyasını açmak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Bazı BIN dosyaları doğrudan metin editörü üzerinden düzenlenebilmektedir. Ancak çoğu BIN dosyası için bu işlem maalesef mümkün değildir.

Bu kategoriye dahil olan BIN dosyalarını açmak için bir program kullanmanız gerekmektedir. Bu programlar aracılığıyla BIN dosyasını yazabilir, ISO formatına dönüştürebilir ya da dosyayı bağlayabilirsiniz (mounting).

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz onlarca yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımlardan bazılarını daha önce de duymuş olmanız mümkündür. Özellikle ISO dosyaları ile haşır neşir olduysanız kesinlikle duyduğunuz birkaç programdan da içeriğimizde bahsedeceğiz. Öncelikle BIN dosyasını yazarak açma yöntemine bakalım.

BIN Dosyası Nasıl Açılır?: Yazma Yöntemi

Bir BIN dosyasını açmanın ilk yöntemlerinden birisi “burning” olarak da bilinen dosyayı yazma işlemidir. Fakat bu yöntemin biraz eski kaldığını belirtelim. Dosyayı yazmak için bir CD ya da DVD’ye ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, bu işlem için ekstra bir aşama da gerekmektedir. BIN dosya formatındaki dosyaları bir CD ya da DVD’ye yazmak için CUE uzantılı bir dosyaya ihtiyacınız vardır.

Eğer sizin elinizde CUE dosyası bulunuyorsa sıradaki işlemi uygulamanıza gerek yok. Ancak, CUE dosyasına sahip değilseniz anlatacağımız işlemleri uygulayın. Ufak bir not, CUE dosyası oluşturmak oldukça basit birkaç adımdan oluşuyor:

  • Öncelikle BIN dosyanızın bulunduğu bir klasör oluşturun. Daha sonra bu klasörde yeni bir Not Defteri açın.
  • Bu not defterinin içine FILE “dosyaadi.bin” BINARY yazın. “dosyaadi” yazan kısmın BIN dosyası ile aynı isimde olması oldukça önemli. Örneğin, BIN dosyanız “teknolojiorg.bin” ise not defterindeki “dosyaadi” kısmını da “teknolojiorg” olarak yazmalısınız.
  • Daha sonra aynı not defterinin devamına sırasıyla şu iki satırı yerleştirin:
TRACK 01 MODE1/2352
INDEX 01 00:00:00
  • Bu işlemlerin ardından CUE dosyanızı kaydedin. Kaydetme işlemi sırasında dosyanın isminin BIN dosyası ile aynı olmasına dikkat edin. Örneğin, “teknolojiorg.bin” dosyasının CUE dosyası “teknolojiorg.cue” olmalıdır. Bu işlemin ardından CUE dosyanız hazır olacaktır. Bu iki dosyanın da aynı klasörde yer aldığına emin olun.
bin-dosyasi-nasil-acilir-yazma

Bu işlemin ardından dosyayı yazmak istediğiniz programı seçin. Bunun için Nero, CDRWIN gibi programlar kullanabilirsiniz. Kimi uygulamalarda BIN dosyasını görüntülemek için önce CUE dosyasını okutmalısınız. Seçeceğiniz uygulamanın adımlarını takip ederek boş bir CD ya da DVD’ye BIN dosyasını yazabilirsiniz.

BIN Dosyası Nasıl Açılır?: Sanal Sürücü Yöntemi

İlk yöntemin aksine sıradaki iki yöntemin daha sık kullanılacağını düşünüyoruz. Çünkü günümüzde CD ya da DVD kullanan kişi sayısı oldukça azaldı. Bu nedenle sanal bir sürücü yardımıyla BIN dosyasını doğrudan bilgisayara okutmak, daha sık tercih edilebilecek adımlar arasında yer alıyor.

Bu işlemi gerçekleştirmeden önce kullanabileceğiniz bir yazılıma ihtiyacınız var. Tercih edebileceğiniz yazılımlar arasında WinCDEmu, PowerISO, DAEMON Tools, Roxio Creator gibi programlar yer alıyor. Bu işlemi yazılımsız olarak da yapmak mümkün. Ancak bunun için öncelikle dosyayı ISO formatına çevirmeniz gerekmekte.

Herhangi bir programı seçtikten sonra bilgisayarınıza yükleyin. Ancak bu programın BIN dosyası açma konusunda bir problemi olmadığına emin olun. Ayrıca, güvenilir bir program indirmiş olmaya da dikkat edin. Eğer mümkünse programı resmi internet sitesi üzerinden indirin. Kurulum sırasında bilgisayarınıza yüklediği programlara da dikkat etmeyi unutmayın.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta açmak istediğiniz BIN dosyasının hangi platform için üretilmiş olduğudur. Eğer bilgisayar için yazılmamış bir BIN dosyası açmaya çalışıyorsanız istediğiniz sonucu almamanız olası.

wincdemu
Kaynak: Sysprogs

Uygulamanın kurulumunun tamamlanmasını bekleyin. Tamamlandıktan sonra programı çalıştırın. Eğer program İngilizce ise aramanız gereken terim “Mount” ya da “Virtual Drive” olacaktır. Bu seçeneği bulduktan sonra açmak istediğiniz dosyayı seçin.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta bazı uygulamaların CUE dosyası istediğidir. Eğer CUE dosyasına sahip değilseniz lütfen bir önceki yöntemi inceleyerek bir CUE dosyası oluşturun. Daha sonra CUE dosyasını programda seçin ve sanal sürücü oluşturmak için “Mount” butonuna tıklayın.

Bu işlemin ardından dosya bilgisayar tarafından okunacaktır. Daha sonra bilgisayarınız sanki somut bir CD ya da DVD var gibi hareket edecektir. Dosyaya ulaşmak için Bilgisayarım klasörüne gidin. Karşınıza çıkacak olan sanal sürücüye çift tıklayın ve dosyayı açın.

BIN Dosyası Nasıl Açılır?: ISO Formatına Dönüştürme Yöntemi

BIN dosyası açmanın farklı bir yolu ise dönüştürme işlemi yapmayı gerektirir. Bir BIN dosyasını ISO formatına dönüştürme yöntemi ile dosyayı açmak mümkündür. Bunun için ekstra bir programa ihtiyacınız olacaktır.

Sanal sürücü yönteminde bahsettiğimiz programlara ek olarak Magic ISO vb. yazılımlar da kullanabilirsiniz. Birçok ISO yazılımı dönüştürmelere olanak sağlamaktadır. Bu programlardan güvendiğiniz bir tanesini seçin. Ayrıca, programı yüklemeden önce sanal sürücü yönteminde yazdığımız uyarıları okumanızda fayda var.

Program başarıyla yüklendikten sonra uygulamayı açın. Her uygulamada farklı bir noktada yer alsa da “Convert” ya da “Dönüştür” seçeneğini bulmanız gerekmekte. Bu işlemin ardından karşınıza çıkacak pencerede dönüştürme ile ilgili seçenekler yer alacak.

Burada yer alan seçeneklerden birisi dönüştürmek istediğiniz dosyanın bulunduğu konum oluyor. Dönüştürmek istediğiniz BIN dosyasını seçerek bu işlemi tamamlayın. Daha sonrasında dönüştürmek istediğiniz formatı seçin. Bizim amacımız ISO formatına ulaşmak olduğu için ISO uzantısını işaretleyin.

Daha sonra dosyayı yazdırmak istediğiniz klasörü seçin ve dönüştürmek için butona tıklayın. Bu işlemin ardından dönüştürme başarıyla sonuçlanacaktır. Artık BIN dosyası yerine bir ISO dosyası ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

UltralSO

ISO dosyasını açmak için birkaç farklı yöntem mevcut. Ancak hızlı bir şekilde açıklamak gerekirse dosyayı, “Mount” işlemi ile sanal sürücüye yerleştirebilirsiniz. Bu işlem için dosyanın üstüne sağ tıklayıp kullandığınız yazılımın seçeneklerinden “Mount” seçeneğine tıklayın.

Eğer son sürüm bir Mac ya da Windows kullanıyorsanız sağ tıklayarak “Bağla” seçeneği ile de sanal sürücü oluşturabilirsiniz. Bunun için ekstra bir yazılım gerekmemektedir. Eğer dönüştürme esnasında herhangi bir sorun çıkmadıysa dosyanız açılacaktır.

Sonuç

Bu yöntemin ardından BIN Dosyası Nasıl Açılır içeriğimizin sonuna geldik. Bu içerikte BIN dosyası açma yöntemlerinin yanı sıra bu dosya uzantısının ne işe yaradığına ve ne olduğuna da değindik. Ayrıca, dosyayı açmak için üç farklı yöntemi sizler için açıkladık.

Bu işlemler bazı okurlarımız için kısmen zorlayıcı olacaktır. Eğer kafanızı kurcalayan ya da anlamadığınız bir nokta olursa aşağıda yer alan yorumlar kısmından sorularınızı bize ulaştırmayı unutmayın.

BIN dosyası açmak için siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Beğenerek kullandığınız yazılımlar hangileri? Bu yazılımları ve ek olarak içeriğimizle ilgili düşüncelerinizi de bizimle aşağıda bulunan yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.