GTA 6 Ne Zaman Çıkacak? Bildiğimiz Her Şey

Rockstar Games, bu zamana kadar çıkardığı GTA serisiyle kendisine büyük bir kitle toplamayı başardı. GTA 5 ise bu başarıyı hala devam ettiriyor. Çıktığı günden bu yana listeleri kasıp kavuran oyun, online deneyimiyle de birçok oyuncuya müthiş bir deneyim veriyor. Öte yandan, GTA 5’in çıkışının ardından neredeyse 8 yıl geçmesiyle oyuncularda bir beklenti oluşmaya başladı. Oyuncular bu sıralarda “GTA 6 Ne Zaman Çıkacak?” sorusunu sık sık sormaya başladı bile. Bu nedenle biz de, GTA 6 çıkış tarihi ve diğer bildiğimiz bütün detaylar hakkında bir içerik oluşturmaya karar verdik.

GTA 6 Ne Zaman Çıkacak?

GTA 5’in çıkışının ardından yıllar geçse de çıkış konusunda henüz bir netlik yok. Rockstar, bu zamana kadar diğer oyunlarında iyi sır tutmayı başarmış bir oyun. Özellikle sızıntı konusunda oldukça dikkatliler. Ancak, kendisini bir Rockstar çalışanı olarak tanımlayan 4chan isimli anonim bir yazar GTA 6’nın hazır olduğunu ve çıkmasına çok az bir süre kaldığını belirtti.

Günümüzde AAA seviyesinde bir oyun geliştirmek oldukça uzun işlemler gerektiriyor. Oyuncuların ısrarıyla erken bir çıkış yapan Cyberpunk 2077 oyununda ne kadar fazla hata olduğunu görmüştük. Üstünden 8 yıl geçmiş olmasına rağmen 8 yıl gibi bir süre GTA 6 oyununun yapımı için yeterli olmayabilir.

GTA 6

Umutları yeşerten taraf ise, Rockstar şirketinin oyun konusunda oldukça deneyimli olması. Şirket sahip olduğu deneyim sayesinde bu zamana kadar piyasaya damga vuran birçok oyun çıkardı. Belki de Rockstar, deneyimiyle birlikte oyun çıkarma sürelerini azaltabilir ve GTA 6 beklediğimizden önce çıkabilir.

Her ne kadar GTA 6’yı sabırsızlıkla beklesek de GTA 6’nın bazı oyunseverlere göre 2023 yılından önce çıkmayacağı ön görülüyor. Oyun geliştirmenin bu kadar zahmetli olduğu dönemde gerçek dışı bir beklenti olmayabilir. Fakat, GTA 6 ne zaman çıkacak sorusu için henüz tam bir cevabımız bulunmuyor.

Oyunun Hikâyesi Nasıl Olacak?

Önceden de bahsettiğimiz gibi Rockstar şirketi sızıntı konusunda oldukça sıkılar. Henüz hikâye konusunda bilinen bir şey olmasa da GTA oyun mantığının dışına pek çıkılmayacak gibi duruyor.

Uzun zamandır gündemde olan “kadın ana karakter” durumu bu sefer bizlerle olabilir. Birçok oyunda yaygınlaşan kadın ana karakter temasını GTA 6’da da görebiliriz. GTA serisinin arkasındaki isim Dan Houser da kadın ana karaktere oldukça olumlu bakıyor.

Dan Houser ekipten ayrılmasına rağmen Rockstar şirketinde büyük yer tutuyordu. Böylece kadın bir karakterle oyuna yön verme ihtimalimiz yüksek. Bir başka deyişle, GTA 6 hikayesinde kadın bir karakter görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

GTA 6 Kadın Ana Karakter

GTA 6 Hangi Platformlarda Olacak?

Rockstar şirketi son zamanlarda çıkardığı oyunları önce konsol tarafında çıkarmayı tercih etti. Oyunların PC platformuna gelmesi için ise oyuncular genelde 2 yıllık bir beklemede bulundu. Bu sebeple GTA 6 oyunun da aynı durumla karşı karşıya kalabiliriz.

Yeni nesil PlayStation ve Xbox konsollarının gelmesiyle de birlikte önceliğin konsol tarafında olacağını tahmin edebiliriz. Bu sayede, konsol satışlarının artışı da konsolların arka planında bulunan şirketlerin işine yarayacaktır.

Bir alt konsollara gelirsek, oyunun PlayStation 4 ve Xbox One modellerine gelmesi pek gerçekçi değil. Çıkacağı dönemde PlayStation 4 ve Xbox One konsolları oyuna ayak uydurabilecek gibi durmuyor. Cyberpunk 2077’nin PS4 performansı büyük eleştiriler almıştı. Rockstar aynı sorunu yaşamak isteyecek tarzdan bir şirket değil desek yanlış olmaz.

GTA 6 Sistem Gereksinimleri Neler Olacak?

GTA 6’nın sistemleri biraz zorlayacağı tahmin ediliyor. Belki de çıktığı dönemin en büyük oyunu olabilecek bir oyundan düşük sistem gereksinimleri beklemek yanlış olur. Konsolların güçlerine yakın bir sistem istemesi muhtemel. Bu sebeple GTA 6 için iyi bir sistem hazırlasanız iyi olur. Yeni ekran kartlarının gelmesiyle de GTA 6 ile ekran kartlarının gücünü deneme fırsatımız olabilir.

Bilgisayar ve donanım alışverişi sırasında “GTA 6’yı kaldırır mı?” sorusu gelmeye başladı bile. GTA 5 için çok duyduğumuz bu soruyu, GTA 6 için de görecek gibiyiz.

Tahmin Edilen Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
  • İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD FX-8350
  • Ekran Kartı: GTX 970 4GB
  • Bellek: 8-16 GB
  • Depolama: En az 100 GB

Tahmin Edilen ve Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi: Windows 10 64 bit
  • İşlemci: 8. nesil Intel Core i7 / AMD Ryzen R7
  • Ekran Kartı: GTX 1080 Ti ya da RX Vega 64 Liquid ya da daha iyisi
  • Bellek: 16-32 GB RAM
  • Depolama: En az 100 GB

GTA 6 Fragmanı Ne Zaman Çıkacak?

Rockstar, fragmanın çıkışını yapması için oyunlarını önceden duyurmak istiyor. Bu da demek oluyor ki, bizleri oyunun duyurusu olmadan bir fragman bekliyor olmayacak. Bir oyun fuarında ya da yeni bir konsolun tanıtımında bizlerle buluşabilecek olan GTA 6, bu duyurunun ardından fragmanını da oyuncularla buluşturacaktır.

GTA-6-Fragmani-Ne-Zaman-Cikacak

Fragman konusunda şimdiye kadar oyuncuları heyecanlandırmayı başaran Rockstar, bu sefer de bizleri mutlu edecek bir video ile gelecek gibi duruyor. Elbette bu fragman oyuncuların heyecanını iyice artıracaktır.

GTA 6 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yurt dışında artan fiyatlar ülkemizde de etkilerini göstermeye başladı. Yurt dışı oyun piyasasında yaklaşık 10 dolarlık artış oyuncuları her ne kadar sevindirmese de yapımcılar giderlerini anca böyle kapatabileceklerini ve gelecek oyunlar için bütçe ayırdıklarını söylüyorlar.

GTA 6, büyük oyunlardan biri olarak piyasada yer aldığı için çıkış fiyatının en az 70 dolar olacağı tahminler arasında. Rockstar radikal bir karar almadığı sürece oyunun daha yüksek fiyatla çıkması pek olası değil. En azından standart sürümünün.

Türkiye fiyatına gelecek olursak, ülkemizin de oyun fiyatlarındaki artıştan oldukça etkilendiğini söylemek yanlış olmaz. Günümüzde 1.000 TL civarında oyunlar bile görebiliyoruz. Oyunun çıkışındaki güncel döviz kurlarına göre bir etikete sahip olacak GTA 6’nın Türkiye fiyatı henüz tahmin edilemiyor. Bazı firmalar gibi ülkeye göre fiyatlandırma olursa Türk oyuncular bundan fazlasıyla memnun olacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.