GPT-3’ü Öğrenmek İçin En İyi Ücretsiz Kaynaklar

2020 yılında adından sıkça söz ettiren yapay zeka firması OpenAI’ın geliştirdiği, Üretken Ön İşlemeli Dönüştürücü 3 (Generative Pre-trained Transformer 3), kısaca GPT-3 isimli dil modeli, duyurulduğu ve kapalı beta erişiminin kısıtlı bir grup kullanıcıya açıldığı günden beri bilişim dünyasını ele geçirmiş durumda. Biz de GPT-3’ü öğrenmek için ücretsiz kaynaklar listemizi oluşturarak, yetenekleri ile kendisine hayran bırakan GPT-3’ü öğrenmek isteyen ziyaretçilerimize yardımcı olmak istiyoruz.

Makine öğrenimi alanında bir devrim olduğu düşünülen GPT-3, diğer yapay zeka dil modellerine oranla bünyesinde çok daha fazla parametre barındırmasından dolayı, boyut ve ortaya çıkabilecek yüksek fiyatlandırma konusunda geliştiricileri endişelendirebiliyor. Yaklaşık 175 milyar parametreye sahip GPT-3’ün, en yakın rakibi olan Microsoft’un Turing NLG modeli sadece 17 milyar parametre bulunduruyor.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi alanında ciddi bir heyecan yaratan GPT-3’ü öğrenmek, hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için aşağıda yer alan listemize göz atabilirsiniz.

GPT-3’ü öğrenmek için yararlanacağınız kaynaklara geçmeden önce, eğer GPT-3 hakkında fazla bir bilgiye sahip değilseniz, GPT-3 Nedir? içeriğimize göz atmanızda fayda var.

twilio Blog İçerikleri: GPT-3 Dil Kılavuzu, GPT-3 ile Chatbot Geliştirme ve GPT-3 ile Dragon Ball Hayran Kurgusu Oluşturmak

gpt-3u-ogrenmek-icin-en-iyi-ucretsiz-kaynaklar-twilio

Listemizin birinci sırasında twilio firması tarafından hazırlanan içerikler yer alıyor. twilio firmasının hazırladığı içerikler her ne kadar kendi hizmetleri ile bağlantılı olsa da, GPT-3’ün çalışma ve geliştirilme prensibini anlayabilmek açısından oldukça değerli. Firmanın şimdiye kadar yayımladığı üç tane içerik bulunuyor.

 1. The Ultimate Guide to OpenAI’s GPT-3 Language Model
  Kılavuz niteliğinde hazırlanan içerik, twilio tarafından hazırlanmış, OpenAI GPT-3’ün en kapsamlı içeriği diyebiliriz. OpenAI Playground ile eğitim süreci ve Python ile Chatbot’u geliştme süreci detaylı bir şekilde işleniyor.
 2. Building a Chatbot with OpenAI’s GPT-3 engine, Twilio SMS and Python
  GPT-3 dil modeli, Python web framework’ü Flask ve twilio’nun SMS hizmeti ile bir chatbot oluşturma süreci ele alınıyor.
 3. Generating Dragon Ball Fan Fiction with OpenAI’s GPT-3 and Twilio SMS
  Sam Agnew tarafından hazırlanan içerikte; OpenAI GPT-3 dil modeli, Python ve twilio SMS servisi kullanılarak Dragon Ball temalı hayran kurgusu oluşturuluyor.

Bhavesh Bhatt Videoları: GPT-3 Başlangıç Eğitimi ve GPT-3 ile Python Kodu Oluşturma ve Görselleştirme

2019 yılından bu yana Google’da geliştirici olarak görev yapan Bhavesh Bhatt, YouTube kanalında Makine Öğrenimi hakkında çeşitli videolar paylaşıyor. Kendisinin şimdiye kadar hazırladığı 2 adet GPT-3 öğrenebileceğiniz videosu bulunuyor.

Bhavesh Bhatt’ın hazırladığı birinci video OpenAI GPT-3: Beginners Tutorial isimli, GPT-3’e giriş niteliğinde yaklaşık 10 dakikalık bir video. Kendisi bu videoda GPT-3’ün nasıl kullanıldığına değiniyor.

OpenAI’s GPT-3 Model Generates Code! isimli video ise Bhavesh Bhatt’in GPT-3 hakkındaki 2. videosu. Bu videoda GPT-3 dil modeline Python Pandas veri analizi aracını kullanarak kod yazdırıyor ve Matplotlib ile veriyi görselleştiriyor.

simplilearn ekibinin GPT-3’ü Açıkladığı Video

simplilearn ekibinin, GPT 3 Tutorial | GPT 3 Explained | What Is GPT 3? başlığı ile hazırladığı videoda GPT-3’ün temelinden başlayarak, hızlı bir şekilde teknik özelliklerinden bahsediliyor ve diğer dil modelleri ile karşılaştırılıyor. Video içerisinde GPT-3’ün gerçek dünya uygulamalarında nasıl kullanılacağı konusunda bir kaç fikir de belirtiliyor.

Jay Alammar’ın GPT-3’ü Görseller ile Açıkladığı Videosu

Jay Alammar isimli kullanıcının hazırladığı YouTube videosu GPT-3’ü detayları ile öğrenmek için oldukça iyi bir kaynak. Jay Alammar’ın videosunu son kullanıcıların da anlayabileceği bir dilde olduğunu belirtmekte fayda var.

AI Dungeon İsimli Ücretsiz Metin Tabanlı Oyun ile GPT-3’e Erişim

GPT-3’ü öğrenmek için ücretsiz kaynaklar listemizin en ilginç kaynağı AI Dungeon oyunu. Yukarıda yer alan kaynaklardan farklı görünse de, AI Dungeon GPT-3’ü anlamanız ve deneyimlemeniz için harika bir fırsat.

AI Dungeon, OpenAI GPT-3 ile geliştirilmiş, metin tabanlı ücretsiz bir oyun. Aslında bir oyundan da fazlası. Oyunda ön tanımlı olarak çeşitli senaryolar bulunsa da, Custom yani özel senaryo seçeneğinde direkt GPT-3’e erişiminiz bulunuyor.

AI Dungeon oyunu ile GPT-3’e hayali röportajlar ve hatta kısa metinler bile oluşturtabilirsiniz.

AI Dungeon oyununda kendi senaryonuzu yaratmak için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

 1. https://play.aidungeon.io/ adresine gidin
 2. Kayıt olun
 3. “Play the normal game” seçeneğine tıklayın
 4. “New Game” seçeneğine tıklayın
 5. “SINGLEPLAYER” seçeneğine tıklayın
 6. Çıkan seçeneklerden 6 numaralı “Custom” seçeneğine tıklayın

AI Dengeon Custom seçeneği ile GPT-3’e erişimin detayları için mariodian‘ın hazırladığı içeriğe göz atabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.