Google Dijital Denge Uygulamasına Yeni Özellik: Heads Up

İnsanlar günümüzde akıllı telefonları yaşamlarının neredeyse her anında kullanmaya başladı. Banka işlemlerinden iletişim ihtiyacına kadar birçok şey akıllı telefonlar ile halledilebiliyor. Bu durum insanlar için çok faydalı olduğu gibi bazen de oldukça sakıncalı oluyor. Özellikle de mesajlaşma uygulamalarında fazla zaman geçiren insanlar yolda hatta arabada bile telefonlarına bakar durumda. Maalesef bu durum da birçok istenmeyen olaya yol açmaya başladı. Google da bu durumun farkına varmış olacak ki Android kullanıcıları için yeni bir uygulama geliştirdi. Google, Dijital Denge uygulamasına eklediği yeni Heads Up özelliği ile Android kullanıcılarına uyarıcı mesajlar gönderecek.

Dijital Denge Yeni Özelliğine Kavuşacak

Dijital Denge

Google’ın kullanıcılarının daha kaliteli bir yaşam sağlamalarını sağlayacak olan uygulaması Dijital Denge yıllardır Android telefonlarda kullanılıyor. Kullanıcılar bu uygulama sayesinde uyku süresi ayarlama, dikkat dağıtıcı uygulamaları kapatma gibi özellikleri kullanabilmeye başlamışlardı.

Google, akıllı telefonların insan yaşamına olan olumsuz etkisini en aza indirmek istiyor. Bu nedenle uygulamaya yeni bir özellik ekledi. Yeni özellik sayesinde yürürken telefonunu kullanan kullanıcılar uygulama tarafından uyarı alacak.

XDA Developers tarafından yapılan habere göre uygulamanın beta sürümünde bu özellik yer alır durumda. Habere göre özellikte “Dikkatli olun”, “Adımınıza dikkat edin” ve “Önünüze bakın” gibi talimatlar yer alıyor. Bu özellik şimdilik yürürken telefonuyla ilgilenen kişileri uyaracak. Ancak, özelliğin içeriğine baktığımızda gelecekte araba sürerken telefonuna bakan insanlar için özelliğin aktif hale gelmesi tahminler arasında.

Habere göre Google, bu özelliği öncelikle Pixel model telefonlar için yayınlayacak. Hatta bir Twitter kullanıcısına göre özellik Pixel 4A cihazlarda kullanılıyor.

Şu anlık sadece Dijital Denge’nin beta sürümünde ve bazı Pixel cihazlarda kullanılabilen özelliğin yakında tüm Android cihazlarda yer alacağı tahminler arasında. Hatta iddialara göre Dijital Denge, yeni Android cihazlarda yerleşik olarak gelecek.

Bu sorunun olası bir süre probleme yol açabileceği su götürmez bir gerçek. Özellikle, araba kullanırken telefonla ilgilenen insanlar için de benzeri bir adım atılması söz konusuysa Google’ın böyle bir özellik geliştirmesi son derece yararlı olacaktır.

Akıllı cihazların insan yaşamına olan zararlarını en aza indirmeye çalışan uygulamaya gelecekte eklenecek özellikler şimdiden merak konusu oldu. Peki sizce Google, Dijital Denge uygulaması ile istediği başarıyı yakalayacak mı? Siz Dijital Denge’yi biliyor musunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.