Google Chat’li Yeni Gmail Tüm Kullanıcılara Sunuldu

Geçtiğimiz sene Google tarafından yapılan bir açıklama Gmail’e yeni özelliklerin geleceğinin habercisiydi. Açıklamada yer alan ifadelere göre, Google Chat’e ve sohbet odalarına sahip bir Gmail bizleri bekliyordu. Daha sonra bu özellik, Google Workspace üyeleri için aktif hale geldi. Son gelişmelerle birlikte, Google Chat’li yeni Gmail tüm kullanıcılar için kullanıma açıldı.

9to5Google’ın haberine göre, bu farklı uygulamaların birleşmesinin sebebi, Google’ın Gmail’i yeni iş merkezi haline getirmek istemesi. Hangouts benzeri bir işleve sahip Google Chat ve sohbet odaları da bu amaca hizmet ediyor. Ayrıca, halihazırda bulunan Google Meet sayesinde artık Gmail üzerinden hem görüntülü hem de yazılı olarak anlık iletişim mümkün.

Google, yeni Gmail arayüzünü son derece kullanıcı dostu bir hale getirmiş gibi gözüküyor. Tek bir sayfa üzerinden tüm sekmelere ulaşmak mümkün. Bu sekmeler arasında alışık olduğumuz posta kutusu ve Google Meet’e bağlı Toplantı sekmesi yer alıyor. Yeni Google Chat özelliğinin getirdiği sekmeler ise Sohbet ve Odalar oluyor.

Google Chat’teki hali ile aynı işleve sahip olan yeni özellik, bireylerarası konuşmalara ve grup konuşmalarına olanak sağlıyor. Odalar sayesinde aynı anda birden fazla kişiye mesaj ya da dosya gönderilebiliyor.

Özellik, bugünden itibaren çoğu Gmail kullanıcısı için aktif hale geliyor. Üstelik, hem Android cihazlar hem de masaüstü üzerinden bu özelliği aktif hale getirmek mümkün. Ancak, şimdilik iOS cihazlara sahip ücretsiz kullanıcılar özelliği kullanamıyor.

Google Chatli Yeni Gmail Tüm Kullanıcılara Sunuldu
Google Chat’li Gmail Arayüzü

Gmail’de Google Chat Sekmesi Nasıl Açılır?

Yeni Google Chat sekmesi, Gmail’in Android uygulamasında ve masaüstü sürümünde farklı yollarla açılıyor. Android uygulamasında Google Chat sekmesini açmak için:

  • Gmail uygulamasında sol tarafta yer alan menüyü açın ve ayarlara tıklayın.
  • Daha sonra Google Chat sekmesini açmak istediğiniz hesabı seçin.
  • Karşınıza çıkan ayarlardan “Genel” bölümünü bulun.
  • “Chat (Erken Erişim)” yazan kutucuğu işaretleyin.
  • “Gmail’de Google Chat’i deneyin” kutucuğuna “Dene” diyerek devam edin.
  • Bu işlemin sonrasında Gmail uygulaması kendisini yeniden başlatacak. Uygulama açıldığında Sohbet ve Odalar sekmesi de ekranın altında aktif hale gelecek.

Gmail’in masaüstü sürümünde özelliği açmak ise çok daha basit:

  • Gmail’e giriş yapın ve sağ üstte bulunan çarka tıklayın.
  • “Tüm ayarları görüntüleyin” kutucuğuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan menüden “Sohbet ve Toplantı” seçeneğine gidin.
  • Sohbet seçeneklerinden “Chat (Erken Erişim)” kutucuğunu işaretleyin ve değişiklikleri kaydedin.

Özelliğin aktif hale gelmesi için Gmail’in son sürümünü kullandığınıza emin olun. Eğer son sürümü kullanıyorsanız ancak hala Google Chat’e erişemiyorsanız önümüzdeki güncellemeleri beklemelisiniz.

Google Chat’li yeni Gmail hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Anlık mesajlar için bu özelliği tercih edecek misiniz? Sizce rakiplerine rağmen piyasada kalmaya devam edecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.