Google Pixel 6 İçin Whitechapel Çip Kullanacak

Geçtiğimiz sene Apple tarafından tanıtılan M1 isimli çip büyük bir ilgi görmüştü. Apple silikonu ile üretilen bu çipleri barındıran MacBook modelleri de tanıtılmıştı. Oldukça başarılı olan bu cihazlar diğer firmaların da ilgisini çekmiş olacak ki Google da bu yatırımlara ağırlık verecek gibi duruyor. İddialara göre Google, yeni cihazlarında kendi ürettikleri işlemcileri kullanacak. Ayrıca, iddialara göre “Whitechapel” ismini verdikleri işlemciler, 2021 yılında piyasaya çıkacak Google cihazları ile kullanıma sunulacak. Bu kapsamda Google, Pixel 6 için de Whitechapel çip kullanmayı planlıyor!Pixel 6’nın İşlemcisi Whitechapel Olacak!

Google, Pixel serisi ile telefon sektöründe yer almaya çalışıyor. Şirket, 2021 yılında Pixel 6 modelini piyasaya çıkartmayı planlıyor. 9to5Google’ın haberine göre Google, Pixel 6’da kendi ürettikleri Whitechapel adındaki işlemciyi kullanacak. Ayrıca Google’ın bu iddia hakkında yorum yapmayı reddettiği söyleniyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, 2020 yılında yaptığı bir açıklamada donanımlara yapılan yatırımlara ağırlık vereceklerini belirtmişti. Açıklamanın devamında ise 2021 yılının, bu yatırımların ağırlık kazanacağı bir yıl olacağını söylemişti. 2020 yılında yapılan açıklamaları göz önünde bulundurduğumuzda Google’ın bu sene kendi işlemcilerini kullandıkları bir telefon üretmeleri fazlasıyla mümkün duruyor.

Üretilen işlemciler sadece telefonlarla kısıtlı kalmayacak. Söylentilere göre Whitechapel, hem Pixel serisinde hem de Chromebook’larda kullanılacak. Hatta ilk Whitechapel işlemcili cihazlar da 2021 yılında piyasaya sürülecek.

İddialara göre Google, Google Kamera uygulamasında ve Whitechapel işlemcilerde “Slider” adındaki bir kodu kullanıyor. Slider ile bağlantılı diğer projelerin ise Samsung şirketiyle olduğu söyleniyor. Bu durum da Whitechapel ve Samsung’un işlemci serisi olan Exynos arasında bazı ortak noktalar olabileceğini gösteriyor. Çip setinin kısa adı ise GS101. Tahminler ise bu kısaltmanın Google Silikon olduğu yönünde.

Google Whitechapel

Tüm iddialar birleştirildiğinde Google cephesinin 2021 sonbaharında Pixel 6 için Whitechapel işlemci kullanması bekleniyor. Google’ın bu hamlesi ile birlikte Pixel cihazlarda artık Qualcomm tarafından üretilen işlemcilerin kullanılmayacağını söyleyebiliriz. Bu sebeple, ürünlerin fiyatında da bir düşüş görebiliriz.

Fakat, bunların hepsi şu an sadece duyumlardan ibaret. Google, henüz bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Ancak geçen sene yapılan açıklamayı göz önünde bulundurduğumuzda iddiaların doğru olma ihtimali oldukça yüksek.

Peki sizce, Google işlemci üretiminde başarılı olabilecek mi? Pixel 6, ülkemizde satışa sunulursa kullanmayı düşünür müsünüz? Sizler de görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.