Fizy Nedir?

İnternetin gelişmesiyle birlikte dijital müzik platformlarının sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Teknoloji kullanıcıları, müzik dinlemek istediklerinde müzik platformları üzerinden diledikleri cihazdan diledikleri yerde müzik dinleyebiliyorlar. Bu doğrultuda Turkcell’in sahip olduğu Fizy, en başarılı müzik platformlarından birisidir. Ancak bu platformu bilmeyen kişiler, Fizy nedir diye merak edebiliyorlar.

Türkiye’de en çok kullanılan müzik platformlarından birisi olan Fizy, sürekli gelişmeye devam ediyor. Böylece platformun kullanıcı sayısı artış göstermektedir. Bunun yanı sıra platformu yeni keşfeden kişiler de Fizy nedir, özellikleri nelerdir diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için Fizy nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Fizy Nedir?

Hızla yaygınlaşan internetle birlikte dijital müzik platformlarının sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Geçmiş yıllarda insanlar, YouTube gibi platformlar üzerinden müzik dinlemeyi tercih ediyorlardı. Ancak özellikle akıllı telefonlarda YouTube üzerinden müzik dinlemek zor olabilmektedir. Bundan dolayı dijital müzik platformları, neredeyse tüm teknoloji kullanıcılarının kullandıkları platformlar haline geldiler.

2008 yılında kurulan Fizy, kurulduğu günden bugüne kendisinden fazlasıyla söz ettiren bir dijital müzik platformudur. Kurulduğu ilk yıllarda sade ve oldukça kullanılabilir olmasıyla dikkat çeken Fizy, kısa sürede yüksek kullanım sayılarına ulaşmayı başardı. Bunun yanı sıra Fizy, çeşitli kuruluşlar tarafından müzik platformu kategorisinde ödüller de aldı.

2008’de ilk olarak teknoloji kullanıcılarının karşısına çıkan Fizy, kısa bir süre sonra kullanılamaz hale geldi. Çünkü MÜ-YAP (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği) Fizy’de yer alan müzikler için telif ücreti ödenmediğine dair bir dava açtı. Bu dava sonucunda mahkeme kararıyla Fizy’e erişim engellendi.

Daha sonra Fizy, 2011 yılında tekrar kullanıcılarıyla buluştu. Bu sefer ReklamZ tarafından yürütülen proje, kısa bir süre sonra bu ajansın kapanmasıyla Turkcell’e satıldı. Turkcell ile yeni bir döneme başlayan Fizy, hızlı bir şekilde büyümeye başladı.

Turkcell, ilk olarak platformun kullanılabilirliğini artırmayı hedefledi. Böylece Fizy, modern ve yenilenen kimliğiyle kullanıcılarıyla buluştu. Daha sonrasında Turkcell, popüler müzik platformlarıyla rekabet edebilmeyi amaçladı. Bu doğrultuda yapılan anlaşmalarla Fizy’e yerli ve yabancı birçok müzik eklendi.

Günümüzde hâlâ Turkcell bünyesinde bulunan Fizy, en başarılı müzik platformlarından birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle yerli müzik konusunda oldukça çeşitli bir kütüphaneye sahip olan Fizy, Türkiye ve KKTC’nin yanı sıra Almanya ve Ukrayna gibi ülkelerde de hizmet vermektedir.

Fizy Özellikleri Nelerdir?

Teknoloji kullanıcıları, müzik platformu tercihini çoğunlukla platformların özelliklerini karşılaştırarak veriyorlar. Çünkü günümüzde dijital müzik platformu sektöründe ciddi bir rekabet söz konusu. Bu doğrultuda Fizy, özellikle Türkiye’de rakiplerinin önüne geçebilmek için sürekli kendisini geliştirmeye devam ediyor. Fizy nedir sorusuna cevap verdikten sonra platformun özelliklerine de yakından bakalım.

Neredeyse tüm müzik platformları gibi Fizy de hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına hizmet veriyor. Fizy kullanıcıları, iki abonelik türünde de platformda yer alan şarkılara erişim sağlayabiliyorlar. Ancak ücretsiz Fizy kullanıcıları, müzikleri reklamlı bir şekilde dinlemek durumunda kalıyorlar. Bunun yanı sıra Fizy, premium kullanıcılarına ise reklamsız müzik dinleme imkanı veriyor.

Fizy Özellikleri Nelerdir

Reklamlı müzik dinleme dışında Fizy tarafından sağlanan özellikleri ücretsiz sürümde kullanmak mümkün değil. Fizy, premium kullanıcılarına çevrim dışı dinleme imkanı sağlıyor. Böylece Fizy premium kullanıcıları, oluşturmuş oldukları çalma listelerini indirerek internet bağlantısına gerek duymadan müzik dinleyebiliyorlar.

Ayrıca Fizy premium, çevrim dışı özelliği sağladığı gibi arka planda çalma imkanı da sağlamaktadır. Yani Fizy premium kullanıcıları, müzik dinlemek istediklerinde uygulamayı ekranda açık bırakmak zorunda değiller. Premium abonelik sayesinde Fizy kullanıcıları, arka planda çalma özelliğinden faydalanabiliyorlar.

Müzik dinleme platformlarında ses kalitesi, platformun kullanılabilirliğini doğrudan etkilemektedir. Bu noktada Fizy, kullanıcılarına yüksek kalitede ses performansı sağlıyor. Böylece Fizy kullanıcıları, platform üzerinden müzik dinlemek istediklerinde müziklerin tüm ses tonlarını duyabiliyorlar.

Fizy, kullanıcılarına platformda yer alan şarkıların sözlerini de göstermektedir. Yani Fizy kullanıcıları, bir yandan müzik dinlerken bir yandan da dinledikleri müziklerin sözlerini direkt platform üzerinden takip edebiliyorlar. Tüm bu özellikler doğrultusunda Fizy, teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra Fizy geliştiricileri, her geçen gün platforma yeni özellikler eklemeye de devam ediyorlar.

Fizy Premium Ücreti Ne Kadar – 2023

Fizy, platformda yer alan özelliklerin neredeyse tamamını kullanıcılarına ücretli bir şekilde sağlıyor. Bundan dolayı Fizy özelliklerinden tamamen faydalanabilmek için platforma abone olmak gerekiyor. Fizy, kullanıcılarına premium, öğrenci, aile ve duo premium paketleri üzerinden hizmet veriyor. Turkcell, belirli dönemlerde Fizy premium üyelik fiyatlarını güncelliyor. 2023 yılında Fizy premium ücreti şu şekilde:

Fizy Premium Paketi
İlk ay ücretsiz, sonrasında 16.99 TL/ay

Fizy, premium paketinde kullanıcılarına reklamsız sınırsız müzik dinleme özelliği sağlıyor. Bunun yanı sıra premium kullanıcıları, müzikleri arka planda dinleyebiliyorlar. Ayrıca dileyen kullanıcılar, oynatma listelerini indirerek müzikleri çevrim dışı modda da kullanabiliyorlar.

Öğrenci Paketi

Birçok müzik dinleme platformu gibi Fizy de öğrenciler için ayrı bir premium abonelik seçeneği sağlıyor. Fizy öğrenci premium paketi sayesinde Fizy özelliklerinden daha uygun fiyata faydalanmak mümkün. Yani Fizy, öğrenci paketinde standart premium paketinde sağlamış olduğu tüm imkanları sunuyor.

Fizy Öğrenci Premium Paketi
İlk 3 ay ücretsiz, sonrasında 9.99 TL/ay

Fizy öğrenci premium paketinden faydalanabilmek için aktif olarak bir üniversitede öğrenim görmeniz gerekiyor. Yani Fizy ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini bu kategoride değerlendirmiyor. Eğer aktif bir üniversite öğrenciliğiniz bulunmuyorsa Fizy’nin diğer premium paketlerinden faydalanmanız gerekiyor.

Aile Paketi

Neredeyse tüm teknoloji kullanıcıları, dijital müzik platformlarını kullanmaya başladılar. Bundan dolayı özellikle kalabalık ailelerde herkesin ayrı ayrı bu platformlara abone olması, oldukça masraflı olmaktadır. Bu noktada Fizy, aileleri mutlu eden bir abonelik paketine sahip. Fizy aile premium paketi sayesinde 6 kişiye kadar Fizy’nin premium özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz!

Fizy Aile Premium Paketi
İlk ay ücretsiz, sonrasında 30.99 TL/ay

Turkcell tarafından geliştirilen Fizy aile premium paketi kapsamında aile üyesi olarak belirtilen kişiler, Fizy’nin premium özelliklerinden tamamen faydalanabiliyorlar. Bu noktada Fizy, her kullanıcıya kendi profili üzerinden hizmet sağladığı için listelerin karışması gibi durumlar da ortaya çıkmıyor. Böylece özellikle kalabalık bir aileye sahipseniz Fizy aile premium paketi sizleri memnun edecektir.

Duo Paketi

Fizy aile paketi, 6 kişiye kadar kullanım imkanı sağlıyor. Bu noktada 6 kişilik bir üyelik paketi, sizler için fazla gelebilir. Bir arkadaşınızla, sevgilinizle ya da eşinizle ortak Fizy premium paketi almak istiyorsanız bu noktada duo premium paketi tam size göre! Fizy Duo premium paketi, tüm premium özelliklerini 2 hesaba sağlıyor. Yani aslında bu üyelik seçeneği, aile üyelik seçeneğinin daha az kişiye hizmet sağlanan versiyonu diyebiliriz.

Fizy Duo Premium Paketi
İlk ay ücretsiz, sonrasında 24.99 TL/ay

Fizy Duo paketinde 2 kişiye kadar tüm premium özelliklerinden dilediğiniz gibi faydalanabiliyorsunuz. Ancak daha çok hesapla premium keyfi yaşamak istiyorsanız bu durumda aile paketini kullanmanız daha kullanışlı olacaktır.

Fizy Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Fizy, sürekli gelişmeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Fizy, kullanıcılarına bazı avantajlar ve dezavantajlar sağlıyor. Bundan dolayı Fizy nedir diye merak edenler için bu avantaj ve dezavantajlara da değinmek doğru olacaktır.

Platformun ilk avantajı, Türkiye kökenli bir hizmet olması oluyor. Aslında bu durum, bazı kullanıcılar için aynı zamanda dezavantaj da olmaktadır. Fizy’nin Türkiye tabanlı olması, platformun Türkçe içerik konusunda oldukça zengin olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra Fizy’nin yabancı müzik kütüphanesi, aynı durumdan dolayı rakipleri kadar geniş değildir. Fizy’nin bu durumu hem avantaj hem de dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Fizy Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Fizy’nin bir diğer avantajı, premium abonelik fiyatları oluyor. Turkcell, rakiplerine göre daha uygun fiyatlandırma yapmayı tercih ediyor. Bunun yanı sıra birçok müzik platformu, ücretsiz deneme sürümünü kaldırırken Turkcell, Fizy kullanıcılarına 3 aya kadar ücretsiz abonelik hizmeti veriyor.

Platformun dezavantajı ise kullanılabildiği ülkeler oluyor. Spotify, YouTube Music gibi dijital müzik platformları birçok ülkede kullanılabiliyorlar. Bunun yanı sıra Fizy ise Türkiye ve KKTC dışında sadece birkaç ülkede kullanılabilmektedir. Bu durum hem Fizy’nin rekabet edebilmesi hem de Fizy kullanıcıları için bir dezavantaj oluşturmaktadır.

Fizy Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Fizy internet ne işe yarıyor?

Turkcell, kullanıcılarını Fizy’e yönlendirmek istiyor. Bu doğrultuda Turkcell, geliştirmiş olduğu mobil paketler içerisine Fizy internet paketi ekleyebiliyor. Turkcell kullanıcılarına sağlanan Fizy internet paketi, Turkcell kullanıcılarının sadece Fizy’de kullanımlarına uygun olan internet paketidir.

Fizy’i sadece Turkcell kullanıcıları mı kullanabiliyor?

Her geçen gün büyümeye devam eden Fizy, Turkcell’in bir hizmetidir. Ancak Turkcell, bu hizmeti tüm teknoloji kullanıcılarına sağlamaktadır. Yani Fizy’i kullanabilmek için Turkcell kullanıcısı olmanıza gerek yoktur.

Fizy cayma bedeli ne kadar?

Neredeyse tüm dijital müzik platformları gibi Fizy de özelliklerinin birçoğunu ücretli bir şekilde kullanıcılarına sağlıyor. Mevcut paketler doğrultusunda Fizy’e aylık olarak abone olunmaktadır. Eğer Fizy üyeliğinizden memnun kalmazsanız, herhangi bir cayma bedeli ödemeden aboneliğinizi iptal edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra iptal ettiğiniz aboneliğinizi de tekrardan Fizy üzerinden aktif hale getirebilirsiniz.

Fizy, Turkcell Platinum kullanıcılarına ücretsiz mi?

Turkcell, Platinum hizmeti kapsamında kullanıcılarına bazı avantajlar sağlıyor. Bu avantajlardan birisi de ücretsiz Fizy premium aboneliğidir. Turkcell Platinum kullanıcıları, Fizy premium hizmetinden 3 ay ücretsiz bir şekilde faydalanabilmektedirler.

Fizy Nedir: Genel Değerlendirme

İlk olarak 2008 yılında teknoloji kullanıcılarıyla buluşan ve günümüzde Turkcell’in sahip olduğu Fizy, bir dijital müzik platformudur. Platform, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bundan dolayı günümüzde bu platformla yeni karşılaşan kişiler, Fizy nedir diye merak ediyorlar.

Turkcell, özellikle kendi müşterileri için geliştirmiş olduğu kampanya ve paketlerle Fizy’nin kullanımını yaygınlaştırmak istiyor. Bunun yanı sıra Fizy, müzik kütüphanesi konusunda da sürekli gelişim gösteriyor. Böylece Fizy kullanıcıları, diledikleri müziğe yüksek kalitede erişim sağlayabiliyorlar.

Fizy hem ücretli hem de ücretsiz sürümleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Fizy ücretsiz sürümü, reklamlı bir şekilde çalışmaktadır. Yani platformu ücretsiz kullanmak istediğinizde müzik geçişlerinde reklamlarla karşılaşıyorsunuz. Fizy özelliklerinden reklamsız ve sınırsız bir şekilde faydalanabilmek için platforma abone olmanız gerekiyor. Bu noktada Turkcell tarafından geliştirilen çeşitli premium abonelik seçeneklerinden sizler için uygun olanını tercih ederek platformu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı bilgiler içeren Fizy rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde Fizy nedir sorusunun yanı sıra özellikleri ve premium paketleri nelerdir gibi sorulara da cevap vermeye çalıştık. Böylece rehberimize göz atarak Fizy hakkında merak ettiğiniz tüm konulara cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.